2015 Bill Turner Trophy Results

logo

Wednesday 2 September

Venue: Lake Macquarie Regional Football Facility, 13 Park Road, Speers Point

BILL TURNER TROPHY (GIRLS) FINAL

Westfield Sports (NSW) 7 (Princess Ibini-Isei 16m, 23m, 30m; Rosaria Galea 9m, 28m; Savanna Greenwood 13m; Courtney Nevin 59m) bt Holy Spirit Bellambi (NSW) 0.

IMG_0263

Bill Turner Spirit of Football Award:

Tazmyn Luschwitz – Hunter Sports High.

IMG_6579 (1)

Player of the Final:

Ellie Carpenter – Westfields Sports High (Pictured left).

Ellie was named Player of the Final with an outstanding contribution from midfield.

IMG_0222

Player of the Series:

Georgia Minors – Hunter Sports High.

 

 

 

Bill Turner Trophy Third place play-off

Hunter Sports (Northern NSW) 3 (Renee Pountney 15m, Hannah Bourke 19m, Abbey Taylor 39m) bt Cavendish Road (Qld) 0.

The top 32 in the 2015 Bill Turner Trophy (girls):
St Monica’s Cairns, Kirwan, Cavendish Road, Palm Beach Currumbin, Chancellor, Pine Rivers, The Glennie School Toowoomba, St Peter Claver, Moruya, Maribyrnong College, Albury, Marian College Griffith, Warilla, Holy Spirit Bellambi, Kelso, South Dubbo, Trinity College Lismore, Mount Saint Patrick, Bellingen, St Josephs Port Macquarie, Narrabri, Hunter Valley Grammar, Hunter Sports, St Pius X Adamstown, St Josephs East Gosford, Kirrawee, Westfields, Bossley Park, Muirfield, NBC Mackellar Girls, The Hills, and Mamre Anglican.

IMG_0297 (1)

 

Bill Turner Trophy 2015 Area 1 Peninsula – North Queensland – Mackay

Round 1

08/05/15

Round 2

29/05/15

Round 3

12/06/15

Round 4

26/06/15

Round 5

24/07/15

Dimbulah
Draw branch
Dimbulah (0)
Draw branch
St Stephen’s Mareeba (3*)
Draw branch
St Stephen’s Mareeba (2)
Draw branch
St Monica’s (1)
Draw branch
Kirwan
Bye
St Stephen’s Mareeba (4)
Draw branch
St Stephen’s Mareeba (5)
Mareeba (0)
Trinity Bay
Draw branch
Trinity Bay (6)
Draw branch
Trinity Bay (0)
Bye
Redlynch
Draw branch
Redlynch (0)
Bye
Cairns (5)
Draw branch
Cairns (5)
Draw branch
Cairns (2)
Draw branch
St Monica’s (5)
St Mary’s (0)
Smithfield
Draw branch
Smithfield (0)
Bye
St Monica’s (2)
Draw branch
St Monica’s (3)
Draw branch
St Monica’s (5)
Trinity Anglican (0)
Good Counsel
Draw branch
Good Counsel (2)
Bye
Gilroy
Draw branch
Gilroy (2)
Draw branch
Gilroy (0)
Draw branch
Kirwan (3)
Draw branch
Kirwan (2) AET
Bye
Ingham
Draw branch
Ingham (0)
Bye
Kirwan (5)
Draw branch
Kirwan (3)
Draw branch
Kirwan (10)
William Ross (0)
Ryan (0)
Draw branch
St Margaret Mary’s (0)
St Margaret Mary’s (4)
Bye
Draw branch
Bye
Draw branch
Burdekin Catholic (0)
Draw branch
Mercy (2)
Bye
Burdekin Catholic
Draw branch
Burdekin Catholic
Bye
Mackay
Draw branch
Mackay (1)
Draw branch
Mercy (2)
Bye
Bye
Draw branch
Mercy (4)
Mercy
Qualifying Round QA Pimlico (0) v St Margaret Mary’s (2)

 

Bill Turner Trophy 2015 Area 2 Capricornia- Wide Bay – Sunshine Coast – Brisbane North

Round 1

08/05/15

Round 2

29/05/15

Round 3

12/06/15

Round 4

26/06/15

Round 5

24/07/15

Urangan
Draw branch
Urangan (3)
Draw branch
Urangan (2)
Draw branch
Urangan (2)
Draw branch
Chancellor (3)
Draw branch
 

Chancellor

 

Bye
Aldridge
Draw branch
Aldridge (0)
Bye
St Patrick’s Gympie
Draw branch
St Patrick’s Gympie (0)
Draw branch
Gympie (1)
Bye
James Nash (0)
Draw branch
Gympie (3)
Gympie (1)
Kawana Waters
Draw branch
Kawana Waters (4)
Draw branch
Kawana Waters (0)
Draw branch
Chancellor (5)
Bye
St Teresa’s Catholic
Draw branch
St Teresa’s Catholic (1)
Bye
Chancellor (6)
Draw branch
Chancellor (9)
Draw branch
Chancellor (2)
Maroochydore (1)
Maleny
Draw branch
Maleny (0)
Bye
Murrumba (8)
Draw branch
Murrumba (2)
Draw branch
Murrumba (3)
Draw branch
Pine Rivers (3)
Draw branch
Pine Rivers (1)
Brackenridge (0)
Aspley (3*)
Draw branch
Aspley (0)
Kedron (0)
Genesis Christian (0)
Draw branch
Pine Rivers (4)
Draw branch
Pine Rivers (6)
Pine Rivers (1)
North Lakes (1)
Draw branch
Albany Creek (2)
Albany Creek (3)
Grace Lutheran (2)
Draw branch
Grace Lutheran (0)
Draw branch
Clontarf Beach (1)
Draw branch
Clontarf Beach (0)
Southern Cross (0)
Clontarf Beach (1)
Draw branch
Clontarf Beach (2)
Narangba Valley (0)
Bye
Draw branch
Bye
Draw branch
Mt Alvernia (0) AET
Bye
Bye
Draw branch
Mt Alvernia
Mt Alvernia
Qualifying Round:

Bill Turner Trophy 2015 Area 3 Darling Downs – Brisbane West

Round 1

08/05/15

Round 2

29/05/15

Round 3

12/06/15

Round 4

26/06/15

Round 5

24/07/15

Stanthorpe
Draw branch
Stanthorpe (4)
Draw branch
Stanthorpe (6)
Draw branch
Stanthorpe (0)
Draw branch
Glennie (0)
Draw branch
St Peter Claver
Bye
St Joseph’s Stanthorpe (14)
Draw branch
St Joseph’s Stanthorpe (0)
Warwick (0)
Nanango (0)
Draw branch
Downlands (10)
Draw branch
Downlands (2)
Downlands (3*)
Lockyer District
Draw branch
Lockyer District (3)
Bye
Glennie (4)
Draw branch
Glennie (7)
Draw branch
Glennie (4)
Draw branch
Glennie (3)
Harristown (3)
Dalby
Draw branch
Dalby (0)
Bye
St Joseph’s Toowoomba
Draw branch
St Joseph’s Toowoomba (0)
Draw branch
St Ursula’s (2)
Bye
Bye
Draw branch
St Ursula’s (4)
St Ursula’s
Bye
Draw branch
Bye
Draw branch
Bye
Draw branch
St Peter Claver (5)
Draw branch
St Peter Claver (4)
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
St Peter Claver (11)
Draw branch
St Peter Claver (9)
Draw branch
St Peter Claver
Redbank Plains (0)
Corinda
Draw branch
Corinda (0)
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Draw branch
Citipointe Christian (1)
Draw branch
Kelvin Grove (1)
Bye
Bye
Draw branch
Citipointe Christian
Citipointe Christian
Bye
Draw branch
Bye
Draw branch
Kelvin Grove (3)
Bye
Bye
Draw branch
Kelvin Grove
Kelvin Grove

Bill Turner Trophy 2015 Area 4 Brisbane South – Gold Coast

Round 1

08/05/15

Round 2

29/05/15

Round 3

12/06/15

Round 4

26/06/15

Round 5

24/07/15

Cleveland
Draw branch
Cleveland (9)
Draw branch
Cleveland (1)
Draw branch
Clairvaux-Mackillop (0)
Draw branch
Cavendish Road (6)
Draw branch
Cavendish Road
Bye
St Thomas More
Draw branch
St Thomas More (0)
Bye
Clairvaux-Mackillop
Draw branch
Clairvaux-Mackillop (3)
Draw branch
Clairvaux-Mackillop (2)
Bye
Mansfield
Draw branch
Mansfield (1)
Bye
Cavendish Road
Draw branch
Cavendish Road
Draw branch
Cavendish Road
Draw branch
Cavendish Road (1)
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Shailer Park (3)
Draw branch
Shailer Park (1)
Draw branch
Shailer Park (0)
Draw branch
Marsden (1)
Draw branch
Palm Beach Currumbin (1)
Kimberley (2)
John Paul
Draw branch
John Paul (0)
Bye
Stretton (1)
Draw branch
Marsden (3)
Draw branch
Marsden (4)
Marsden (3)
Beaudesert
Draw branch
Beaudesert (0)
Bye
Helensvale
Draw branch
Helensvale (5)
Draw branch
Helensvale(1)
Draw branch
Palm Beach Currumbin (2) AET
Bye
Varsity
Draw branch
Varsity (2)
Bye
Robina
Draw branch
Robina (0)
Draw branch
Palm Beach Currumbin (3)
Bye
Bye
Draw branch
Palm Beach Currumbin (1)
Palm Beach Currumbin

Bill Turner Trophy 2015 Area 5 – Far North Coast

Round 1

02/04/15

Round 2

08/05/15

Round 3

29/05/15

Round 4

12/06/15

Round 5

26/06/15

Alstonville
Draw branch
Alstonville
Draw branch
Alstonville (6)
Draw branch
Alstonville (1)
Draw branch
Trinity Lismore (4)
Draw branch
Trinity Lismore
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Casino Christian
Draw branch
Casino Christian (1)
Draw branch
Casino (0)
Bye
Casino
Draw branch
Casino (4)
Bye
Trinity College Lismore
Draw branch
Trinity Lismore (6)
Draw branch
Trinity Lismore (3)
Draw branch
Trinity Lismore (3)
Bye
Evans River Community (3*)
Draw branch
Evans River (0)
Lismore (0)
St Johns Woodlawn
Draw branch
St Johns Woodlawn (13)
Draw branch
St Johns Woodlawn (1)
Bye
Kadina (1)
Draw branch
Richmond River (2)
Richmond River (6)
Xavier Ballina
Draw branch
Xavier Ballina (4)
Draw branch
Xavier Ballina (1)
Draw branch
Southern Cross (1)
Draw branch
Mount Saint Patrick (0)
Bye
Mullumbimby
Draw branch
Mullumbimby (0)
Bye
Byron Bay
Draw branch
Byron Bay (1)
Draw branch
Southern Cross (2)
Bye
Southern Cross Ballina (12)
Draw branch
Southern Cross (3)
Ballina (0)
Mount Saint Patrick
Draw branch
Mount Saint Patrick (6)
Draw branch
Mount Saint Patrick (6)
Draw branch
Mount Saint Patrick (2)
Bye
St Josephs Banora Point (10)
Draw branch
St Josephs (0)
Banora Point (0)
Murwillumbah (2)
Draw branch
Lindisfarne (1)
Draw branch
Wollumbin (2)
Lindisfarne Anglican (6)
Wollumbin (2)
Draw branch
Wollumbin (2)
Kingscliff (0)
Qualifying Round:

Bill Turner Trophy 2015 Area 6A – NNSW – Mid North Coast

Round 1

02/04/15

Round 2
08/05/15
Round 3

29/05/15

Round 4

12/06/15

Coffs Harbour
Draw branch
Coffs Harbour (1)
Draw branch
Coffs Harbour (0)
Draw branch
Bellingen (5)
Draw branch
Bellingen
Bye
John Paul College, Coffs Harbour
Draw branch
John Paul College (0)
Bye
Macksville
Draw branch
Macksville (0)
Draw branch
Bellingen (4)
Bye
Bellingen (18)
Draw branch
Bellingen (15)
Dorrigo (0)
Maclean
Draw branch
Maclean (2)
Draw branch
McAuley Grafton (0)
Draw branch
Bishop Druitt (0)
Bye
McAuley Catholic Grafton (8)
Draw branch
McAuley Grafton (3)
Grafton (1)
Woolgoolga
Draw branch
Woolgoolga (0)
Draw branch
Bishop Druitt (1)
Bye
Bishop Druitt Coffs Harbour (12)
Draw branch
Bishop Druitt (1)
Toormina (1)
Qualifying Round:
Bill Turner Trophy 2015 Area 6B NNSW – Lower North Coast
Round 1
02/04/15
Round 2
08/05/15
Round 3
29/05/15
Round 4
12/06/15
GLC Forster (8)
Draw branch
GLC Forster (2)
Draw branch
GLC Forster (9)
Draw branch
GLC Forster (0)
Draw branch
St Josephs
St Clares Taree (0)
Taree (2)
Draw branch
Taree (0)
GLC Tuncurry (1)
Camden Haven (0)
Draw branch
Wingham (6)
Draw branch
Wingham (1)
Wingham (3)
Gloucester (5)
Draw branch
Gloucester (1)
Bulahdelah Central (1)
St Pauls Kempsey (6)
Draw branch
St Pauls Kempsey (0)
Draw branch
Mackillop (1)
Draw branch
St Josephs (2)
Port Macquarie (2)
Mackillop Catholic Port Macquarie (7)
Draw branch
Mackillop (4)
Westport (0)
Melville (3)
Draw branch
Melville (1)
Draw branch
St Josephs (2)
St Columba Port Macquarie (2)
St Josephs Port Macquarie (4)
Draw branch
St Josephs (4)
Wauchope (1)
Qualifying Round: 20/03/15
A. Gloucester (3*) v Chatham (0)
Bill Turner Trophy 2015 Area 7A NSW – North West / New England

Round 1
02/04/15
Round 2
08/05/15
Round 3
29/05/15
Round 4
12/06/15
Carinya Christian (2)
Draw branch
Carinya Christian (0)
Draw branch
Oxley (2)
Draw branch
Narrabri (1)
Draw branch
Narrabri
McCarthy Catholic Tamworth (1)
Oxley (2)
Draw branch
Oxley (1)
Tamworth (1)
Narrabri
Draw branch
Narrabri (8)
Draw branch
Narrabri (4)
Bye
Moree (1)
Draw branch
St Philomenas (0)
St Philomenas Moree (6)
Macintyre (4)
Draw branch
Macintyre (0/3)
Draw branch
Guyra Central (0/1)
Draw branch
Tenterfield (0)
Duval (0)
Holy Trinity Inverell (0)
Draw branch
Guyra Central (0/4)
Guyra Central (10)
Armidale
Draw branch
Armidale (0)
Draw branch
Tenterfield (0/2)
Bye
Tenterfield (14)
Draw branch
Tenterfield (1)
Inverell (0)
Qualifying Round:20/03/15
A. Glen Innes (0) v Inverell (3*)

Bill Turner Trophy 2015 Area 7B NNSW – Upper Hunter / Coalfields

Round 1

02/04/15

Round 2

08/05/15

Round 3

29/05/15

Round 4

12/06/15

Maitland Grossmann
Draw branch
Maitland Grossmann (10)
Draw branch
Maitland Grossmann (5)
Draw branch
Maitland Grossmann (1)
Draw branch
Hunter Valley Grammar
Bye
St Josephs Aberdeen (7)
Draw branch
St Josephs Aberdeen (1)
St Catherine’s Singleton (0)
Singleton (8)
Draw branch
Singleton (0)
Draw branch
ASC St Peters (0)
St Philips Cessnock (0)
ASC St Peters Maitland (5)
Draw branch
ASC St Peters (4)
Rutherford (0)
Mount View (3*)
Draw branch
Mount View (0)
Draw branch
Hunter Valley Grammar (4)
Draw branch
Hunter Valley Grammar (7)
Cessnock (0)
Hunter Valley Grammar (4)
Draw branch
Hunter Valley Grammar (15)
Dungog (1)
Scone (3/5)
Draw branch
Scone (1)
Draw branch
Kurri Kurri (0)
Muswellbrook (3/3)
Kurri Kurri (2)
Draw branch
Kurri Kurri (13)
ASC St Josephs Lochinvar (0)
Qualifying Round:

Bill Turner Trophy 2015 Area 8 NNSW – Newcastle / Lake Macquarie

Round 1

02/04/15

Round 2
08/05/15
Round 3

29/05/15

Round 4

12/06/15

Round 5

26/06/15

Hunter Sports
Draw branch
Hunter Sports
Draw branch
Hunter Sports
Draw branch
Hunter Sports (8)
Draw branch
Hunter Sports (2)
Draw branch
Hunter Sports
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Macquarie College (3)
Draw branch
Macquarie College (0)
Draw branch
San Clemente (3)
Draw branch
St Philips (0)
Hunter School of PA (1)
Merewether (3)
Draw branch
San Clemente (4)
San Clemente (4)
Tomaree (2)
Draw branch
Tomaree (0)
Draw branch
St Philips (5)
Hunter River (1)
St Philips Waratah (3*)
Draw branch
St Philips (2)
Francis Greenway (0)
St Pius X, Adamstown (7)
Draw branch
St Pius X (6)
Draw branch
St Pius X (6)
Draw branch
St Pius X (3)
Draw branch
St Pius X (0)
CC Wallsend (2)
Kotara (4)
Draw branch
Kotara (2)
CC Waratah (2)
Warners Bay (6)
Draw branch
Warners Bay (9)
Draw branch
Warners Bay (2)
Swansea (1)
Toronto (0)
Draw branch
St Marys Gateshead (1)
St Marys Gateshead (1)
Lambton (8)
Draw branch
Lambton (3)
Draw branch
Lambton (4)
Draw branch
Lambton (1)
Newcastle (0)
West Wallsend (5)
Draw branch
West Wallsend (0)
Lake Munmorah (2)
Whitebridge (1)
Draw branch
St Pauls Booragul (2)
Draw branch
Morisset (1)
St Pauls Booragul (2)
Belmont Christian (1)
Draw branch
Morisset (4)
Morisset (2)
Qualifying Round: 20/03/15

Bill Turner Trophy 2015 Area 9A NNSW – Central Coast

Round 1

02/04/15

Round 2

08/05/15

Round 3

29/05/15

Round 4

12/06/15

St Josephs East Gosford (12)
Draw branch
St Josephs (9)
Draw branch
St Josephs (7)
Draw branch
St Josephs (1)
Draw branch
St Josephs
Lisarow (0)
Kariong Mountains (4)
Draw branch
Kariong Mountains (0)
Kincumber (1)
Henry Kendall (1)
Draw branch
Erina (2)
Draw branch
Erina (0)
Erina (3)
Terrigal (0)
Draw branch
Gosford (0)
Gosford (1)
St Peters Tuggerah (0)
Draw branch
Gorokan (1)
Draw branch
Gorokan (1)
Draw branch
Wadalba Community (0)
Gorokan (3*)
TLC Berkeley Vale (0)
Draw branch
CC Adventist (0)
CC Adventist (3*)
Mackillop Catholic (1)
Draw branch
Mackillop (0)
Draw branch
Wadalba Community (4)
TLC Tumbi Umbi (0)
Narara Valley (0)
Draw branch
Wadalba Community (3)
Wadalba Community (2)
Qualifying Round: 20/03/15
A. Northlakes (0) v Gorokan (6)

Bill Turner Trophy 2015 NSW – Sydney East

Round 1

02/04/15

Round 2

08/05/15

Round 3

29/05/15

Round 4

12/06/15

Kirrawee (15)
Draw branch
Kirrawee (3)
Draw branch
Kirrawee (3)
Draw branch
Kirrawee (2)
Draw branch
Kirrawee
St George Girls (0)
Caringbah (3)
Draw branch
Caringbah (0)
Inaburra School (2)
Woolooware (2)
Draw branch
Woolooware (0)
Draw branch
St Patricks (0)
Gymea (0)
St Patricks Sutherland
Draw branch
St Patricks (2)
Bye
Endeavour Sports
Draw branch
Endeavour Sports
Draw branch
Endeavour Sports (3)
Draw branch
Endeavour Sports (0)
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Menai
Draw branch
Menai (4)
Draw branch
Menai (0)
Bye
Port Hacking (1)
Draw branch
Port Hacking (1)
St Vincents College (0)
Qualifying Round: 20/03/15
A. Jannali (0) v St George Girls (6)
B. Inaburra School (3*) v All Saints Lakemba (0)
C. Gymea (3) v Sylvania (0)
D. Moriah College (0) v St Vincents College (4)

Bill Turner Trophy 2015 Area 10 Sydney North

Round 1

02/04/15

Round 2

08/05/15

Round 3

29/05/15

Round 4

12/06/15

Round 5

26/06/15

Oxford Falls Grammar
Draw branch
Oxford Falls (0)
Draw branch
Pymble Ladies College (5)
Draw branch
Pymble Ladies College (2/3)
Draw branch
Muirfield (1)
Draw branch
NBC Mackellar Girls
Bye
Pymble Ladies College
Draw branch
Pymble Ladies College (11)
Bye
Killara
Draw branch
Killara (0)
Draw branch
Narrabeen Sports (0)
Bye
Narrabeen Sports (7)
Draw branch
Narrabeen Sports (4)
NBC Cromer (1)
SSC Leichhardt (0)
Draw branch
Santa Sabina (4)
Draw branch
Santa Sabina (3)
Draw branch
Muirfield (2/4)
Santa Sabina College (3)
Riverside Girls (9)
Draw branch
Riverside Girls (0)
Marsden (0)
Muirfield (9)
Draw branch
Muirfield (3)
Draw branch
Muirfield (4)
Arden Anglican (0)
Pennant Hills (5)
Draw branch
Pennant Hills (2)
Hunters Hill (1)
Cherrybrook Tech
Draw branch
Cherrybrook (1)
Draw branch
Cherrybrook (1)
Draw branch
Cherrybrook (0)
Draw branch
NBC Mackellar Girls (2)
Bye
Galston
Draw branch
Galston (0)
Bye
Cheltenham Girls (4)
Draw branch
Cheltenham Girls (8)
Draw branch
Cheltenham Girls (0)
Asquith Girls (1)
William Clarke College (5)
Draw branch
Castle Hill (0)
Castle Hill (6)
NBC Mackellar Girls
Draw branch
NBC Mackellar Girls (4)
Draw branch
NBC Mackellar Girls (5)
Draw branch
NBC Mackellar Girls (2)
Bye
Pittwater (1)
Draw branch
The Forest (1)
The Forest (12)
Davidson
Draw branch
Davidson (2)
Draw branch
Barrenjoey (0)
Bye
Bye
Draw branch
Barrenjoey (3)
Barrenjoey
Qualifying Round:

Bill Turner Trophy 2015 Area 11 Sydney West

Round 1

02/04/15

Round 2

08/05/15

Round 3

29/05/15

Round 4

12/06/15

Round 5

26/06/15

The Hills Sports
Draw branch
The Hills Sports
Draw branch
The Hills Sports
Draw branch
The Hills Sports (3)
Draw branch
The Hills Sports (3)
Draw branch
The Hills Sports
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Xavier Llandilo (10)
Draw branch
Xavier Llandilo (3*)
Draw branch
Xavier Llandilo (1)
Draw branch
Xavier Llandilo (0)
Jamison (0)
Emmaus Catholic (3*)
Draw branch
Emmaus Catholic (0)
Erskine Park (0)
St Agnes Rooty Hill (1)
Draw branch
St Agnes (0)
Draw branch
Glenmore Park (0)
Penrith (0)
Penrith Anglican (0)
Draw branch
Glenmore Park (3*)
Glenmore Park (2)
Bede Polding (3)
Draw branch
Bede Polding (2)
Draw branch
Bede Polding (9)
Draw branch
Bede Polding (0)
Draw branch
Mamre Anglican (0)
Colo (0)
Hawkesbury (0)
Draw branch
Winmalee (1)
Winmalee (3*)
St Clair (3*)
Draw branch
St Clair (3*)
Draw branch
St Clair (0)
Springwood (0)
Cranebrook (3*)
Draw branch
Cranebrook (0)
Blaxland (0)
Mamre Anglican
Draw branch
Mamre Anglican (3*)
Draw branch
Mamre Anglican (6)
Draw branch
Mamre Anglican (1)
Bye
Riverstone
Draw branch
Riverstone (0)
Bye
Quakers Hill
Draw branch
Quakers Hill (1)
Draw branch
Greystanes (0)
Bye
Bye
Draw branch
Greystanes (2)
Greystanes
Qualifying Round:

Bill Turner Trophy 2015 Area 12 Sydney South West

Round 1

02/04/15

Round 2

08/05/15

Round 3

29/05/15

Round 4

12/06/15

Round 5

26/06/15

Westfields Sports
Draw branch
Westfields Sports
Draw branch
Westfields Sports
Draw branch
Westfields Sports (13)
Draw branch
Westfields Sports (4)
Draw branch
Westfields Sports
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Cecil Hills (6)
Draw branch
Cecil Hills (5)
Draw branch
Cecil Hills (1)
Draw branch
Cecil Hills (0)
Al Noori Muslim School (0)
Bonnyrigg (3*)
Draw branch
Bonnyrigg (1)
Unity Grammar (0)
Bass (2)
Draw branch
Bass (0)
Draw branch
Holsworthy (0)
Fairvale (1)
Holsworthy 3)
Draw branch
Holsworthy (1)
Condell Park (2)
Freeman Catholic College
Draw branch
Freeman (2)
Draw branch
Freeman (2)
Draw branch
Freeman (0)
Draw branch
Bossley Park (0)
Bye
Elizabeth Macarthur (0)
Draw branch
John Therry (0)
John Therry (5)
John Edmondson (4)
Draw branch
John Edmondson (7)
Draw branch
John Edmondson (1)
Liverpool Girls (0)
Bellfield College (3)
Draw branch
Bellfield (0)
Heritage College (2)
Bossley Park
Draw branch
Bossley Park
Draw branch
Bossley Park
Draw branch
Bossley Park (2)
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Qualifying Round:

Bill Turner Trophy 2015 Area 13A Southern NSW / ACT

Round 1

02/04/15

Round 2

08/05/15

Round 3

29/05/15

Round 4

12/06/15

Eden (1)
Draw branch
Narooma (0)
Draw branch
Moruya (13)
Draw branch
Moruya (3)
Draw branch
Moruya
Narooma (2)
Carroll College Broulee (0)
Draw branch
Moruya (15)
Moruya (13)
Daramalan
Draw branch
Daramalan (0)
Draw branch
Monaro (0)
Bye
Karabar (5)
Draw branch
Monaro (3*)
Monaro (7)
Yass (0)
Draw branch
Crookwell (1)
Draw branch
Crookwell (0)
Draw branch
St Clare’s (0)
Crookwell (3)
Moss Vale (7)
Draw branch
Moss Vale (0)
Bowral (0)
St Clare’s College (5)
Draw branch
St Clare’s (3)
Draw branch
St Clare’s (5)
Merici College (1)
Lyneham (0)
Draw branch
Canberra Girls Grammar (2)
Canberra Girls Grammar (2)
Qualifying Round:

Bill Turner Trophy 2015 Area 13B Victoria

Round 1

02/04/15

Round 2

08/05/15

Round 3

29/05/15

Bendigo South East
Draw branch
Bendigo South East (4)
Draw branch
Bendigo South East (1)
Draw branch
Maribynong
Bye
Taylor Lakes (0)
Draw branch
Overnewton College (2)
Overnewton College, Keilor (3*)
Bye
Draw branch
Bye
Draw branch
Maribyrnong (5)
Bye
Bye
Draw branch
Maribyrnong
Maribyrnong College
Qualifying Round:

Bill Turner Trophy 2015 Area 14 Riverina

Round 1

02/04/15

Round 2

08/05/15

Round 3

29/05/15

Round 4

12/06/15

Round 5

26/06/15

Albury (6)
Draw branch
Albury (12)
Draw branch
Albury (13)
Draw branch
Albury (11)
Draw branch
Albury (1)
Draw branch
Albury
Xavier Albury (0)
Scots School (5)
Draw branch
Scots School (0)
James Fallon (3)
Cootamundra
Draw branch
Cootamundra (6)
Draw branch
Cootamundra (0)
Bye
Junee (4/3)
Draw branch
Junee (3)
Young (4/2)
Kildare Catholic College (1)
Draw branch
Mater Dei (0)
Draw branch
Riverina Anglican (1)
Draw branch
Kooringal (1)
Mater Dei Wagga (2)
Riverina Anglican College (4)
Draw branch
Riverina Anglican (1)
Wagga Wagga (0)
Wagga Christian
Draw branch
Wagga Christian (0)
Draw branch
Kooringal (3)
Bye
Kooringal (3*)
Draw branch
Kooringal (11)
Mount Austin (0)
Marian College Griffith
Draw branch
Marian College (8)
Draw branch
Marian College (8)
Draw branch
Marian College (4)
Draw branch
Marian College (0)
Bye
Wade
Draw branch
Wade (0)
Bye
Leeton (0)
Draw branch
St Francis (6)
Draw branch
St Francis (0)
St Francis Leeton (11)
Hillston Central
Draw branch
Hillston (0)
Bye
Finley
Draw branch
Finley (1)
Draw branch
Finley (1)
Draw branch
Finley (0)
Bye
Hay (0)
Draw branch
Barham (0)
Barham (2)
Deniliquin
Draw branch
Deniliquin (1)
Draw branch
Deniliquin (0)
Bye
Balranald Central (0)
Draw branch
Tooleybuc (0)
Tooleybuc Central (3)
Qualifying Round: 20/03/2015
A. Junee (3*) v Tumut (0)
B. McAuley Catholic Tumut (0) v Young (3*)

Bill Turner Trophy 2015 Area 15 Western NSW

Round 1

02/04/15

Round 2

08/05/15

Round 3

29/05/15

Round 4

12/06/15

Mackillop Bathurst
Draw branch
Mackillop (4)
Draw branch
Mackillop (0)
Draw branch
Kelso (0)
Draw branch
South Dubbo
Bye
Mudgee (1)
Draw branch
Bathurst (0)
Bathurst (2)
Kelso
Draw branch
Kelso (3)
Draw branch
Kelso (1)
Bye
James Sheahan Orange (0)
Draw branch
Blayney (0)
Blayney (2)
Canowindra (1)
Draw branch
Red Bend (2)
Draw branch
Red Bend (1)
Draw branch
South Dubbo (1)
Red Bend College (9)
St Raphaels Cowra (0)
Draw branch
Cowra (1)
Cowra (3*)
Parkes (0)
Draw branch
St Johns Dubbo (0)
Draw branch
South Dubbo (2)
St Johns Dubbo (5)
South Dubbo (10)
Draw branch
South Dubbo (1)
Delroy (0)
Qualifying Round:

Bill Turner Trophy 2015 Area 16 NSW South Coast

Round 1

02/04/15

Round 2

08/05/15

Round 3

29/05/15

Round 4

12/06/15

Vincentia (3*)
Draw branch
Vincentia (3*)
Draw branch
Vincentia (2)
Draw branch
Warilla (0)
Draw branch
Holy Spirit
Corpus Christi (0)
Albion Park (0)
Draw branch
Kiama (0)
Kiama (5)
Shellharbour Anglican (0)
Draw branch
Warilla (1)
Draw branch
Warilla (4)
Warilla (3)
Ulladulla (2)
Draw branch
Nowra (0)
Nowra (3)
St Marys Star of the Sea (9)
Draw branch
St Marys (2)
Draw branch
St Marys (0)
Draw branch
Holy Spirit (2)
Keira (1)
Corrimal (0)
Draw branch
Wollongong PA (0)
Wollongong PA (3*)
Holy Spirit Bellambi (1)
Draw branch
Holy Spirit (6)
Draw branch
Holy Spirit (1)
Illawarra Grammar (0)
Bulli (3)
Draw branch
Bulli (0)
Figtree (2)
Qualifying Round: 20/03/15
A. Illawarra Sports (0) v Corpus Christi (3*)
B. Wollongong PA (10) v Woonona (0)

Bill Turner Trophy 2015 – Final 32

Round 5 –
26/06/15
Round 6 –
24/07/15
Quarter Finals –
07/08/15
Semi Finals –
01/09/15
Final -02/09/15
St Monica’s Cairns (1)
Draw branch
Kirwan (2)
Draw branch
Cavendish Road (2)
Draw branch
Cavendish Road (1)
Draw branch
Holy Spirit Bellambi (0)
Draw branch
Westfields Sports
Kirwan (2)
Cavendish Road (6)
Draw branch
Cavendish Road (3)
Palm Beach Currumbin (1)
Chancellor (3)
Draw branch
Chancellor (0)
Draw branch
St Peter Claver (0)
Pine Rivers (1)
The Glennie School Toowoomba (0)
Draw branch
St Peter Claver (2)
St Peter Claver (4)
Moruya (0)
Draw branch
Maribyrnong (0)
Draw branch
Albury (2)
Draw branch
Holy Spirit Bellambi (5)
Maribyrnong College (1)
Albury (1)
Draw branch
Albury (4)
Marian College Griffith (0)
Warilla (0)
Draw branch
Holy Spirit Bellambi (5)
Draw branch
Holy Spirit Bellambi (3)
Holy Spirit Bellambi (2)
Kelso (0)
Draw branch
South Dubbo (0)
South Dubbo (1)
Trinity College Lismore (4)
Draw branch
Trinity Lismore (2/2)
Draw branch
Trinity Lismore (0)
Draw branch
Hunter Sports (1)
Draw branch
Westfields Sports (7)
Mount Saint Patrick (0)
Bellingen (1)
Draw branch
St Josephs Port Macquarie (2/1)
St Josephs Port Macquarie (2)
Narrabri (4)
Draw branch
Hunter Valley Grammar (0)
Draw branch
Hunter Sports (2)
Hunter Valley Grammar (7)
Hunter Sports (2)
Draw branch
Hunter Sports (3)
St Pius X Adamstown (0)
St Josephs East Gosford (3)
Draw branch
Kirrawee (0)
Draw branch
Westfields Sports (1)
Draw branch
Westfields Sports (2)
Kirrawee (4)
Westfields Sports (4)
Draw branch
Westfields Sports (5)
Bossley Park (0)
Muirfield (1)
Draw branch
NBC Mackellar Girls (1)
Draw branch
The Hills Sports (0)
NBC Mackellar Girls (2)
The Hills Sports (3)
Draw branch
The Hills Sports (4)
Mamre Anglican (0)
Third Place Playoff:

Hunter Sports 3 d Cavendish Road 0

The Bill Turner Cup and Trophy Finals Series is held on September 1 and 2 in Lake Macquarie, NSW. The teams will be welcomed to the area at a Civic Reception in Warners Bay.
The semi-finals will be played that day. Spectators are most welcome – free entry. Cafe on site. No alcohol please.
The finals will be played the next day, following third place playoff matches. Following each match there will be presentations of medals and awards. More information including venue and times to be announced.The 2015 National Finals Series of the Bill Turner Cup (Boys) and Bill Turner Trophy (Girls) will be played on Tuesday 1 and Wednesday 2 September – here are some interesting facts and statistics.The Bill Turner Cup is now in its 37th year while the Bill Turner Trophy, after coming under the Bill Turner Schools Football banner in 2000, will be contested for the 25th time.

Follow this link for timetable and draw:

http://www.billturnersoccer.com.au/2015/08/2015-national-cup-and-trophy-finals-timetable/

Bill Turner Cup (Boys) schools:

Ipswich Grammar School (QLD) beat Redbank Plains SHS 8-0, Brisbane Grammar 3-0, Toowoomba Grammar 6-0 , Chancellor College 1-0, Palm Beach Currumbin SHS 4-1 to reach their first ever National Finals Series.

Maribyrnong College (VIC) beat Overnewton College 3-0, Wade HS 4-1, Daramalan College 7-0, Edmund Rice College 2-1 to reach their fourth consecutive National Finals Series and lifted the Bill Turner Cup in 2012.

ASC St Peters Maitland (Northern NSW) beat Kurri Kurri HS 5-1, Mount View HS 6-0, St Josephs Aberdeen 7-0, ASC St Josephs Lochinvar 4-1, Gosford HS 3-2, Hunter Sports 3-0, Mackillop College, Port Macquarie 1-0 to progress to the National Finals Series, their first since 1999 where they were runners up to Figtree (Illawarra). St Peters first contested the Bill Turner Cup finals in 1987 and finished third and returned the following year (1988) winning 1-0 over Figtree.

Westfields Sports HS (NSW) beat Thomas Hassall College 11-0,  Freeman Catholic College 5-0, Bossley Park HS 2-1, Patrician Brothers Blacktown 2-0 to contest their 14th National Finals Series. Westfields are the best performing school in the Bill Turner Cup having won the National Final on seven (7) occasions: 1991, 1995, 1997, 1998, 2003, 2010 and 2011 and have been runners-up four times: 2004, 2006, 2007 and 2008.

Bill Turner Trophy (Girls) schools:

Cavendish Rd State HS (Qld) beat Clairvaux MacKillop College 1-0, Palm Beach Currumbin 6-1, Kirwan SHS 3-2, St Peter Claver College 3-2 to earn passage to the National Finals Series for the seventh (7) time, having won in 2003 and 2004 along with being runners-up in 2010.

Holy Spirit College Bellambi (NSW) beat Illawarra Grammar School 1-0, Bulli HS 6-0, St Marys Star of the Sea 1-0, Warilla HS 2-0, South Dubbo HS 5-0 and Albury HS 3-2 for their first trip to the City of Lake Macquarie for the National Finals.

Hunter Sports HS (Northern NSW) beat St Phillips Waratah 8-0, St Pius X Adamstown 2-0,  Hunter Valley Grammar 3-0 and Trinity College Lismore 2-0 to progress to an amazing 12th consecutive National Finals Series on home turf. Hunter Sports High have amassed five (5) Bill Turner Trophy’s (2005, 2006, 2007, 2011 and 2013), been runners-up in 2008 and 2014 since their first appearance in 2004 – that is a record 11 straight appearances.

Westfields Sports HS (NSW) beat Cecil Hills HS 13-0, Bossley Park HS 4-0, Kirrawee HS 5-0 and eliminated last year’s champions The Hills Sports HS 1-0 to make their 15th National Finals Series. Westfields Sports High, like their brothers, are the most successful school in the tournament having hoisted the Bill Turner Trophy aloft on nine (9) occasions (1995, 1996, 1999, 2000, 2001, 2008, 2009, 2010, 2012) and have been runners-up twice (2011 and 2013).

Be Sociable, Share!