2017 Bill Turner Trophy Results

Wednesday September 6

BILL TURNER TROPHY (GIRLS) FINAL

Westfields Sports (Sydney) 6 (Danielle Keller 1minute; Sheridan Gallagher 23m, 33m, 47m, 55m; Maryam Mostaghimi 49m) Hunter Sports High (Lake Macquarie) 1 (Chelsea Williams 4m).

Westfields striker Danielle Keller netted in the first minute but Hunter replied three minutes later from a free kick, taken by Jessica Davis, that Chelsea Williams slotted home to equalise.

Player of the final – Sheridan Gallagher – scored the first of her four goals in the 23rd minute to have Westfields on their way to an 11th Bill Turner Trophy championship, leading 2-1 at half time.

Hunter’s coach Ash Wilson asked her team to leave nothing in the tank by giving their all for the final 30minutes.

In the end it was Gallagher, with second half hat-trick and a Maryam Mostaghimi screamer that secured the Trophy.

Both coaches comments are featured below.

Bill Turner Trophy Spirit of Football Award: Brianna Williams – Hunter Sports High.

Bill Turner Trophy Player of the Series: Mona Walker – Hunter Sports High.

Mona enlightens Bill Turner School Football on her experience at the 2017 National Final Series:

 

Bill Turner Trophy Player of the Final: Sheridan Gallagher – Westfields Sports High.

Sheridan had this to say post match:

 

Comments from winning coach – Rob Bradshaw of Westfields Sports High:

 

Comments from Ash Wilson coach of Hunter Sports High:

 

Bill Turner Trophy Third place play-off

Cavendish Road (Brisbane) 5 (Dominque Spampinato 6minute, 52m; Emily Butler 52m, Jaimee Taylor 56m, Estella Mazzoni 58m) beat  Maribyrnong College (Melbourne) 0.

Cavendish Road coach Georgina Amos’s comments post match:

 

Maribyrnong coach Arthur Pappas post match comments:

 
Interesting Facts Compiled by Greg Danvers – National Media Manager

 

BILL TURNER TROPHY (GIRLS)

Cavendish Road State High is located in Brisbane’s South East and will be contesting their ninth finals series having won in 2003 and 2004 along with being runners-up in 2010.

Westfields Sports High from Sydney’s south-west make their 16th National Finals Series. Westfields Sports High, like their brothers, are the most successful school in the tournament having hoisted the Bill Turner Trophy aloft on ten (10) occasions 1995, 1996, 1999, 2000, 2001, 2008, 2009, 2010, 2012 and 2015 and have been runners-up twice in 2011 and 2013.

Hunter Sports High is located at Gateshead in the City of Lake Macquarie and is another of the most successful schools in the history of the tournament having won the Bill Turner Trophy in 2005, 2006, 2007, 2011 and 2013 and will be contesting their 14th CONSECUTIVE Bill Turner Trophy National Final Series.

Maribyrnong College is located in Melbourne and will be contesting their first Bill Turner Trophy National Final Series.

Bill Turner Trophy Area Champions 2017

Area 1 North Queensland – Peninsula                                         St Margaret Mary’s College, Townsville                         
Area 2 Capricornia – Wide Bay – Sunshine Coast                      Murrumba State College
Area 3 Darling Downs – Brisbane North                                      Kelvin Grove State College
Area 4 Brisbane South – Brisbane West – Gold Coast                Cavendish Road SHS
Area 5 NNSW Far North Coast                                                       Trinity Catholic College, Lismore
Area 6 NNSW Mid/Lower North Coast                                        Melville HS, Kempsey
Area 7 NNSW North West – New England – Upper Hunter     Oxley HS, Tamworth
Area 8 NNSW Lake Macquarie – Newcastle                                 Hunter Sports HS
Area 9A NNSW Central Coast – Sydney East                               St Josephs College, East Gosford
Area 10 Sydney North                                                                      Pymble Ladies College
Area 11 Sydney West                                                                        The Hills Sports HS
Area 12 Sydney South West                                                            Westfields Sports HS
Area 13A Southern NSW – ACT – Victoria                                   Maribrynong College, Melbourne
Area 14 Riverina                                                                              Albury HS
Area 15 Western NSW                                                                     Red Bend College, Forbes
Area 16 NSW South Coast                                                              Holy Spirit College, Bellambi

 

Bill Turner Trophy 2017 Area 1 Peninsula – North Queensland – Mackay

Round 1

05/05/17

 
Round 2

26/05/17

 
Round 3

9/06/17

 
Round 4

23/06/17

 
Round 5

21/07/17

   
Dimbulah (0)
Draw branch
St Stephen’s Mareeba (5)
Draw branch
St Stephen’s (3*)
Draw branch
 St Stephens (0)
Draw branch
Cairns (o)
Draw branch
St Margaret Mary’s
St Stephen’s Mareeba (5)
Ravenshoe (0)
Draw branch
Mareeba (0)
Mareeba (3)
Bye
Draw branch
Good Counsel (3*)
Draw branch
Good Counsel (0)
Good Counsel
Bye
Draw branch
Redlynch (0)
Redlynch
Smithfield (0)
Draw branch
Cairns (12)
Draw branch
Cairns (5)
Draw branch
Cairns (8)
Cairns (11)
Trinity Bay (3*)
Draw branch
Trinity Bay (0)
Bentley Park (0)
St Andrew’s, Cairns (3)
Draw branch
St Andrew’s (2)
Draw branch
St Andrew’s (0)
St Mary’s, Cairns (0)
Bye
Draw branch
St Monica’s (1)
St Monica’s, Cairns
Bye
Draw branch
Kirwan (1)
Draw branch
St Margaret Mary’s (8)
Draw branch
St Margaret Mary’s (4)
Draw branch
St Margaret Mary’s     (2)
Kirwan
St Margaret Mary’s (3*)
Draw branch
St Margaret Mary’s (3)
Southern Cross, Townsville (0)
Bye
Draw branch
Bye
Draw branch
Burdekin Catholic (0)
Bye
Bye
Draw branch
Burdekin Catholic
Burdekin Catholic
Bye
Draw branch
Bye
Draw branch
Mercy College (1)
Draw branch
Mackay (2)
Bye
Mercy College Mackay
Draw branch
Mercy College
Bye
Bye Draw branch Bye
Draw branch
Mackay (3)
Bye
Bye
Draw branch
Mackay
Mackay
 
 

Bill Turner Trophy 2017 Area 2   Capricornia – Wide Bay – Sunshine Coast – Brisbane North

Round 1

05/05/17

 
Round 2

26/05/17

 
Round 3

9/06/17

 
Round 4

23/06/17

 
Round 5

21/07/17

   
Emmaus College Rockhampton
Draw branch
Emmaus College
Draw branch
Emmaus College
Draw branch
Emmaus College (0)
Draw branch
Urangan (2)
Draw branch
 

Murrumba

 

Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Urangan
Draw branch
Urangan (5)
Draw branch
Urangan (3)
Draw branch
Urangan (1)
Bye
St James Hervey Bay
Draw branch
St James Hervey Bay (1)
Bye
Aldridge (1) Draw branch Maryborough (2)
Draw branch
Maryborough (0)
Maryborough (2)
St Patrick’s Gympie (3*)
Draw branch
St Patrick’s (0)
St Mary’s Maryborough (0)
Chancellor
Draw branch
Chancellor (4)
Draw branch
Chancellor (2)
Draw branch
Chancellor (2)
Draw branch
Murrumba (5)
Bye
Maroochydore
Draw branch
Maroochydore (1)
Bye
Kawana Waters (3)
Draw branch
Kawana Waters (1)
Draw branch
Kawana Waters (1)
St John’s Nambour (1)
Glasshouse Country (1)
Draw branch
St Teresa’s (0)
St Teresa’s Noosa (2)
Aspley (2)
Draw branch
Aspley (0)
Draw branch
Murrumba (3)
Draw branch
Murrumba (3)
Sandgate (0)
Murrumba (2)
Draw branch
Murrumba (3)
Brackenridge (0)
Grace Lutheran (3)
Draw branch
Grace Lutheran (1)
Draw branch
Narangba Valley (2)
Clontarf Beach (2)
Northside Christian (2)
Draw branch
Narangba Valley (2)
Narangba Valley (3)
 Qualifying Round: QA Kedron (2) v Sandgate (4)
 

Bill Turner Trophy 2017 Area 3 Darling Downs – Brisbane West

Round 1

05/05/17

 
Round 2

26/05/17

 
Round 3

9/06/17

 
Round 4

23/06/17

 
Round 5

21/07/17

   
Glennie (2)
Draw branch
Glennie (3)
Draw branch
Glennie (3)
Draw branch
St Ursula’s (6)
Draw branch
St Ursula’s (3)
 Draw branch
Kelvin Grove
Lockyer District (0)
Dalby (0)
Draw branch
Highfields (0)
Highfields (1)
Toowoomba (1)
Draw branch
St Ursula’s (2)
Draw branch
St Ursula’s (5)
St Ursula’s (5)
Downlands (0)
Draw branch
Harristown (1)
Harristown (9)
Bye
Draw branch
St Joseph’s Toowoomba (1)
Draw branch
St Joseph’s Toowoomba (2)
Draw branch
Stanthorpe (2)
St Joseph’s Toowoomba
Nanango (2)
Draw branch
Nanango (0)
Lowood (1)
St Joseph’s Stanthorpe (5)
Draw branch
St Joseph’s Stanthorpe (3)
Draw branch
Stanthorpe (4)
Assumption Warwick (0)
Bye
Draw branch
Stanthorpe (2)
Stanthorpe
Bye
Draw branch
Bye
Draw branch
Mt Alvernia (1)
Draw branch
Kelvin Grove (3)
Draw branch
Kelvin Grove (5)
Bye
Mt Alvernia
Draw branch
Mt Alvernia
Bye
Kelvin Grove
Draw branch
Kelvin Grove
Draw branch
Kelvin Grove (2)
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
St Peter Claver (10)
Draw branch
St Peter Claver (0)
Draw branch
The Gap (4)
Draw branch
The Gap (1)
Corinda (0)
Bye
Draw branch
The Gap (6)
The Gap
Beaudesert
Draw branch
Beaudesert (1)
Draw branch
Marsden (2)
Bye
Marsden (3*)
Draw branch
Marsden (2)
St Augustine’s Springfield (0)
 
 

Bill Turner Trophy 2017 Area 4  Brisbane South – Gold Coast

Round 1

05/05/17

 
Round 2

26/05/17

 
Round 3

9/06/17

 
Round 4

23/06/17

 
Round 5

21/07/17

   
Mansfield
Draw branch
Mansfield
Draw branch
Mansfield (4)
Draw branch
Mansfield (0)
Draw branch
Cavendish Road (5)
Draw branch
 Cavendish Road
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Cleveland
Draw branch
Cleveland (7)
Draw branch
Cleveland (0)
Bye
Citipointe
Draw branch
Citipointe (0)
Bye
Cavendish Road
Draw branch
Cavendish Road
Draw branch
Cavendish Road
Draw branch
Cavendish Road (3)
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
MacGregor
Draw branch
MacGregor (0)
Draw branch
Kimberley (0)
Draw branch
 Clairvaux Mackillop (1)
Draw branch
Helensvale (1)
Bye
Kimberley
Draw branch
Kimberley (3*)
Bye
John Paul
Draw branch
John Paul (0)
Draw branch
Clairvaux Mackillop (4)
Bye
Clairvaux Mackillop
Draw branch
Clairvaux Mackillop (6)
Bye
St Michael’s Merrimac
Draw branch
St Michael’s Merrimac (0)
Draw branch
Helensvale (5)
Draw branch
Helensvale (4)
Bye
Helensvale
Draw branch
Helensvale (8)
Bye
Robina
Draw branch
Robina (0)
Draw branch
Palm Beach Currumbin (0)
Bye
Bye
Draw branch
Palm Beach Currumbin (2)
Palm Beach Currumbin
 
 

Bill Turner Trophy 2017 Area 5 – Far North Coast

Round 1

07/04/17

 
Round 2

12/05/17

 
Round 3

02/06/17

 
Round 4

16/06/17

 
Round 5

30/06/17

   
Trinity College Lismore
Draw branch
 Trinity Lismore
Draw branch
 Trinity Lismore (3)
Draw branch
 Trinity Lismore (2)
Draw branch
 Trinity Lismore (2)
Draw branch
 Trinity Lismore
Bye
Bye
Draw branch
 Bye
Bye
St Johns Woodlawn
Draw branch
 St Johns Woodlawn (1)
Draw branch
 Alstonville (1)
Bye
Alstonville
Draw branch
 Alstonville (2)
Bye
Evans River Community (4)
Draw branch
 Evans River (3)
Draw branch
 Evans River (0)
Draw branch
 Richmond River (0)
St Marys Casino (0)
Casino (4)
Draw branch
 Casino (2)
Kyogle (2)
Casino Christian (4)
Draw branch
 Casino Christian (0)
Draw branch
 Richmond River (3)
Summerland Christian (1)
Richmond River
Draw branch
 Richmond River (6)
Bye
Wollumbin
Draw branch
 Wollumbin (2)
Draw branch
 Wollumbin (4)
Draw branch
 Wollumbin (3)
Draw branch
 Wollumbin (0)
Bye
St Josephs Banora Point (6)
Draw branch
 St Josephs (0)
Murwillumbah (1)
Kingscliff
Draw branch
 Kingscliff (1)
Draw branch
 Mount Saint Partick (0)
Bye
Mount Saint Patrick (8)
Draw branch
 Mount Saint Patrick (8)
Lindisfarne Anglican (1)
Byron Bay
Draw branch
 Byron Bay (2)
Draw branch
 Byron Bay (1)
Draw branch
 Byron Bay (1)
Bye
Mullumbimby (6)
Draw branch
 Mullumbimby (1)
Shearwater Steiner (0)
Xavier Ballina
Draw branch
 Xavier Ballina (9)
Draw branch
 Xavier Ballina (0)
Bye
Ballina Coast (2)
Draw branch
 Emmanuel Anglican (0)
Emmanuel Anglican (4)
Qualifying Round:
 
 
 

Bill Turner Trophy 2017 Area 6A – NNSW – Mid North Coast

Round 1

07/04/17

 
Round 2
12/05/17
 
Round 3

02/06/17

 
Round 4

16/06/17

     
McAuley Catholic,Grafton (3)
Draw branch
McAuley Catholic (3)
Draw branch
McAuley Catholic (1)
Draw branch
McAuley Catholic (2)
Draw branch
McAuley Catholic
Grafton (0)
South Grafton (6)
Draw branch
South Grafton (0)
Maclean (1)
Woolgoolga (2)
Draw branch
Woolgoolga (2)
Draw branch
John Paul College (0)
Toormina (1)
John Paul College, Coffs Harbour (5)
Draw branch
John Paul College (3)
Coffs Harbour (4)
Bishop Druitt, Coffs Harbour
Draw branch
Bishop Druitt (0)
Draw branch
Coffs Harbour Christian (0/3)
Draw branch
Coffs Harbour Christian (0)
Bye
Coffs Harbour Christian (6)
Draw branch
Coffs Harbour Christian (3)
Orara (0)
Macksville (4)
Draw branch
Macksville (0)
Draw branch
Bellingen (0/2)
Nambucca Heads (1)
Bye
Draw branch
Bellingen (15)
Bellingen
Qualifying Round:
 
 
 
 
 
Bill Turner Trophy 2017 Area 6B NNSW – Lower North Coast
 
Round 1
07/04/17
 
Round 2
12/05/17
 
Round 3
02/06/17
 
Round 4
16/06/17
     
St Josephs Port Macquarie (2)
Draw branch
St Josephs (0)
Draw branch
Wauchope (2)
Draw branch
Melville (2/7)
Draw branch
Melville
St Columba Port Macquarie (1)
Wauchope (1)
Draw branch
Wauchope (1)
Port Macquarie (0)
Melville (14)
Draw branch
Melville (5)
Draw branch
Melville (3)
Westport (0)
Mackillop Catholic, Port Macquarie (2)
Draw branch
Mackillop (0)
St Pauls Kempsey (1)
GLC Forster (3*)
Draw branch
GLC Forster (4)
Draw branch
GLC Forster (3)
Draw branch
GLC Forster (2/5)
GLC Tuncurry (0)
Camden Haven (11)
Draw branch
Camden Haven (0)
Gloucester (0)
Wingham (0)
Draw branch
St Clare’s (3*)
Draw branch
St Clare’s (1)
St Clare’s Taree (3*)
Chatham (3*)
Draw branch
Chatham (0)
Bulahdelah Central (0)
Qualifying Round: 24/03/17
A. Kempsey (0) v Westport (3*)
B. Chatham (3*) v Taree (0)
 
 
 
Bill Turner Trophy 2017 Area 7A NSW – North West / New England

Round 1
07/04/17
 
Round 2
12/05/17
 
Round 3
02/06/17
 
Round 4
16/06/17
     
Guyra Central (0)
Draw branch
Glen Innes (1)
Draw branch
Armidale (0/2)
Draw branch
Armidale (0)
Draw branch
Oxley
Glen Innes (3*)
Armidale (1/3)
Draw branch
Armidale (2)
Macintyre (1/2)
Duval (0)
Draw branch
O’Connor Catholic (4)
Draw branch
O’Connor Catholic (0/1)
O’Connor Catholic, Armidale (3)
Holy Trinity Inverell (2)
Draw branch
Tenterfield (3)
Tenterfield (9)
Narrabri
Draw branch
Narrabri (12)
Draw branch
Narrabri (0)
Draw branch
Oxley (7)
Bye
Moree (0)
Draw branch
St Philomenas (1)
St Philomenas Moree (11)
Oxley (2/3)
Draw branch
Oxley (5)
Draw branch
Oxley (6)
Carinya Christian (2/2)
McCarthy Catholic Tamworth (4)
Draw branch
McCarthy Catholic (0)
Tamworth (3)
Qualifying Round:24/03/17
A. Macintyre (12) v Inverell (0)
 
 
 

Bill Turner Trophy 2017 Area 7B NNSW – Upper Hunter / Coalfields

Round 1

07/04/17

 
Round 2

12/05/17

 
Round 3

02/06/17

 
Round 4

16/06/17

     
Hunter Valley Grammar
Draw branch
Hunter Valley Grammar (5)
Draw branch
Hunter Valley Grammar (1)
Draw branch
Maitland Grossmann (1)
Draw branch
ASC St Josephs
Bye
Singleton (5)
Draw branch
Singleton (0)
Cessnock (2)
Rutherford (8)
Draw branch
Rutherford (1)
Draw branch
Maitland Grossmann (3)
Francis Greenway (0)
Maitland Grossmann
Draw branch
Maitland Grossmann (10)
Bye
ASC St Josephs Lochinvar (10)
Draw branch
ASC St Josephs (3*)
Draw branch
ASC St Josephs (2)
Draw branch
ASC St Josephs (2)
St Catherines Singleton (0)
Dungog (3)
Draw branch
Dungog (0)
Maitland (2)
Muswellbrook (5)
Draw branch
Muswellbrook (0)
Draw branch
ASC St Peters (0)
St Josephs Aberdeen (1)
Bye
Draw branch
ASC St Peters (8)
ASC St Peters Maitland
GALA DAY information for Round 2 is at this link
 
 
 
 

Bill Turner Trophy 2017 Area 8 NNSW – Newcastle / Lake Macquarie

Round 1

07/04/17

 
Round 2
12/05/17
 
Round 3

02/06/17

 
Round 4

16/06/17

 
Round 5

30/06/17

   
Hunter Sports
Draw branch
Hunter Sports
Draw branch
Hunter Sports (15)
Draw branch
Hunter Sports (3)
Draw branch
Hunter Sports (9)
Draw branch
Hunter Sports
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Draw branch
Toronto (1)
Bye
Toronto
Draw branch
Toronto
Bye
St Pius X Adamstown (3)
Draw branch
St Pius X (4)
Draw branch
St Pius X (9)
Draw branch
St Pius X (1)
San Clemente (1)
Newcastle (2)
Draw branch
Kotara (0)
Kotara (5)
St Philips Waratah (4)
Draw branch
St Philips (6)
Draw branch
St Philips (1)
Tomaree (3)
CC Waratah (0)
Draw branch
Hunter River (2)
Hunter River (1)
CC Wallsend (2)
Draw branch
CC Wallsend (2)
Draw branch
CC Wallsend (2)
Draw branch
St Marys Gateshead (3)
Draw branch
St Marys Gateshead (2)
Hunter School of PA (1)
Merewether (5)
Draw branch
Merewether (1)
Cardiff (0)
Warners Bay (3)
Draw branch
Whitebridge (0)
Draw branch
St Marys Gateshead (3)
Whitebridge (4)
St Marys Gateshead (8)
Draw branch
St Marys Gateshead (9)
Morisset (0)
International Football School (5)
Draw branch
International Football (14)
Draw branch
International Football (3)
Draw branch
International Football (0)
Swansea (2)
Glendale (1)
Draw branch
Belmont Christian (0)
Belmont Christian (3)
West Wallsend (3)
Draw branch
St Pauls Booragul (0)
Draw branch
Lambton (2)
St Pauls Booragul (4)
Lambton (12)
Draw branch
Lambton (9)
Belmont (0)
Preliminary Round: 24/03/17
A. Macquarie College (0) v San Clemente (5)
 

Lake Mac Gala Days

Fixtures – Round 1 & 2-2 for the 2017 competitions.
 
The matches are set for Tuesday 16th, Wednesday 17th and Thursday 18th May (Term 2, Week 4) at the Regional Football facility at Speers Point. As these are all weather grounds they matches will go ahead even if it has been raining so please put these dates on your school’s calendar.
 
 
 
 
 
 
 
 

Bill Turner Trophy 2017 Area 9A NNSW – Central Coast

Round 1

07/04/17

 
Round 2

12/05/17

 
Round 3

02/06/17

 
Round 4

16/06/17

     
St Josephs East Gosford
Draw branch
St Josephs (4)
Draw branch
St Josephs (6)
Draw branch
St Josephs (1)
Draw branch
St Josephs
Bye
Narara Valley (0)
Draw branch
Lakes Grammar (3)
Lakes Grammar (10)
Brisbane Water Umina (0)
Draw branch
Erina (3)
Draw branch
Gosford (2)
Erina (3*)
Gosford (4)
Draw branch
Gosford (4)
CC Grammar (3)
Terrigal (1)
Draw branch
Terrigal (7)
Draw branch
Terrigal (1)
Draw branch
Terrigal (0)
Kariong Mountains (0)
Lisarow (5)
Draw branch
Lisarow (1)
Kincumber (2)
Wadalba Community (0)
Draw branch
TLC Tumbi Umbi (3)
Draw branch
TLC Tumbi Umbi (0)
TLC Tumbi Umbi (1)
Gorokan (2)
Draw branch
Mackillop (0)
Mackillop Catholic Warnervale (3)
Qualifying Round: 24/03/17
A. TLC Berkeley Vale (0) v Lakes Grammar (11)
B. Northlakes (0) v TLC Tumbi Umbi (5)
 
 
 
 

Bill Turner Trophy 2017 Area 9B NSW – Sydney East

Round 1

07/04/17

 
Round 2

12/05/17

 
Round 3

02/06/17

 
Round 4

16/06/17

     
Endeavour Sports
Draw branch
Endeavour Sports
Draw branch
Endeavour Sports (1)
Draw branch
Woolooware (0)
Draw branch
St Patricks
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Menai (7)
Draw branch
Menai (2)
Draw branch
Woolooware (2)
Jannali (3)
Woolooware (7)
Draw branch
Woolooware (4)
Moriah College (0)
Kirrawee (0)
Draw branch
Heathcote (4)
Draw branch
Heathcote (0)
Draw branch
St Patricks (2)
Heathcote (1)
Caringbah (0)
Draw branch
Engadine (1)
Engadine (2)
St Patricks Sutherland (9)
Draw branch
St Patricks (8)
Draw branch
St Patricks (1)
All Saints Lakemba (0)
Port Hacking (1/3)
Draw branch
Port Hacking (0)
Sylvania (1/2)
Qualifying Round: 24/03/17
A. Gymea (1) v Jannali (2)
B. Moriah College (3*) v Rose Bay Secondary (0)
C. Blakehurst (2) v Heathcote (3)
D. Inaburra School (0/2) v Engadine (0/3)
E. All Saints Lakemba (4) v Kingsgrove (2)
F.Sylvania (3*) v Kogarah (0)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Bill Turner Trophy 2017 Area 10 Sydney North

Round 1

07/04/17

 
Round 2

12/05/17

 
Round 3

02/06/17

 
Round 4

16/06/17

 
Round 5

30/06/17

   
Pymble Ladies College
Draw branch
Pymble Ladies (10)
Draw branch
Pymble Ladies (12)
Draw branch
Pymble Ladies (7)
Draw branch
Pymble Ladies (2)
Draw branch
Pymble Ladies
Bye
Killarney Heights
Draw branch
Killarney Heights (0)
Bye
Pittwater (2)
Draw branch
Barrenjoey (3*)
Draw branch
Barrenjoey (0)
Barrenjoey (3)
Covenant Christian (3*)
Draw branch
Covenant Christian (0)
Cameraygal (0)
Cheltenham Girls (6)
Draw branch
Cheltenham Girls (1/4)
Draw branch
St Leo’s College (2)
Draw branch
St Leo’s College (0)
Turramurra (2)
Asquith Girls (4)
Draw branch
St Leo’s College (1/5)
St Leo’s College (7)
Riverside Girls (2)
Draw branch
SSC Balmain (5)
Draw branch
SSC Balmain (1)
SSC Balmain (5)
SSC Leichhardt
Draw branch
SSC Leichhardt (1)
Bye
Muirfield
Draw branch
Muirfield (10)
Draw branch
Muirfield (4)
Draw branch
Muirfield (0)
Draw branch
Oxford Falls (0)
Bye
Castle Hill
Draw branch
Castle Hill (1)
Bye
William Clarke College (0)
Draw branch
Cherrybrook (1)
Draw branch
Cherrybrook (0)
Cherrybrook Tech (6)
Pennant Hills (4)
Draw branch
Pennant Hills (0)
Galston (1)
NBC Mackellar Girls (1)
Draw branch
NBC Mackellar Girls (2)
Draw branch
Oxford Falls (2)
Draw branch
Oxford Falls (1)
Davidson (0)
Oxford Falls Grammar (3*)
Draw branch
Oxford Falls (3)
St Ives (0)
Killara (3*)
Draw branch
Killara (0)
Draw branch
Northern Beaches (0)
The Forest (0)
Northern Beaches Christian (6)
Draw branch
Northern Beaches (5)
NBC Cromer (0)
Qualifying Round:
 
 

Bill Turner Trophy 2017 Area 11 Sydney West

Round 1

07/04/17

 
Round 2

12/05/17

 
Round 3

02/06/17

 
Round 4

16/06/17

 
Round 5

30/06/17

   
The Hills Sports
Draw branch
The Hills Sports
Draw branch
The Hills Sports
Draw branch
The Hills Sports (15)
Draw branch
The Hills Sports (4)
Draw branch
The Hills Sports
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Penrith Anglican (14)
Draw branch
Penrith Anglican (12)
Draw branch
Penrith Anglican (2)
Draw branch
Penrith Anglican (0)
Jamison (1)
St Clair (1)
Draw branch
Cranebrook (2)
Cranebrook (6)
St Pauls Grammar (0)
Draw branch
Blaxland (1)
Draw branch
Blaxland (1)
Blaxland (2)
Penrith (1)
Draw branch
Glenmore Park (0)
Glenmore Park (3)
Mamre Anglican
Draw branch
Mamre Anglican (12)
Draw branch
Mamre Anglican (11)
Draw branch
Mamre Anglican (8)
Draw branch
Mamre Anglican (0)
Bye
Mitchell (3*)
Draw branch
Mitchell (0)
Plumpton (0)
Rouse Hill (3*)
Draw branch
Rouse Hill (2)
Draw branch
Rouse Hill (1)
Merrylands (0)
Greystanes (5)
Draw branch
Greystanes (1)
Northmead (2)
Bede Polding
Draw branch
Bede Polding (2)
Draw branch
Colo (5)
Draw branch
Colo (0)
Bye
Colo
Draw branch
Colo (3)
Bye
Blacktown Girls (3)
Draw branch
Blacktown Girls (0)
Draw branch
Quakers Hill (0)
Richmond (2)
Quakers Hill (6)
Draw branch
Quakers Hill (2)
Redeemer Baptist (1)
Qualifying Round: 24/03/17
A. Springwood (2/2) v Jamison (2/3)
 
 
 

Bill Turner Trophy 2017 Area 12 Sydney South West

Round 1

07/04/17

 
Round 2

12/05/17

 
Round 3

02/06/17

 
Round 4

16/06/17

 
Round 5

30/06/17

   
Westfields Sports
Draw branch
Westfields Sports
Draw branch
Westfields Sports
Draw branch
Westfields Sports (4)
Draw branch
Westfields Sports (7)
Draw branch
Westfields Sports
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Cecil Hills (11)
Draw branch
Cecil Hills (8)
Draw branch
Cecil Hills (4)
Draw branch
Cecil Hills (0)
Hoxton Park (0)
Fairfield (0)
Draw branch
Holsworthy (0)
Holsworthy (4)
John Edmondson (1)
Draw branch
Elizabeth Macarthur (0)
Draw branch
John Therry (1)
Elizabeth Macarthur (2)
Liverpool Girls (0)
Draw branch
John Therry (6)
John Therry (4)
Bossley Park
Draw branch
Bossley Park
Draw branch
Bossley Park
Draw branch
Bossley Park (0)
Draw branch
Freeman Catholic (0)
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Freeman Catholic (11)
Draw branch
Freeman Catholic (15)
Draw branch
Freeman Catholic (11)
Draw branch
Freeman Catholic (2)
Fairvale (0)
Bonnyrigg (0)
Draw branch
Bass (0)
Bass (3*)
Bellfield College (3*)
Draw branch
Bellfield College (7)
Draw branch
Bellfield College (0)
Unity Grammar (0)
Heritage College (3*)
Draw branch
Heritage College (0)
Condell Park (0)
Qualifying Round:
 
 

 
Bill Turner Trophy 2017 Area 13A Southern NSW / ACT

Round 1

07/04/17

 
Round 2

12/05/17

 
Round 3

02/06/17

 
Round 4

16/06/17

     
Bega (3)
Draw branch
Bega (2/2)
Draw branch
Moruya (1)
Draw branch
Moruya (1)
Draw branch
 

St Clare’s College

Eden (1)
Moruya (3*)
Draw branch
Moruya (2/3)
Narooma (0)
Monaro (2)
Draw branch
Monaro (0)
Draw branch
Trinity Goulburn (0)
Braidwood Central (0)
Trinity College Goulburn (2)
Draw branch
Trinity Goulburn (1)
Yass (0)
Mulwaree (4)
Draw branch
Mulwaree (0)
Draw branch
Bowral (0)
Draw branch
St Clare’s College (8)
Crookwell (3)
Bowral (1)
Draw branch
Bowral (1)
Moss Vale (0)
Radford College (1/3)
Draw branch
Radford College (0)
Draw branch
St Clare’s College (10)
Canberra Girls Grammar (1/2)
St Clare’s College (5/4)
Draw branch
St Clare’s College (1)
Lyneham (5/2)
Qualifying Round: 24/03/17
A. Narooma (4) v Carroll College, Broulee (2)
B. Karabar (3) v Mulwaree (4)
 
Southern NSW/ACT Gala Day
 
Date: 1/5/17
 
Venue: Southwell Park, Lyneham, ACT
 
Schedule: All teams must arrive at least 30 minutes prior to their first game to assist with field set up and to warm up for their first game.
9:30am girls round 1 kick off
– Radford v Canberra Girls (Field 1) and
– St Clare’s v Lyneham (Field 2)
 
10am boys round 2 kick off
– Yass v Trinity (Field 3) and
– Lyneham v Karabar (Field 4)
 
11am-12pm common break for lunch (this is when the 1.5 hour break for boys and girls overlaps). There are plenty of options for food at the nearby Dickson shops.
 
12pm girls round 2 for the winners of round 1 and consolation game for the losers from round 1 kick off
– Winner 1 v Winner 2 (Field 1)
– Loser 1 v Loser 2 (Field 2)
 
12:30pm boys round 3 for the winners of round 2 and consolation game for the losers from round 2 kick off
– Winner 1 v Winner 2 (Field 3)
– Loser 1 v Loser 2 (Field 4)
 
2pm pack up the fields and wrap up the day
With thanks to Michael Waldon
 
 
 
 

 

Bill Turner Trophy 2017 Area 13B Victoria

Round 1

12/05/17

 
Round 2

02/06/17

 
Round 3

16/06/17

 
Round 4

30/06/17

     
Overnewton Anglican College
Draw branch
Overnewton
Draw branch
Overnewton (2)
Draw branch
Taylor Lakes (0)
Draw branch
Maribyrnong

 

 

Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Taylor Lakes College
Draw branch
Taylor Lakes (2)
Draw branch
Taylor Lakes (3)
Bye
Keilor Downs College
Draw branch
Keilor Downs (0)
Bye
Maribyrnong College
Draw branch
Maribyrnong (2)
Draw branch
Maribyrnong (5)
Draw branch
Maribyrnong (6)
Bye
Bendigo South East College
Draw branch
Bendigo South East (1)
Bye
Catholic College Eltham
Draw branch
CC Eltham (0)
Draw branch
John Fawkner (0)
Bye
Bye
Draw branch
John Fawkner (3*)
John Fawkner College
Qualifying Round:
 
 
 

Bill Turner Trophy 2017 Area 14 Riverina

Round 1

07/04/17

 
Round 2

12/05/17

 
Round 3

02/06/17

 
Round 4

16/06/17

 
Round 5

30/06/17

   
Xavier Albury
Draw branch
Xavier Albury (1)
Draw branch
Albury (6)
Draw branch
Albury (5)
Draw branch
Albury (1)
Draw branch
Albury
Bye
Albury (6)
Draw branch
Albury (6)
James Fallon (0)
Cootamundra (5)
Draw branch
Cootamundra (2)
Draw branch
Junee (0)
Temora (0)
Young (0)
Draw branch
Junee (6)
Junee (6)
Wagga Wagga
Draw branch
Wagga Wagga (13)
Draw branch
Wagga Wagga (0)
Draw branch
Riverina Anglican (0)
Bye
Wagga Christian
Draw branch
Wagga Christian (0)
Bye
Mater Dei Wagga (3)
Draw branch
Mater Dei (1)
Draw branch
Riverina Anglican (3)
Kildare Catholic (1)
Riverina Anglican (3*)
Draw branch
Riverina Anglican (2)
Kooringal (0)
Wade
Draw branch
Wade (0)
Draw branch
Marian College (5)
Draw branch
Marian College (3*)
Draw branch
Marian College(0)
Bye
Marian College Griffith
Draw branch
Marian College (1)
Bye
Leeton (5)
Draw branch
Leeton (0)
Draw branch
St Francis (0)
Hillston Central (0)
St Francis Leeton (11)
Draw branch
St Francis (8)
Griffith (0)
Finley
Draw branch
Finley (3)
Draw branch
Finley (4)
Draw branch
Finley (0)
Bye
Hay (0)
Draw branch
Barham (0)
Barham (3)
Deniliquin
Draw branch
Deniliquin (3*)
Draw branch
Deniliquin (0)
Bye
Balranald Central (0)
Draw branch
Tooleybuc Central (0)
Tooleybuc Central (3*)
Qualifying Round:
 
 
 

Bill Turner Trophy 2017 Area 15 Western NSW

Round 1

07/04/17

 
Round 2

12/05/17

 
Round 3

02/06/17

 
Round 4

16/06/17

     
Mudgee
Draw branch
Mudgee (0)
Draw branch
Bathurst (3)
Draw branch
Bathurst (1)
Draw branch
Red Bend
Bye
Kelso (1)
Draw branch
Bathurst (3)
Bathurst (4)
Canowindra (3)
Draw branch
Canowindra (1)
Draw branch
Canowindra (1)
James Sheahan Orange (0)
Orange (3*)
Draw branch
Orange (0)
Blayney (0)
Red Bend College
Draw branch
Red Bend (10)
Draw branch
Red Bend (5)
Draw branch
Red Bend (2)
Bye
Cowra (10)
Draw branch
Cowra (0)
Delroy (0)
South Dubbo (4)
Draw branch
South Dubbo (3)
Draw branch
South Dubbo (0)
Parkes (3)
St Johns Dubbo (3*)
Draw branch
St Johns Dubbo (0)
St Raphaels Cowra (0)
Qualifying Round:
 
 
 
 

Bill Turner Trophy 2017 Area 16 NSW South Coast

Round 1

07/04/17

 
Round 2

12/05/17

 
Round 3

02/06/17

 
Round 4

16/06/17

     
St Marys Star of the Sea
Draw branch
St Marys (2/4)
Draw branch
Illawarra Grammar (3)
Draw branch
Illawarra Grammar (0)
Draw branch
Holy Spirit
Bye
Illawarra Grammar (6)
Draw branch
Illawarra Grammar (2/5)
Woonona (1)
Nowra (1)
Draw branch
Kiama (0)
Draw branch
Vincentia (2)
Kiama (3)
Vincentia (5)
Draw branch
Vincentia (6)
Ulladulla (4)
Holy Spirit Bellambi (3*)
Draw branch
Holy Spirit (7)
Draw branch
Holy Spirit (7)
Draw branch
Holy Spirit (5)
Wollongong PA (0)
Keira (0/4)
Draw branch
Keira (0)
Bulli (0/2)
Warilla (3*)
Draw branch
Warilla (1/7)
Draw branch
Corpus Christi (1)
Albion Park (0)
Figtree (1)
Draw branch
Corpus Christi (1/8)
Corpus Christi (9)
Qualifying Round:
 
 
 
 

Bill Turner Trophy 2017 – Final 32

Round 5 –
30/06/17
 
Round 6 –
28/07/17
 
Quarter Finals –
11/08/17
 
Semi Finals –
05/09/17
  Final – 06/09/17    
Cairns (0)
Draw branch
St Margaret Mary’s (4)
Draw branch
St Margaret Mary’s (0)
Draw branch
Cavendish Road (0)
Draw branch
Westfields Sports (6)
Draw branch
Westfields Sports
St Margaret Mary’s Townsville (2)
St Ursula’s Toowoomba (3)
Draw branch
Kelvin Grove (1)
Kelvin Grove (5)
Urangan (2)
Draw branch
Murrumba (0)
Draw branch
Cavendish Road (3)
Murrumba (5)
Cavendish Road (5)
Draw branch
Cavendish Road (6)
Helensvale (1)
St Josephs East Gosford (2)
Draw branch
St Josephs (0)
Draw branch
The Hills Sports (1)
Draw branch
Westfields Sports (3)
St Patricks Sutherland (1)
The Hills Sports (4)
Draw branch
The Hills Sports (10)
Mamre Anglican (0)
Pymble Ladies College (2)
Draw branch
Pymble Ladies (2)
Draw branch
Westfields Sports (2)
Oxford Falls Grammar (0)
Westfields Sports (7)
Draw branch
Westfields Sports (3)
Freeman Catholic (0)
Trinity College Lismore (2)
Draw branch
Trinity Lismore (1)
Draw branch
Melville (0)
Draw branch
Hunter Sports (2 GG)
Draw branch
Hunter Sports (1)
Wollumbin (0)
McAuley Catholic Grafton (0)
Draw branch
Melville (2)
Melville (2)
Oxley (2)
Draw branch
Oxley (0)
Draw branch
Hunter Sports (6)
ASC St Josephs Lochinvar (1)
Hunter Sports (9)
Draw branch
Hunter Sports (2)
St Marys Gateshead (2)
St Clare’s College (0)
Draw branch
Maribyrnong (2)
Draw branch
Maribyrnong (3)
Draw branch
Maribyrnong (1)
Maribyrnong (4)
Albury (1)
Draw branch
Albury (1)
Marian College Griffith (0)
Bathurst (1)
Draw branch
Red Bend (1)
Draw branch
Red Bend (0)
Red Bend College, Forbes (2)
Illawarra Grammar (0)
Draw branch
Holy Spirit (0)
Holy Spirit Bellambi (5)
Third Place Playoff:

Cavendish Road 5 d Maribyrnong 0

 

Queensland Finals – to be confirmed

The Queensland finals series will again be played at Peninsula Power FC, A J Kelly Park, George St, Kippa Ring (Redcliffe). This venue is on the north side of Brisbane and is approximately 30 minutes from Brisbane airport. Please note that the Queensland finals series involves two games for each team over the two days.

Day 1 Tuesday – 8 August, 2017

10.30 am Trophy semi-final 1
12.00 pm Trophy semi-final 2
1.30 pm Cup semi-final 1
3.00 pm Cup semi-final 2

Day 2 Wednesday – 9 August, 2017

10.00 am Trophy 3v4 playoff
11.30 am Cup 3v4 playoff
1.00 pm Trophy final
2.45 pm Cup final

Victoria/Riverina/ACT/Southern&Western NSW Finals – to be confirmed

With the Bill Turner Competitions attracting teams from Victoria, NSW, ACT and Queensland, the Round of 32 and Final 16 games means that there will be some distances for schools to travel. The games in Albury on the 3rd and 4th of August will allow us to get a quarter finalist from the winners from Victoria, Riverina, ACT / Southern NSW and Western NSW.

 

On August the playing schedule will be:
12:30pm kick-off:
Field 1: Cup –
Field 2: Trophy – Riverina Final

2:00pm kick-off:
Field 1: Cup –

Field 2: Trophy –

On August the playing schedule will be: (kick off times may be negotiated depending on travel home)

9:30am: Consolation games for Cup and Trophy (halves can be cut to 25 minutes)
11:00am: Round of 16 games for Cup and trophy for winning teams from Wednesday.

 

The Bill Turner Cup and Trophy Finals Series is held on September 5 and 6, 2017 in Lake Macquarie, NSW. The teams will be welcomed to the area and play their matches at the Lake Macquarie Regional Football Facility.
The semi-finals will be played that day. Spectators are most welcome – free entry. Cafe on site. No alcohol please.
The finals will be played the next day, following third place playoff matches. Following each match there will be presentations of medals and awards. More information including venue and times to be announced.Lake Macquarie - Love the Lake
Be Sociable, Share!