2018 Bill Turner Trophy Results

28th BILL TURNER TROPHY (GIRLS) FINAL 
Westfields Sports High 3 (BRONTE CONNOLLY 15minute, 33m, 45m) beat Holy Spirit Bellambi 0
 
Bill Turner Trophy Third place play-off
Hunter Sports High 4 (BRIANNA WILLIAMS 3minute, 41m; LARA GOOCH 26m; SHANTI STUART 46m) beat Kelvin Grove State College 0.
 
Awards:
Bill Turner Trophy Player of the Final: BRONTE CONNOLLY (WESTFIELDS SPORTS HIGH)
Bill Turner Trophy Spirit of Football Award: TIAHNA ROBERTSON (HUNTER SPORTS HIGH)
Bill Turner Trophy Player of the Finals Series: FAITH STEPHENSON (KELVIN GROVE STATE COLLEGE)
 
 

Bill Turner Trophy 2018 – Final 32

Round of 32 (rd5)
06/07/18
 
Round of 16 (rd6)
03/08/18
 
Quarter Finals –
17/08/18
 
Semi Finals –
04/09/18
  Final – 05/09/18    
Cairns (3)
Draw branch
Cairns (2)
Draw branch
Helensvale (1)
Draw branch
Kelvin Grove (1)
Draw branch
Holy Spirit (0)
Draw branch
Westfields Sports High
Kirwan (0)
Cavendish Road (1)
Draw branch
Helensvale (3 GG)
Helensvale (2)
Aldridge (0)
Draw branch
Chancellor (2/3)
Draw branch
Kelvin Grove (2 GG)

 

Chancellor College (10)
Stanthorpe (0)
Draw branch
Kelvin Grove (2/5)
Kelvin Grove (6)
St Clare’s College (0)
Draw branch
Maribyrnong (1)
Draw branch
Marian College (1)
Draw branch
Holy Spirit (2 GG)
Maribyrnong College (2)
Albury (1)
Draw branch
Marian College (2 GG)
Marian College, Griffith (3)
Mudgee (0)
Draw branch
Bathurst (1)
Draw branch
Holy Spirit (2)
Bathurst (1)
Holy Spirit Bellambi (2)
Draw branch
Holy Spirit (2)
St Marys Star of the Sea (0)
Trinity College Lismore (1)
Draw branch
Wollumbin (2)
Draw branch
Wollumbin (0)
Draw branch
Hunter Sports (1/2)
Draw branch
Westfields Sports (3)
Wollumbin (2)
Bellingen (3)
Draw branch
Bellingen (0)
GLC Forster (1)
O’Connor Catholic, Armidale (0)
Draw branch
Maitland Grossmann (0)
Draw branch
Hunter Sports (5)
Maitland Grossmann (3)
Hunter Sports (4)
Draw branch
Hunter Sports (12)
Lambton (0)
Gosford (2)
Draw branch
Gosford (3)
Draw branch
Gosford (0)
Draw branch
Westfields Sports (1/4)
Kirrawee (1)
Pymble Ladies College (4)
Draw branch
Pymble Ladies (1)
Davidson (1)
The Hills Sports (3)
Draw branch
The Hills Sports (1)
Draw branch
Westfields Sports (3)
Mamre Anglican (1)
Westfields Sports (3)
Draw branch
Westfields Sports (2)
John Edmondson (0)
Third Place Playoff:

 

 

Queensland Finals – confirmed

The Queensland finals series will again be played at Peninsula Power FC, A J Kelly Park, George St, Kippa Ring (Redcliffe). This venue is on the north side of Brisbane and is approximately 30 minutes from Brisbane airport. Please note that the Queensland finals series involves two games for each team over the two days.

Day 1 Tuesday – 7 August, 2018
Trophy S/F 1: Chancellor 2/3-2/5 Kelvin Grove
Trophy S/F 2: Cairns 2-3 Helensvale
Cup S/F 1: Kawana Waters 1-2 Toowoomba Grammar
Cup S/F 2: St Stephen’s (Mareeba) 1-2 Palm Beach Currumbin

Day 2 Wednesday – 8 August, 2018
Trophy 3v4 playoff: Chancellor State College 3-3 Cairns State High.
Cup 3v4 playoff: Kawana Waters State College 2-1 St Stephen’s Mareeba.
Trophy final: Kelvin Grove State College 2-1 Helensvale State High.
Cup final: Toowoomba Grammar 2-1 Palm Beach Currumbin State High

The Bill Turner Cup and Trophy Finals Series is held on September 4 and 5, 2018 in Lake Macquarie, NSW. The teams will be welcomed to the area and play their matches at the Lake Macquarie Regional Football Facility.
The semi-finals will be played that day. Spectators are most welcome – free entry. Cafe on site. No alcohol please.
The finals will be played the next day, following third place playoff matches. Following each match there will be presentations of medals and awards.

 

Bill Turner Trophy 2018 Area 1 Peninsula – North Queensland – Mackay

Round 1

27/04/18

 
Round 2

11/05/18

 
Round 3
 
1/06/18
 
Round 4

29/06/18

 
Round 5

27/07/18

   
Dimbulah
Draw branch
Dimbulah (0)
Draw branch
St Stephen’s Mareeba (2)
Draw branch
St Stephen’s Mareeba (1)
Draw branch
Cairns
Draw branch
in Townsville

1st August

Bye
St Stephen’s Mareeba
Draw branch
St Stephen’s Mareeba (3*)
Bye
Mareeba
Draw branch
Mareeba
Draw branch
Mareeba (0)
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Smithfield (0)
Draw branch
St Andrew’s, Cairns (3*)
Draw branch
St Andrew’s, Cairns (0)
Draw branch
Cairns (4)
St Andrew’s, Cairns (8)
Bentley Park
Draw branch
Bentley Park (0)
Bye
Cairns (11)
Draw branch
Cairns (4)
Draw branch
Cairns (5)
St Mary’s, Cairns (0)
Trinity Bay (0)
Draw branch
St Monica’s, Cairns (0)
St Monica’s, Cairns (7)
Bye
Draw branch
Kirwan (5)
Draw branch
Kirwan (5)
Draw branch
Kirwan (5)
Draw branch
Kirwan
Kirwan
Bye
Draw branch
Southern Cross (0)
Southern Cross, Townsville
Bye
Draw branch
Bye
Draw branch
Burdekin (0)
Bye
Bye
Draw branch
Burdekin Catholic
Burdekin Catholic
Bye
Draw branch
Bye
Draw branch
Mercy (0)
Draw branch
Mackay (1)
Bye
Mercy College Mackay
Draw branch
Mercy College
Bye
Bye Draw branch Bye
Draw branch
Mackay (5)
Bye
Bye
Draw branch
Mackay
Mackay
 
 

Bill Turner Trophy 2018 Area 2 Capricornia – Wide Bay – Sunshine Coast – Brisbane North

Round 1

27/04/18

 
Round 2

11/05/18

 
Round 3

1/06/18

 
Round 4

29/06/18

 
Round 5

27/07/18

   
Emmaus College Rockhampton
Draw branch
Emmaus College
Draw branch
Emmaus College
Draw branch
Emmaus College (4)
Draw branch
Aldridge
Draw branch
 

 

 

Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Urangan
Draw branch
Urangan (2/0)
Draw branch
Xavier (2)
Draw branch
Aldridge (5)
Bye
Xavier
Draw branch
Xavier (2/3)
Bye
Aldridge Draw branch Aldridge (4)
Draw branch
Aldridge (4)
Bye
Bye
Draw branch
Maryborough (0)
Maryborough
Kawana Waters
Draw branch
Kawana Waters (10)
Draw branch
Kawana Waters (1)
Draw branch
Chancellor (5)
Draw branch
Chancellor
Bye
Maroochydore (4)
Draw branch
Maroochydore (0)
St John’s Nambour (0)
Chancellor
Draw branch
Chancellor (10)
Draw branch
Chancellor (2)
Bye
Glasshouse Country (5)
Draw branch
Glasshouse Country (0)
St Teresa’s (1)
Aspley (4)
Draw branch
Aspley (4)
Draw branch
Aspley (5)
Draw branch
Aspley (1)
Sandgate (0)
Murrumba (10)
Draw branch
Murrumba (3)
Kedron (0)
Grace Lutheran (3)
Draw branch
Grace Lutheran (0)
Draw branch
Clontarf Beach (1)
Narangba Valley (1)
Bye
Draw branch
Clontarf Beach (6)
Clontarf Beach
Qualifying Round: QA Brackenridge (0) v Sandgate (3*)
 

 

Bill Turner Trophy 2018 Area 3 Darling Downs – Brisbane West

Round 1

27/04/18

 
Round 2

11/05/18

 
Round 3

1/06/18

 
Round 4

29/06/18

 
Round 5

27/07/18

   
Glennie (5)
Draw branch
Glennie (3)
Draw branch
Glennie (0/5)
Draw branch
Glennie (0)
Draw branch
Stanthorpe (0)
Draw branch
Kelvin Grove
Christian Outreach Toowoomba (1)
Lowood (2)
Draw branch
Lowood (0)
Toowoomba (1)
Bye
Draw branch
St Joseph’s Toowoomba (2)
Draw branch
Harristown (0/4)
St Joseph’s Toowoomba
Lockyer District (0)
Draw branch
Harristown (4)
Harristown (5)
Downlands (1)
Draw branch
Downlands (1)
Draw branch
St Ursula’s (0)
Draw branch
Stanthorpe (2)
Highfields (0)
St Ursula’s (5)
Draw branch
St Ursula’s (2)
Dalby (1)
St Joseph’s Stanthorpe (8)
Draw branch
St Joseph’s Stanthorpe (0)
Draw branch
Stanthorpe (3)
Assumption Warwick (1)
Bye
Draw branch
Stanthorpe (3)
Stanthorpe
Redbank Plains (1)
Draw branch
 

Ferny Grove (2)

Draw branch
Mt Alvernia (0)
Draw branch
Kelvin Grove (5) Draw branch Kelvin Grove (6)
Ferny Grove (7)
Mt Alvernia
Draw branch
Mt Alvernia (3)
Bye
Kelvin Grove
Draw branch
Kelvin Grove (4)
Draw branch
Kelvin Grove (5)
Bye
Albany Creek
Draw branch
Albany Creek (3)
Bye
St Peter Claver
Draw branch
St Peter Claver (1)
Draw branch
Corinda (0)
Draw branch
Beaudesert (0)
Bye
Corinda
Draw branch
Corinda (3)
Bye
Beaudesert (4)
Draw branch
Beaudesert (2)
Draw branch
Beaudesert (7)
Stretton (0)
Marsden (3*)
Draw branch
Marsden (0)
Islamic College Brisbane (0)
 
 

 

Bill Turner Trophy 2018 Area 4 Brisbane South – Gold Coast

Round 1

27/04/18

 
Round 2

11/05/18

 
Round 3

1/06/18

 
Round 4

29/06/18

 
Round 5

27/07/18

   
Mansfield
Draw branch
Mansfield (5)
Draw branch
Mansfield (6)
Draw branch
Mansfield (1)
Draw branch
Cavendish Road (1)
Draw branch
Helensvale
Bye
Chisholm
Draw branch
Chisholm (1)
Bye
Cleveland
Draw branch
Cleveland
Draw branch
Cleveland (0)
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Cavendish Road
Draw branch
Cavendish Road
Draw branch
Cavendish Road
Draw branch
Cavendish Road (4)
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bye
Draw branch
Citipointe (1)
Draw branch
Kimberley (0)
Draw branch
Clairvaux Mackillop (1)
Draw branch
Helensvale (2)
Citipointe
Kimberley
Draw branch
Kimberley (6)
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Draw branch
Clairvaux Mackillop (3*)
Bye
Clairvaux Mackillop
Draw branch
Clairvaux Mackillop
Bye
Pacific Pines
Draw branch
Pacific Pines (0)
Draw branch
Helensvale (4)
Draw branch
Helensvale (8)
Bye
Helensvale
Draw branch
Helensvale (11)
Bye
Robina (3*)
Draw branch
Robina (3)
Draw branch
Robina (1)
Miami (0)
Varsity (1)
Draw branch
Palm Beach Currumbin (1)
Palm Beach Currumbin (3)
 
 

 

Bill Turner Trophy 2018 Area 5 – Far North Coast

Round 1

13/04/18

 
Round 2

18/05/18

 
Round 3

08/06/18

 
Round 4

22/06/18

 
Round 5

06/07/18

   
Trinity College Lismore
Draw branch
Trinity Lismore (8)
Draw branch
Trinity Lismore (2)
Draw branch
Trinity Lismore (4)
Draw branch
Trinity Lismore (1)
Draw branch
Wollumbin
Bye
St Johns Woodlawn
Draw branch
St Johns Woodlawn (0)
Bye
Alstonville
Draw branch
Alstonville
Draw branch
Alstonville (1)
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Richmond River (2)
Draw branch
Evans River (4)
Draw branch
Evans River (1)
Draw branch
Casino (2)
Evans River Community (3)
Kyogle (0)
Draw branch
Casino Christian (0)
Casino Christian (3*)
Casino (9)
Draw branch
Casino (3)
Draw branch
Casino (2)
Summerland Christian (1)
Lismore (4)
Draw branch
Lismore (1)
St Marys Casino (1)
Wollumbin
Draw branch
Wollumbin (8)
Draw branch
Wollumbin (2)
Draw branch
Wollumbin (1)
Draw branch
Wollumbin (2)
Bye
Kingscliff
Draw branch
Kingscliff (0)
Bye
Mount Saint Patrick
Draw branch
Mount Saint Patrick (6)
Draw branch
Mount Saint Patrick (0)
Bye
Lindisfarne Anglican (0)
Draw branch
St Josephs (0)
St Josephs Banora Point (2)
Byron Bay
Draw branch
Byron Bay (4)
Draw branch
Byron Bay (3)
Draw branch
Byron Bay (0)
Bye
Mullumbimby (1)
Draw branch
Mullumbimby (3)
Ballina Coast (0)
Xavier Ballina
Draw branch
Xavier Ballina (3)
Draw branch
Xavier Ballina (1)
Bye
Shearwater Steiner (8)
Draw branch
Shearwater Steiner (1)
Emmanuel Anglican (4)
Preliminary Round:
 
 

 

Bill Turner Trophy 2018 Area 6A – NNSW – Mid North Coast

Round 1

13/04/18

 
Round 2
18/05/18
 
Round 3

08/06/18

 
Round 4

22/06/18

     
McAuley Catholic Grafton (1)
Draw branch
McAuley Grafton (2)
Draw branch
McAuley Grafton(2)
Draw branch
Coffs Harbour (2)
Draw branch
Bellingen
South Grafton (0)
Maclean (0)
Draw branch
Grafton (0)
Grafton(3)
Bishop Druitt, Coffs Harbour (7)
Draw branch
Bishop Druitt (0)
Draw branch
Coffs Harbour (6)
Orara (0)
Coffs Harbour (4)
Draw branch
Coffs Harbour (5)
Woolgoolga (3)
Coffs Harbour Christian
Draw branch
Coffs Harbour Christian (1)
Draw branch
St John Paul (1)
Draw branch
Bellingen (5)
Bye
St John Paul College, Coffs Harbour
Draw branch
St John Paul (5)
Bye
Bellingen
Draw branch
Bellingen (3*)
Draw branch
Bellingen (2)
Bye
Nambucca Heads (3*)
Draw branch
Nambucca Heads (0)
Macksville (0)
Preliminary Round:
 
 
 
Bill Turner Trophy 2018 Area 6B NNSW – Lower North Coast
 
Round 1
13/04/18
 
Round 2
18/05/18
 
Round 3
08/06/18
 
Round 4
22/06/18
     
Melville (7)
Draw branch
Melville (4)
Draw branch
Melville (1)
Draw branch
St Josephs (1)
Draw branch
GLC Forster

 

Kempsey (1)
Westport (0)
Draw branch
Wauchope (3)
Wauchope (3*)
St Pauls Kempsey (0)
Draw branch
St Josephs (4)
Draw branch
St Josephs (2)
St Josephs Port Macquarie (8)
Mackillop Catholic, Port Macquarie (6)
Draw branch
Mackillop (0)
St Columba Port Macquarie (0)
GLC Forster (5)
Draw branch
GLC Forster (3)
Draw branch
GLC Forster (1)
Draw branch
GLC Forster (2)
Taree (1)
Wingham (1)
Draw branch
Camden Haven (1)
Camden Haven (4)
St Clare’s Taree (9)
Draw branch
St Clare’s Taree (0)
Draw branch
Chatham (0)
Bulahdelah Central (2)
Chatham (9)
Draw branch
Chatham (4)
Gloucester (0)
Preliminary Round: 29/03/18
A. Port Macquarie (2) v Kempsey (4)
 
 
 
 
Bill Turner Trophy 2018 Area 7A NSW – North West / New England
 
Round 1
13/04/18
 
Round 2
18/05/18
 
Round 3
08/06/18
 
Round 4
22/06/18
     
Oxley (3*)
Draw branch
Oxley (1)
Draw branch
Carinya Christian (6)
Draw branch
Carinya Christian (0)
Draw branch
O’Connor Catholic
Calrossy Anglican (0)
Carinya Christian (5)
Draw branch
Carinya Christian (2)
McCarthy Catholic Tamworth (0)
Narrabri (3/2)
Draw branch
Narrabri (8)
Draw branch
Narrabri (0)
Holy Trinity Inverell (3/0)
St Philomenas Moree (4)
Draw branch
St Philomenas (0)
Moree (1)
Armidale (0)
Draw branch
O’Connor Catholic (7)
Draw branch
O’Connor Catholic (3)
Draw branch
O’Connor Catholic (1)
O’Connor Catholic Armidale (5)
Duval (4)
Draw branch
Duval (0)
Inverell (0)
Macintyre
Draw branch
Macintyre(0)
Draw branch
Tenterfield (1)
Bye
Guyra Central (0)
Draw branch
Tenterfield (3)
Tenterfield (3*)
Preliminary Round:29/03/18
 
 

 

Bill Turner Trophy 2018 Area 7B NNSW – Upper Hunter / Coalfields

Round 1

13/04/18

 
Round 2

18/05/18

 
Round 3

08/06/18

 
Round 4

22/06/18

     
Muswellbrook (2)
Draw branch
St Josephs Lochinvar (4)
Draw branch
St Josephs Lochinvar (2)
Draw branch
Kurri Kurri (0)
Draw branch
Maitland Grossmann
St Josephs Lochinvar (8)
St Josephs Aberdeen (3*)
Draw branch
St Josephs Aberdeen (2)
Scone Grammar (0)
Dungog (1)
Draw branch
Kurri Kurri (3)
Draw branch
Kurri Kurri (3)
Kurri Kurri (8)
Rutherford (1)
Draw branch
Hunter Valley Grammar (2)
Hunter Valley Grammar (8)
St Catherine’s Singleton (0)
Draw branch
Maitland Grossmann (4)
Draw branch
Maitland Grossmann (6)
Draw branch
Maitland Grossmann (5)
Maitland Grossmann (6)
Maitland (7)
Draw branch
Maitland (1)
Francis Greenway (0)
Singleton (3)
Draw branch
Mount View (1)
Draw branch
ASC St Peters (4)
Mount View (4)
Cessnock (0)
Draw branch
ASC St Peters (11)
ASC St Peters Maitland (7)
GALA DAY information for Round 2 is at this link
 
Gala Day 30th May 2018 – all welcome
 
 

 

Bill Turner Trophy 2018 Area 8 NNSW – Newcastle / Lake Macquarie

Round 1

13/04/18

 
Round 2
18/05/18
 
Round 3

08/06/18

 
Round 4

22/06/18

 
Round 5

06/07/18

   
Hunter Sports
Draw branch
Hunter Sports
Draw branch
Hunter Sports
Draw branch
Hunter Sports (10)
Draw branch
Hunter Sports (4)
Draw branch
Hunter Sports
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
St Philips Waratah (3)
Draw branch
St Philips (4)
Draw branch
St Philips (0)
Draw branch
CC Wallsend (0)
CC Waratah (0)
Tomaree (4)
Draw branch
Tomaree (3)
Medowie Christian (0)
CC Wallsend (2)
Draw branch
CC Wallsend (4)
Draw branch
CC Wallsend (4)
Cardiff (0)
Kotara (11)
Draw branch
Kotara (1)
Macquarie College (0)
St Pius X Adamstown (1)
Draw branch
St Pius X (1)
Draw branch
St Pius X (0)
Draw branch
International Football (2)
Draw branch
Lambton (0)
Newcastle (0)
Merewether (1)
Draw branch
Merewether (0)
San Clemente (0)
International Football School (5)
Draw branch
International Football (8)
Draw branch
International Football (4)
Warners Bay (0)
Whitebridge (10)
Draw branch
Whitebridge (0)
West Wallsend (0)
Toronto (3*)
Draw branch
Toronto (1)
Draw branch
St Pauls Booragul (0)
Draw branch
Lambton (4)
Swansea (0)
St Pauls Booragul (6)
Draw branch
St Pauls Booragul (5)
Belmont (0)
Lambton (15)
Draw branch
Lambton (11)
Draw branch
Lambton (9)
Glendale (0)
Belmont Christian (1)
Draw branch
Morisset (0)
Morisset (8)
Preliminary Round: 29/03/18
A. Cardiff (4) v Charlton Christian (1)
B. Newcastle (2) v Hunter School of PA (0)
 

Lake Mac Gala Day – Lake Mac Regional Football Facility,

May 8, 9 and 10

Fixtures – Round 1 & 2-3

 
 

 

Bill Turner Trophy 2018 Area 9A NNSW – Central Coast

Round 1

13/04/18

 
Round 2

18/05/18

 
Round 3

08/06/18

 
Round 4

22/06/18

     
St Josephs East Gosford (9)
Draw branch
St Josephs (1)
Draw branch
St Josephs (4)
Draw branch
St Josephs (1)
Draw branch
Gosford
Wadalba Community (1)
Erina (2/2)
Draw branch
Central Coast Grammar (0)
Central Coast Grammar (2/3)
Lisarow (1)
Draw branch
Lisarow (1)
Draw branch
Mackillop Catholic (3)
Gorokan (0)
Mackillop Catholic, Warnervale (5)
Draw branch
Mackillop Catholic (4)
Narara Valley (0)
Terrigal (5)
Draw branch
Terrigal (0)
Draw branch
Gosford (2)
Draw branch
Gosford (2)
Henry Kendall (0)
Kincumber (2)
Draw branch
Gosford (7)
Gosford (5)
TLC Tumbi Umbi (7)
Draw branch
TLC Tumbi Umbi (5)
Draw branch
TLC Tumbi Umbi (0)
Northlakes (0)
Lakes Grammar (6)
Draw branch
Lakes Grammar (0)
Lake Munmorah (0)
Preliminary Round: 29/03/18
A. Northlakes (3) v TLC Berkeley Vale (1)
 
 
 
 

 

Bill Turner Trophy 2018 NSW – Sydney East

Round 1

13/04/18

 
Round 2

18/05/18

 
Round 3

08/06/18

 
Round 4

22/06/18

     
St Patricks Sutherland (3)
Draw branch
St Patricks (5)
Draw branch
St Patricks (1)
Draw branch
Endeavour Sports (0)
Draw branch
Kirrawee
Jannali (2)
Engadine (7)
Draw branch
Engadine (2)
Cronulla (1)
Endeavour Sports
Draw branch
Endeavour Sports
Draw branch
Endeavour Sports (2)
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Woolooware (3)
Draw branch
Woolooware (1)
Draw branch
Kirrawee (1/3)
Draw branch
Kirrawee (1)
Caringbah (2)
Port Hacking (0)
Draw branch
Kirrawee (2)
Kirrawee (1)
Heathcote (3)
Draw branch
Heathcote (4)
Draw branch
Heathcote (1/1)
Sylvania (0)
Menai (1)
Draw branch
Moriah College (0)
Moriah College (8)
Preliminary Round: 29/03/18
A.Blakehurst (2) v Jannali (4)
B. Kingsgrove (2) v Cronulla (6)
C. Caringbah (2) v All Saints Lakemba (1)
D. Kirrawee (9) v Gymea (0)
E. Inaburra School (0) v Sylvania (6)
F.Moriah College (9) v Rose Bay Secondary (0)
 
 
 
 

 

Bill Turner Trophy 2018 Area 10 Sydney North

Round 1

13/04/18

 
Round 2

18/05/18

 
Round 3

08/06/18

 
Round 4

22/06/18

 
Round 5

06/07/18

   
Pymble Ladies College
Draw branch
Pymble Ladies
Draw branch
Pymble Ladies (8)
Draw branch
Pymble Ladies (11)
Draw branch
Pymble Ladies (4)
Draw branch
Pymble Ladies
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Northern Beaches Christian (8)
Draw branch
Northern Beaches Christian (4)
Draw branch
NBC Mackellar Girls (0)
Pittwater (0)
NBC Mackellar Girls
Draw branch
NBC Mackellar Girls (8)
Bye
Muirfield (2)
Draw branch
Castle Hill (2)
Draw branch
Castle Hill (4/3)
Draw branch
SSC Balmain (1)
Castle Hill (8)
Cherrybrook Tech (2)
Draw branch
Cherrybrook (1)
Pennant Hills (0)
SSC Leichhardt (2)
Draw branch
SSC Leichhardt (2)
Draw branch
SSC Balmain (4/4)
Riverside Girls (0)
SSC Balmain (7)
Draw branch
SSC Balmain (5)
Fort Street (0)
Oxford Falls Grammar (2)
Draw branch
Narrabeen Sports (0)
Draw branch
Davidson (4)
Draw branch
Davidson (2)
Draw branch
Davidson (1)
Narrabeen Sports (3)
Davidson (12)
Draw branch
Davidson (2)
NBC Cromer (0)
Barrenjoey (6)
Draw branch
Barrenjoey (4)
Draw branch
Barrenjoey (0)
Covenant Christian (0)
Chatswood (3*)
Draw branch
Chatswood (1)
Cameraygal (0)
St Leo’s College (3)
Draw branch
St Leo’s College (0)
Draw branch
Cheltenham Girls (1)
Draw branch
Cheltenham Girls (1)
Asquith Girls (2)
Cheltenham Girls(9)
Draw branch
Cheltenham Girls (3)
Galston (0)
Killara (0)
Draw branch
Roseville College (3*)
Draw branch
Roseville College (0)
Roseville College (1)
St Ives (0)
Draw branch
Queenwood (0)
Queenwood School (3*)
Preliminary Round: 29/03/18
A. Castle Hill (3*) v William Clarke College (0)
 
 
 

 

Bill Turner Trophy 2018 Area 11 Sydney West

Round 1

13/04/18

 
Round 2

18/05/18

 
Round 3

08/06/18

 
Round 4

22/06/18

 
Round 5

06/07/18

   
The Hills Sports
Draw branch
The Hills Sports
Draw branch
The Hills Sports
Draw branch
The Hills Sports (6)
Draw branch
The Hills Sports (3)
Draw branch
The Hills Sports
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Colo (3*)
Draw branch
Colo (0)
Draw branch
Bede Polding (1)
Draw branch
Bede Polding (0)
Hawkesbury (0)
Bede Polding College (6)
Draw branch
Bede Polding (1)
Richmond (1)
Rouse Hill (3*)
Draw branch
Rouse Hill (11)
Draw branch
Rouse Hill (0)
Mitchell (0)
Kellyville (0)
Draw branch
Plumpton (0)
Plumpton (3*)
Mamre Anglican
Draw branch
Mamre Anglican
Draw branch
Mamre Anglican (6)
Draw branch
Mamre Anglican (4)
Draw branch
Mamre Anglican (1)
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Greystanes (3)
Draw branch
Greystanes (1)
Draw branch
Quakers Hill (0)
Redeemer Baptist (0)
Northmead (1)
Draw branch
Quakers Hill (2)
Quakers Hill (9)
Penrith Anglican (0)
Draw branch
Blaxland (2)
Draw branch
Blaxland (1)
Draw branch
Blaxland (1)
Blaxland (3)
St Pauls Grammar (5)
Draw branch
St Pauls Grammar (0)
Jamison (0)
Penrith (7)
Draw branch
Penrith (1)
Draw branch
Glenmore Park (0)
Kingswood (1)
Glenmore Park (4)
Draw branch
Glenmore Park (4)
St Clair (0)
Preliminary Round: 29/03/18
A. Redeemer Baptist (3*) v Merrylands (0)
B. Kingswood (13) v Australian Islamic College (0)
 
 
 

 

Bill Turner Trophy 2018 Area 12 Sydney South West

Round 1

13/04/18

 
Round 2

18/05/18

 
Round 3

08/06/18

 
Round 4

22/06/18

 
Round 5

06/07/18

   
Westfields Sports
Draw branch
Westfields Sports
Draw branch
Westfields Sports
Draw branch
Westfields Sports (2)
Draw branch
Westfields Sports (3)
Draw branch
Westfields Sports
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bossley Park
Draw branch
Bossley Park
Draw branch
Bossley Park (6)
Draw branch
Bossley Park (0)
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Hoxton Park (0)
Draw branch
Fairfield (0)
Draw branch
Holsworthy (0)
Fairfield (4)
Holsworthy (3*)
Draw branch
Holsworthy (3*)
Lurnea (0)
Freeman Catholic
Draw branch
Freeman (3*)
Draw branch
Freeman (0/2)
Draw branch
John Edmondson (1/3)
Draw branch
John Edmondson (0)
Bye
Bass
Draw branch
Bass (0)
Bye
John Edmondson (3)
Draw branch
John Edmondson (2)
Draw branch
John Edmondson (0/3)
Liverpool Girls (0)
John Therry
Draw branch
John Therry (1)
Bye
Cecil Hills
Draw branch
Cecil Hills (4)
Draw branch
Cecil Hills (4)
Draw branch
Cecil Hills (1/1)
Bye
Fairvale
Draw branch
Fairvale (0)
Bye
Bellfield College (0)
Draw branch
Broughton (7)
Draw branch
Broughton (0)
Broughton Anglican (3)
Bye
Draw branch
Condell Park (0)
Condell Park
Preliminary Round:
 
 

 

Bill Turner Trophy 2018 Area 13A Southern NSW / ACT

Round 1

13/04/18

 
Round 2

18/05/18

 
Round 3

08/06/18

 
Round 4

22/06/18

     
Narooma (3)
Draw branch
Eden (4)
Draw branch
Eden (9)
Draw branch
Eden (3)
Draw branch
 

St Clare’s College

 

Eden (7)
Bega (2)
Draw branch
Moruya (0)
Moruya (3)
Crookwell (2)
Draw branch
Braidwood Central (1/3)
Draw branch
Braidwood Central (0)
Braidwood Central (3)
Mulwaree (3)
Draw branch
Mulwaree (1/1)
Monaro (2)
Karabar (10)
Draw branch
Karabar (2)
Draw branch
Karabar (1)
Draw branch
St Clare’s College (5)
Trinity College Goulburn (0)
Moss Vale (12)
Draw branch
Moss Vale (1)
Bowral (1)
Lyneham
Draw branch
Lyneham (2)
Draw branch
St Clare’s College (4)
Bye
Radford College (2)
Draw branch
St Clare’s College (3)
St Clare’s College (3)
Preliminary Round: 29/03/18
A. Yass (1) v Monaro (7)
 
 
Southern NSW/ACT Gala Day
 
Date: 1/5/17
 
Venue: Southwell Park, Lyneham, ACT
 
Schedule: All teams must arrive at least 30 minutes prior to their first game to assist with field set up and to warm up for their first game.
9:30am girls round 1 kick off
– Radford v Canberra Girls (Field 1) and
– St Clare’s v Lyneham (Field 2)
 
10am boys round 2 kick off
– Yass v Trinity (Field 3) and
– Lyneham v Karabar (Field 4)
 
11am-12pm common break for lunch (this is when the 1.5 hour break for boys and girls overlaps). There are plenty of options for food at the nearby Dickson shops.
 
12pm girls round 2 for the winners of round 1 and consolation game for the losers from round 1 kick off
– Winner 1 v Winner 2 (Field 1)
– Loser 1 v Loser 2 (Field 2)
 
12:30pm boys round 3 for the winners of round 2 and consolation game for the losers from round 2 kick off
– Winner 1 v Winner 2 (Field 3)
– Loser 1 v Loser 2 (Field 4)
 
2pm pack up the fields and wrap up the day
With thanks to Michael Waldon
 
 
 

 

Bill Turner Trophy 2017 Area 13B Victoria

Round 1

11/05/18

 
Round 2

01/06/18

 
Round 3

15/06/18

 
Round 4

29/06/18

     
Maribyrnong College
Draw branch
 Maribyrnong
Draw branch
 Maribyrnong (8)
Draw branch
 Maribyrnong (4)
Draw branch
 

Maribyrnong

 

 

Bye
Bye
Draw branch
 Bye
Bye
Bendigo South East College
Draw branch
 Bendigo South East (0)
Draw branch
 Parkdale (0)
Bye
Parkdale College
Draw branch
 Parkdale (7)
Bye
Taylor Lakes College
Draw branch
 Taylor Lakes
Draw branch
 Taylor Lakes (1)
Draw branch
 Keilor Downs (1)
Bye
Bye
Draw branch
 Bye
Bye
Keilor Downs College
Draw branch
 Keilor Downs (3/3)
Draw branch
 Keilor Downs (4)
Bye
Bye
Draw branch
 Overnewton (3/2)
Overnewton Anglican College
Preliminary Round:
 
 

 

Bill Turner Trophy 2018 Area 14 Riverina

Round 1

13/04/18

 
Round 2

18/05/18

 
Round 3

08/06/18

 
Round 4

22/06/18

 
Round 5

06/07/18

   
Albury (5)
Draw branch
Albury (3*)
Draw branch
Albury (6)
Draw branch
Albury (2)
Draw branch
Albury (1)
Draw branch
Marian College
Xavier Albury (2)
James Fallon
Draw branch
James Fallon (0)
Bye
Cootamundra (11)
Draw branch
Cootamundra (5)
Draw branch
Cootamundra (3)
Young (0)
Junee (3*)
Draw branch
Junee (0)
Temora (0)
Kildare Catholic
Draw branch
Kildare Catholic (4)
Draw branch
KildareCatholic (0)
Draw branch
Riverina Anglican (0)
Bye
Wagga Christian
Draw branch
Wagga Christian (1)
Bye
Riverina Anglican (8)
Draw branch
Riverina Anglican (7)
Draw branch
Riverina Anglican (11)
Wagga Wagga (1)
Kooringal (4)
Draw branch
Kooringal (0)
Mater Dei, Wagga (2)
Marian College Griffith
Draw branch
Marian College (4)
Draw branch
Marian College (9)
Draw branch
Marian College (11)
Draw branch
Marian College (3)
Bye
Wade
Draw branch
Wade (0)
Bye
Griffith (0)
Draw branch
Leeton (0)
Draw branch
St Francis Leeton (0)
Leeton (2)
Hillston Central (0)
Draw branch
St Francis Leeton (4)
St Francis Leeton (5)
Barham
Draw branch
Barham (0)
Draw branch
Hay (0)
Draw branch
Deniliquin (0)
Bye
Hay
Draw branch
Hay (3)
Bye
Deniliquin
Draw branch
Deniliquin (3)
Draw branch
Deniliquin (1)
Bye
Bye
Draw branch
Balranald (0)
Balranald Central

Wagga Gala Day Details

Venue: Henwood Park, Lake Albert Rd KOORINGAL NSW 2650

Date: Monday 9 April, 2018 from 9am

Draw and Timetable:

Bill Turner Trophy (Round 1) at 9am

The Riverina Anglican College v Wagga Wagga High School Kooringal High School v Mater Dei Catholic College

Bill Turner Cup (Round 1) at 10.30am

The Riverina Anglican College v Wagga Wagga High School Kooringal High School v Mater Dei Catholic College

Bill Turner Trophy (Round 2) at Noon

Winners v Winners and Losers v Losers

Bill Turner Cup (Round 2) at 1.30pm

Winners v Winners and Losers v Losers

Notes:

Matches are played in two (2) 30minute halves.

Media Contacts:

Greg Danvers National Media Manager 0412 111 733

Greg will be at the Gala Day and is available for comment or assistance.

Dave Dunn Riverina Area Manager 0402 180 954

Dave will be at the Gala Day and is available for comment or assistance.

 

 

Bill Turner Trophy 2018 Area 15 Western NSW

Round 1

13/04/18

 
Round 2

18/05/18

 
Round 3

08/06/18

 
Round 4

22/06/18

     
Red Bend College
Draw branch
Red Bend (0)
Draw branch
Cowra (0)
Draw branch
Mudgee (0)
Draw branch
Bathurst
Bye
Cowra (7)
Draw branch
Cowra (1)
St Raphaels Cowra (0)
South Dubbo (3)
Draw branch
St Johns Dubbo (1)
Draw branch
Mudgee (3)
St Johns Dubbo (4)
Mudgee (7)
Draw branch
Mudgee (5)
Delroy (0)
Bathurst (3)
Draw branch
Bathurst (5)
Draw branch
Bathurst (5)
Draw branch
Bathurst (1)
Mackillop Catholic Bathurst (2)
Kelso (5)
Draw branch
Kelso (1)
Orange (2)
Canowindra (6)
Draw branch
Canowindra (0)
Draw branch
James Sheahan (0)
Parkes (0)
Blayney (0)
Draw branch
James Sheahan (3)
James Sheahan, Orange (3*)

Turner Cup & Turner Trophy Soccer Gala Day

Jack Brabham Park Orange

Monday June 18 2018

Turner Cup Draw

Game 1 10.00am Field 1 Bathurst High v’s Kelso High

Game 2 10.00am Field 2 Cowra High v’s St John’s College

Game 3 12.00pm Field 1 Winner Game 1 v’s Winner Game 2

Game 4 12.00pm Field 2 Loser Game 1 v’s Loser Game 2

Turner Trophy (girls) Draw

Game 1 10.00am Field 3 Bathurst High v’s James Sheahan

Game 2 10.00am Field 4 Cowra High v’s Mudgee High

Game 3 12.00pm Field 3 Winner Game 1 v’s Winner Game 2

Game 4 12.00pm Field 4 Loser Game 1 v’s Loser Game 2

With thanks to Greg Pell
 

Greg Pell

PDHPE Teacher
James Sheahan Catholic High School
Ph: 0263621422 / Ext: 238
 
 
 
 

 

Bill Turner Trophy 2018 Area 16 NSW South Coast

Round 1

13/04/18

 
Round 2

18/05/18

 
Round 3

08/06/18

 
Round 4

22/06/18

     
Holy Spirit Bellambi
Draw branch
 Holy Spirit (3)
Draw branch
 Holy Spirit (4)
Draw branch
 Holy Spirit (2)
Draw branch
Holy Spirit
Bye
Figtree (0)
Draw branch
 Woonona (0)
Woonona (3)
Vincentia (6)
Draw branch
 Vincentia (5)
Draw branch
 Vincentia (1)
Nowra (0)
Kiama (3)
Draw branch
 Kiama (0)
Ulladulla (1)
Illawarra Grammar (3)
Draw branch
 Illawarra Grammar (0)
Draw branch
 St Marys (4)
Draw branch
 St Marys (0)
Bulli (0)
St Marys Star of the Sea (5)
Draw branch
 St Marys (6)
Keira (0)
Warilla (7)
Draw branch
 Warilla (5)
Draw branch
 Warilla (0)
Smiths Hill (0)
Oak Flats (0)
Draw branch
 Albion Park (1)
Albion Park (3*)
Preliminary  Round: 29/03/18
A. Nowra (8) v Bomaderry (0)
B.Ulladulla (1) v Shoalhaven (0)
 
 
 
Be Sociable, Share!