2017 Bill Turner Cup Results

Wednesday September 6

BILL TURNER CUP (BOYS) FINAL

Penleigh Essendon Grammar School (Melbourne) 4 (Stefan Stojcevski 10m; Zaydan Bello 32m, 67m Golden Goal; Will Moustis 36m) beat Westfields Sports High (Sydney) 3 (Rhys Osmond 6minute; Noah Botic 23m, 55m pen).

By Greg Danvers – National Media Manager

The 2017 Bill Turner Cup final could well be billed as the best of all!

I have had the pleasure of witnessing two decades of Bill Turner School Football and many wonderful finales and this year’s was definitely among the best – hard, fast, skilful and gutsy from two classy teams.

History will show that Penleigh Essendon Grammar, from Melbourne and in their first National Final Series, were crowned champions. The scores were locked at 3-all at the end of regulation time and it took a seventh minute additional time golden goal to seal the win.

There were six goals scored in regulation time – all well executed that had differing sections of the crowd on their feet and cheering.

The winning goal came from a searching free-kick – delivered into the penalty box from near halfway by Niko Sikavitsas.

Player of the Series and Final – Zaydan Bello – rose above the crowded penalty area to head home the winner!

Former Socceroo coach, and a Football legend, Rale Rasic OAM commented post game that he had witnessed a fantastic game of football and saw a squad, from Melbourne, with plenty of raw talent who had played with intestinal fortitude.

Bill Turner Cup Spirit of Football Award: Will Moustis – Penleigh Essendon Grammar
Will’s thoughts post match:

 

Bill Turner Cup Player of the Series: Zaydan Bello – Penleigh Essendon Grammar
Zayden’s comments post match:

 

Bill Turner Cup Player of the Final: Zaydan Bello – Penleigh Essendon Grammar

 

Penleigh Essendon Grammar coach Colin Cooper’s comments post match:

 

Westfields Sports High coach Nahuel Arrarte, obviously disappointed to lose, was full of pride for his squad:

 

Bill Turner Cup Third place play-off

Toowoomba Grammar School 4 (Luke Lister 2minute, 39m; Eli Adams 28m; Pat McKay 60m) beat Whitebridge High (Lake Macquarie) 1 (Mitchell O’Brien 31m).

Toowoomba coach Chris McLeod offered comment post match:

 

Whitebridge’s George Separas made these comments post match:

 

 

 

 

 

 
Interesting Facts Compiled by Greg Danvers – National Media Manager

BILL TURNER CUP (BOYS)

Toowoomba Grammar School (Qld) will be contesting their first Bill Turner Cup National Final Series.

Westfields Sports High is located in Sydney’s south-west and is competing in the Bill Turner Cup for the 15th time and are the best performing school in the Bill Turner Cup having won the National Final on eight (8) occasions: 1991, 1995, 1997, 1998, 2003, 2010, 2011 and 2015 along with being runners-up four times: 2004, 2006, 2007 and 2008.

Whitebridge High is located in the City of Lake Macquarie and are appearing for the fifth time having been runner-up to Belmont High (1-0 loss) in the inaugural Bill Turner Cup in 1979. Whitebridge featured again in 1980 (third), 1986 (4th) and 2008 (4th).

Penleigh and Essendon Grammar is located in Melbourne and like Toowoomba are competing in their first Bill Turner Cup National Final Series.

Bill Turner Cup Area Champions

Area 1 North Queensland – Peninsula                                                   St Augustine’s College, Cairns
Area 2 Capricornia – Wide Bay – Sunshine Coast                               Chancellor College, Sippy Downs
Area 3 Darling Downs – Brisbane North                                              Toowoomba Grammar School
Area 4 Brisbane South – Brisbane West – Gold Coast                       Cavendish Road SHS
Area 5 NNSW North West – New England -Far North Coast          Oxley HS, Tamworth
Area 6 NNSW Mid North Coast – Lower North Coast                       John Paul College, Coffs Harbour
Area 7 NNSW Upper Hunter – Newcastle – Port Stephens               St Pius X, Adamstown
Area 8 NNSW Lake Macquarie – Central Coast                                  Whitebridge HS
Area 9 Sydney North                                                                                Killara HS
Area 10 Sydney West                                                                               The Hills Sports HS
Area 11 Sydney East                                                                                 Moriah College, East Sydney
Area 12 Sydney South West                                                                   Westfields Sports HS
Area 13 Sydney Central                                                                           Bossley Park HS
Area 14 Southern NSW – ACT – Victoria                                              Penleigh and Essendon Grammar 
Area 15A Riverina – Western NSW                                                       Orange HS
Area 16 NSW South Coast                                                                      Edmund Rice College, Woollongong

 

Bill Turner Cup 2017 Area 1 Peninsula – North Queensland – Mackay

Round 1
05/05/17
 
Round 2
26/05/17
 
Round 3
9/06/17
 
Round 4
23/06/17
 
Round 5
21/07/17
   
Dimbulah (0)
Draw branch
St Stephen’s (5)
Draw branch
St Stephen’s (4)
Draw branch
St Stephen’s (1)
Draw branch
St Augustine’s (4)
Draw branch
St Augustine’s
St Stephen’s Mareeba (7)
Atherton (5)
Draw branch
Atherton (2)
Mareeba (0)
Good Counsel
Draw branch
Good Counsel (3*)
Draw branch
Good Counsel (1)
Bye
Bye
Draw branch
Redlynch (0)
Redlynch
Smithfield (2)
Draw branch
Cairns (3)
Draw branch
Cairns (0)
Draw branch
St Augustine’s (3)
Cairns (5)
Trinity Bay (3*)
Draw branch
Trinity Bay (1)
Bentley Park (0)
St Andrew’s Cairns (3)
Draw branch
St Andrew’s (1)
Draw branch
St Augustine’s (3)
St Mary’s Cairns (0)
Bye
Draw branch
St Augustine’s (5)
St Augustine’s Cairns
Bye
Draw branch
Kirwan (0)
Draw branch
Ignatius Park (3)
Draw branch
Ignatius Park (2)
Draw branch
Ignatius Park (0)
Kirwan
Bye
Draw branch
Ignatius Park (6)
Ignatius Park
Southern Cross Townsville
Draw branch
Southern Cross Townsville (3*)
Draw branch
Southern Cross Townsville (2)
Bye
Bye
Draw branch
Burdekin Catholic (0)
Burdekin Catholic
Bye
Draw branch
Holy Spirit (16)
Draw branch
Holy Spirit (6)
Draw branch
Holy Spirit (0)
Holy Spirit Mackay
Bye
Draw branch
Mercy College (1)
Mercy College Mackay
Bye
Draw branch
North Mackay (0)
Draw branch
Mackay (2)
North Mackay
Bye
Draw branch
Mackay (3*)
Mackay
Qualifying Round:  QA Ravenshoe (1) Mareeba (8)

 

 

Bill Turner Cup 2017 Area 2  Capricornia – Wide Bay – Sunshine Coast- Brisbane North

Round 1
05/05/17

 

 
Round 2
 26/05/17

 

 
Round 3
9/06/17

 

 
Round 4
 23/06/17

 

 
Round 5
21/07/17

 

   
Emmaus College Rockhampton
Draw branch
Emmaus College  (12)
Draw branch
Emmaus College
Draw branch
Emmaus College (4)
Draw branch
Emmaus College (1)
Draw branch
Chancellor
Bye
Rockhampton Grammar
Draw branch
Rockhampton Grammar (1)
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Urangan (5)
Draw branch
Urangan (5)
Draw branch
Urangan (1)
Draw branch
Maryborough (0)
St Luke’s Bundaberg (1)
Fraser Coast (12)
Draw branch
Fraser Coast (1)
St James Hervey Bay (4)
Maryborough (5)
Draw branch
Maryborough (3)
Draw branch
Maryborough (2)
Aldridge (3)
St Patrick’s Gympie (0)
Draw branch
James Nash (0)
James Nash (6)
Chancellor
Draw branch
Chancellor (4)
Draw branch
 Chancellor (4)
Draw branch
 Chancellor (2)
Draw branch
Chancellor (4)
Bye
Maroochydore (7)
Draw branch
 Maroochydore (0)
Grace Caboolture (1)
Kawana Waters (3)
Draw branch
 Kawana Waters (3)
Draw branch
 Kawana Waters (0)
St Teresa’s Noosa (1)
Glasshouse Country (1)
Draw branch
 St Johns (0)
St Johns Nambour (2)
Aspley (7)
Draw branch
Aspley (4)
Draw branch
Aspley (2)
Draw branch
Grace Lutheran (1)
Brackenridge (0)
Murrumba (3)
Draw branch
Murrumba (0)
Sandgate (0)
Grace Lutheran (3)
Draw branch
Grace Lutheran (2)
Draw branch
Grace Lutheran (4)
Northside Christian (0)
Clontarf Beach (1)
Draw branch
Narangba Valley (1)
Narangba Valley (2)
Qualifying Rounds:   QA Kedron (1) v Brackenridge (4), QB Northside Christian (7) v Pine Rivers (1)

QC St Luke’s Bundaberg (3*) v Xavier (0),  QD  St Marys Maryborough (3) v Aldridge (6)

 

 

Bill Turner Cup 2017 Area 3 Darling Downs – Brisbane West

Round 1
05/05/17

 

 
Round 2
 26/05/17

 

 
Round 3
9/06/17

 

 
Round 4
 23/06/17

 

 
Round 5
21/07/17

 

   
 Toowoomba Grammar (4)
Draw branch
Toowoomba Grammar (13)
Draw branch
Toowoomba Grammar (6)
Draw branch
Toowoomba Grammar (4)
Draw branch
Toowoomba Grammar (2)
Draw branch
Toowoomba Grammar
 St Joseph’s  Toowoomba (0)
 Lowood (2)
Draw branch
Toowoomba (0)
 Toowoomba (3)
 Highfields (10)
Draw branch
Highfields (0)
Draw branch
Harristown (1)
 Lockyer District (0)
 Nanango (0)
Draw branch
Harristown (4)
 Harristown (10)
 Wilsonton (0)
Draw branch
Dalby (0)
Draw branch
St Mary’s Toowoomba (0)
Draw branch
Stanthorpe (1)
 Dalby (9)
 Downlands (0)
Draw branch
St Mary’s Toowoomba (7)
 St Mary’s Toowoomba (2)
 Assumption Warwick (0)
Draw branch
Stanthorpe (4)
Draw branch
Stanthorpe (1)
 Stanthorpe (8)
 St Joseph’s  Stanthorpe  (1)
Draw branch
Warwick (0)
 Warwick (5)
 Bye
Draw branch
Southern Cross Redcliffe (1)
Draw branch
Albany Creek (1)
Draw branch
Ipswich Grammar (2)
Draw branch
Ipswich   Grammar (0)
 Southern Cross  Redcliffe
 Bye
Draw branch
Albany Creek (7)
 Albany Creek
 Bye
Draw branch
Ipswich Grammar (3*)
Draw branch
 Ipswich Grammar (2)
 Ipswich Grammar
 Bye
Draw branch
Kelvin Grove (0)
 Kelvin Grove
 St Peter Claver (0)
Draw branch
Corinda (3*)
Draw branch
Corinda (4)
Draw branch
Corinda (1)
 Corinda (3)
 Redbank Plains (1)
Draw branch
The Gap (0)
 The Gap (3)
 Beaudesert (0)
Draw branch
Stretton (1)
Draw branch
Marsden (1)
 Stretton (1)
 Marsden (9)
Draw branch
Marsden (2)
 St Augustine’s Springfield (0)
Qualifying Rounds:    QA Ambrose Treacy (0) v The Gap (3*)

 

 

Bill Turner Cup 2017  Area 4 Brisbane South – Gold Coast

Round 1

05/05/17

 
Round 2

26/05/17

 
Round 3

9/06/17

 
Round 4

23/06/17

 
Round 5

21/07/17

   
Mansfield
Draw branch
Mansfield (1/4)
Draw branch
Cleveland (7)
Draw branch
Cleveland (0)
Draw branch
Cavendish Road (5)
Draw branch
Cavendish Road
Bye
Cleveland
Draw branch
Cleveland (1/5)
Bye
Carmel
Draw branch
Carmel (0)
Draw branch
Citipointe (2)
Bye
Citipointe
Draw branch
Citipointe (5)
Bye
Cavendish Road
Draw branch
Cavendish Road
Draw branch
Cavendish Road (3*)
Draw branch
Cavendish Road (5)
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
MacGregor (0)
Draw branch
Kimberley (3*)
Draw branch
Kimberley (0)
Kimberley (3*)
Bye
Draw branch
Mt Gravatt (0)
Mt Gravatt
John Paul
Draw branch
John Paul (3)
Draw branch
John Paul (1)
Draw branch
Clairvaux Mackillop (0)
Draw branch
Palm Beach- Currumbin (1)
Bye
Chisholm
Draw branch
Chisholm (2)
Bye
Clairvaux Mackillop (4)
Draw branch
Clairvaux Mackillop (2)
Draw branch
Clairvaux Mackillop (3)
Trinity Beenleigh (1)
The Southport School
Draw branch
The Southport School (1)
Bye
Pacific Pines (6)
Draw branch
Pacific Pines (1)
Draw branch
Helensvale (0)
Draw branch
Palm Beach- Currumbin (3)
Emmanuel Carrara (3)
Southport (1)
Draw branch
Helensvale (3)
Helensvale (2)
Robina (4)
Draw branch
Robina (0)
Draw branch
Palm Beach- Currumbin (2)
Miami (0)
Varsity (1)
Draw branch
Palm Beach- Currumbin (5)
Palm Beach- Currumbin (3)
 Qualifying Round:  QA Pacific Pines (8) v Pimpama (1)
 

Bill Turner Cup 2017 Area 5A NNSW – North West – New England

Round 1

07/04/17

 
Round 2

12/05/17

 
Round 3

02/06/17

 
Round 4

16/06/17

     
Carinya Christian (6)
Draw branch
 Carinya Christian (1)
Draw branch
 McCarthy Catholic (1)
Draw branch
 Oxley (4)
Draw branch
Oxley
Calrossy Anglican (1)
McCarthy Catholic Tamworth (4)
Draw branch
 McCarthy Catholic (2)
Tamworth (1)
Oxley (4)
Draw branch
 Oxley (4)
Draw branch
 Oxley (7)
Farrer Ag (1)
Narrabri (3)
Draw branch
 St Philomenas (3)
St Philomenas Moree (5)
Duval (6)
Draw branch
 Duval (3)
Draw branch
 Duval (6)
Draw branch
 Duval (3)
Armidale (1)
The Armidale School (0)
Draw branch
 O’Connor Catholic (2)
O’Connor Catholic, Armidale (5)
Holy Trinity Inverell (1/5)
Draw branch
 Holy Trinity (4)
Draw branch
 Holy Trinity (0)
Inverell (1/3)
Guyra Central (0)
Draw branch
 Glen Innes (1)
Glen Innes (4)
Qualifying Round 24/03/17
A. Moree (0) v St Philomenas Moree (15)
B. Tenterfield (0)  v Inverell (11)
C. Macintyre (0) v Glen Innes (7)
 
 
 

Bill Turner Cup 2017 Area 5B NNSW – Far North Coast

Round 1

24/03/17

 
Round 2

07/04/17

 
Round 3

12/05/17

 
Round 4

02/06/17

 
Round 5

16/06/17

   
Trinity College Lismore
Draw branch
Trinity Lismore
Draw branch
Trinity Lismore (3)
Draw branch
Trinity Lismore (2)
Draw branch
Trinity Lismore (0)
Draw branch
Mount Saint Patrick
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
St Johns Woodlawn
Draw branch
St Johns Woodlawn (0)
Draw branch
Alstonville (2)
Bye
Alstonville
Draw branch
Alstonville (4)
Bye
Casino Christian (2)
Draw branch
St Marys Casino (1/3)
Draw branch
Richmond River (0)
Draw branch
Casino (0)
St Marys Casino (6)
Richmond River
Draw branch
Richmond River (1/4)
Bye
Casino (3)
Draw branch
Casino (3)
Draw branch
Casino (3)
Summerland Christian (2)
Evans River Community (4)
Draw branch
Evans River (1)
Kyogle (0)
Mount Saint Patrick
Draw branch
Mount Saint Patrick (4)
Draw branch
Mount Saint Patrick (2)
Draw branch
Mount Saint Patrick (1)
Draw branch
Mount Saint Patrick (1)
Bye
Murwillumbah (1)
Draw branch
Wollumbin (1)
Wollumbin (10)
Lindisfarne Anglican
Draw branch
Lindisfarne (1)
Draw branch
Lindisfarne (1)
Bye
Kingscliff (2)
Draw branch
St Josephs (0)
St Josephs Banora Point (4)
Byron Bay
Draw branch
Byron Bay (2)
Draw branch
Byron Bay (2)
Draw branch
Byron Bay (0)
Bye
Mullumbimby (1)
Draw branch
Shearwater (0)
Shearwater Steiner (15)
Xavier Ballina
Draw branch
Xavier Ballina (2)
Draw branch
Xavier Ballina (1)
Bye
Ballina Coast (2)
Draw branch
Emmanuel Anglican (0)
Emmanuel Anglican (3)
 
 

Bill Turner Cup 2017 Area 6 NNSW – Mid North Coast / Lower North Coast

Round 1

07/04/17

 
Round 2

12/05/17

 
Round 3

02/06/17

 
Round 4

16/06/17

 
Round 5

30/06/17

   
Bishop Druitt, Coffs Harbour
Draw branch
Bishop Druitt (3/4)
Draw branch
Bishop Druitt (6)
Draw branch
Bishop Druitt (0)
Draw branch
John Paul College (3)
Draw branch
John Paul College
Bye
Woolgoolga (2)
Draw branch
Coffs Harbour (3/2)
Coffs Harbour (6)
Macksville (0)
Draw branch
Nambucca Heads (1)
Draw branch
Bellingen (1)
Nambucca Heads (3*)
Bellingen
Draw branch
Bellingen (5)
Bye
Coffs Harbour Christian (10)
Draw branch
Coffs Harbour Christian (0)
Draw branch
John Paul College (6)
Draw branch
John Paul College (2)
Orara (0)
John Paul College, Coffs Harbour (6)
Draw branch
John Paul College (3)
Toormina (1)
South Grafton (2/4)
Draw branch
South Grafton (0)
Draw branch
Grafton (0)
Maclean (2/3)
McAuley Catholic, Grafton (1)
Draw branch
Grafton (4)
Grafton (5)
Mackillop Catholic, Port Macquarie (0)
Draw branch
St Josephs (3)
Draw branch
St Josephs (8)
Draw branch
St Josephs (2)
Draw branch
GLC Forster (1)
St Josephs Port Macquarie (4)
St Pauls Kempsey (2)
Draw branch
St Pauls Kempsey (1)
St Columba, Port Macquarie (1)
Melville (1)
Draw branch
Westport (1/3)
Draw branch
Westport (0)
Westport (3)
Wauchope (0)
Draw branch
Port Macquarie (1/0)
Port Macquarie (3)
GLC Tuncurry (9)
Draw branch
GLC Tuncurry (0)
Draw branch
GLC Forster (6)
Draw branch
GLC Forster (3)
Manning Valley Anglican (2)
Wingham (0)
Draw branch
GLC Forster (5)
GLC Forster (3*)
Camden Haven (1)
Draw branch
St Clare’s (2)
Draw branch
Taree (1)
St Clare’s Taree (5)
Taree (3*)
Draw branch
Taree (3)
Chatham (0)
Qualifying Round: 24/03/17
A.. Kempsey (0) v Port Macquarie (3*)
B. Manning Valley Anglican (3*) v Bulahdelah Central (0)
C. Gloucester (0) v Taree (3)
 
 
 
 

Bill Turner Cup 2017 Area 7 NNSW – Upper Hunter – Newcastle – Port Stephens

Round 1
07/04/17
 
Round 2
12/05/17
 
Round 3
02/06/17
 
Round 4
16/06/17
 
Round 5
30/06/17
   
ASC St Peters Maitland (7)
Draw branch
ASC St Peters (13)
Draw branch
ASC St Peters (5)
Draw branch
ASC St Peters (2)
Draw branch
ASC St Peters (0)
Draw branch
St Pius X
Hunter Valley Grammar (1)
Dungog (3*)
Draw branch
Dungog (1)
St Josephs Aberdeen (0)
Singleton
Draw branch
Singleton (4)
Draw branch
Singleton (0)
Bye
Francis Greenway (0)
Draw branch
Maitland (2)
Maitland (7)
ASC St Josephs Lochinvar (7)
Draw branch
ASC St Josephs (6)
Draw branch
ASC St Josephs (7)
Draw branch
ASC St Josephs (1)
Cessnock (0)
Rutherford
Draw branch
Rutherford (0)
Bye
Maitland Grossmann (4)
Draw branch
Maitland Grossmann (5)
Draw branch
Maitland Grossmann (1)
Mount View (3)
Muswellbrook (2)
Draw branch
Muswellbrook (2)
St Catherines Singleton (1)
St Philips Waratah (10)
Draw branch
St Philips (9)
Draw branch
St Philips (0)
Draw branch
St Pius X (3)
Draw branch
St Pius X (4)
Tomaree (0)
CC Waratah (2)
Draw branch
Hunter River (0)
Hunter River (3)
St Pius X Adamstown
Draw branch
St Pius X (3)
Draw branch
St Pius X (7)
Bye
CC Wallsend (2)
Draw branch
San Clemente (2)
San Clemente (5)
Merewether (7)
Draw branch
Merewether (0)
Draw branch
Kotara (8)
Draw branch
Kotara (1)
Macquarie College (2)
Kotara (5)
Draw branch
Kotara (2)
Newcastle (0)
Lake Macquarie (0)
Draw branch
Hunter School of PA (3)
Draw branch
Hunter School of PA (0)
Hunter School of PA (13)
Bye
Draw branch
Cardiff (1)
Cardiff
Qualifying Round :
.
 

Bill Turner Cup 2017 Area 8A NNSW – Lake Macquarie

Round 1

07/04/17

 
Round 2

12/05/17

 
Round 3

02/06/17

 
Round 4

16/06/17

     
Hunter Sports
Draw branch
Hunter Sports (3)
Draw branch
Toronto (4)
Draw branch
Toronto (1)
Draw branch
Whitebridge
Bye
Toronto
Draw branch
Toronto (5)
Bye
Belmont (2)
Draw branch
West Wallsend (4)
Draw branch
West Wallsend (1)
West Wallsend (3)
Glendale (12)
Draw branch
Glendale (0)
Morisset (0)
St Marys Gateshead (4)
Draw branch
St Marys Gateshead (2)
Draw branch
St Marys Gateshead (1)
Draw branch
Whitebridge (3)
Lambton (1)
Swansea (2)
Draw branch
Belmont Christian (0)
Belmont Christian (3)
St Pauls Booragul (1)
Draw branch
Warners Bay (0)
Draw branch
Whitebridge (2)
Warners Bay (2)
International Football School (1)
Draw branch
Whitebridge (1)
Whitebridge (3)

Lake Mac Gala Day

Fixtures – Round 1 & 2-2 for the 2017 competitions.
 
The matches are set for Tuesday 16th, Wednesday 17th and Thursday 18th May (Term 2, Week 4) at the Regional Football facility at Speers Point. As these are all weather grounds they matches will go ahead even if it has been raining so please put these dates on your school’s calendar.
 
 
 

Bill Turner Cup 2017 Area 8B NNSW – Central Coast

Round 1

07/04/17

 
Round 2

12/05/17

 
Round 3

02/06/17

 
Round 4

16/06/17

     
St Edwards Gosford (10)
Draw branch
St Edwards (1)
Draw branch
Kincumber (4)
Draw branch
Kincumber (1)
Draw branch
Gosford
CC Grammar (0)
Kariong Mountains (1)
Draw branch
Kincumber (6)
Kincumber (4)
Gorokan (2)
Draw branch
Mackillop (7)
Draw branch
Mackillop (2)
Mackillop Catholic Warnervale (8)
Lisarow (4)
Draw branch
Brisbane Water (1)
Brisbane Water Umina (5)
Terrigal (6)
Draw branch
Terrigal (3)
Draw branch
Gosford (2)
Draw branch
Gosford (3)
St Philips Gosford (1)
Gosford (8)
Draw branch
Gosford (4)
Erina (1)
Wadalba Community (1)
Draw branch
TLC Tumbi Umbi (1)
Draw branch
Lakes Grammar (1)
TLC Tumbi Umbi (2)
Narara Valley (0)
Draw branch
Lakes Grammar (2)
Lakes Grammar (1)
Qualifying Round: 24/03/17
A. Northlakes (0) v TLC Tumbi Umbi (13)
B. TLC Berkeley Vale (2) v Lakes Grammar (7)
 
 
 
 

Bill Turner Cup 2017 Area 9 Sydney North

Round 1

07/04/17

 
Round 2

12/05/17

 
Round 3
02/06/17
 
Round 4

16/06/17

 
Round 5
30/06/17
   
Knox Grammar (7)
Draw branch
Knox Grammar (1)
Draw branch
Oxford Falls (5)
Draw branch
Oxford Falls (1)
Draw branch
Oxford Falls (0)
Draw branch
Killara
Turramurra (0)
Oxford Falls Grammar (2)
Draw branch
Oxford Falls (2)
Killarney Heights (1)
Northern Beaches Christian (5)   Northern Beaches (3)
Draw branch
Northern Beaches (0)
NBC Cromer (1)
Pittwater (5)
Draw branch
Pittwater (1)
Barrenjoey (1)
Holy Cross College, Ryde (3)
Draw branch
Holy Cross (4)
Draw branch
Holy Cross (1)
Draw branch
Galston (0)
St Leo’s College (2)
Normanhurst Boys
Draw branch
Normanhurst (3)
Bye
Arden Anglican (0)
Draw branch
Galston (4)
Draw branch
Galston (2)
Galston (3)
Pennant Hills (3)
Draw branch
Pennant Hills (0)
William Clarke College (0)
Pacific Hills Christian (6)   Pacific Hills (1)
Draw branch
Castle Hill (1)
Draw branch
Epping Boys (1)
Draw branch
Killara (9)
Muirfield (2)
Castle Hill
Draw branch
Castle Hill (2)
Bye
Cherrybrook Tech
Draw branch
Cherrybrook (0)
Draw branch
Epping Boys (2)
Bye
Epping Boys
Draw branch
Epping Boys (6)
Bye
The Forest
Draw branch
The Forest (0)
Draw branch
Davidson (0)
Draw branch
Killara (2)
Bye
Davidson
Draw branch
Davidson (2)
Bye
St Ives (1)
Draw branch
Killara (2)
Draw branch
Killara (5)
Killara (2)
Covenant Christian (3*)
Draw branch
Covenant Christian (0)
Cameraygal (0)
Qualifying Round: 24/03/17
 
 
 

Bill Turner Cup 2017 Area 10 Sydney West

Round 1

07/04/17

 
Round 2

12/05/17

 
Round 3

02/06/17

 
Round 4

16/06/17

 
Round 5

30/06/17

   
The Hills Sports
Draw branch
The Hills Sports
Draw branch
The Hills Sports (3*)
Draw branch
The Hills Sports (6)
Draw branch
The Hills Sports (3)
Draw branch
The Hills Sports
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Richmond (1)
Draw branch
Glenwood (3)
Draw branch
Evans (0)
Glenwood (3)
Evans
Draw branch
Evans (4)
Bye
Penrith (5)
Draw branch
Penrith (0/4)
Draw branch
Penrith (2)
Draw branch
Penrith (0)
Jamison (3)
St Clair (0)
Draw branch
Blaxland (0/2)
Blaxland (3)
Penrith Anglican (12)
Draw branch
Penrith Anglican (2)
Draw branch
Penrith Anglican (0)
Cranebrook (0)
St Pauls Grammar (0)
Draw branch
Wollemi (1)
Wollemi College (8)
Quakers Hill (3)
Draw branch
The Ponds (0)
Draw branch
Blacktown Boys (1)
Draw branch
Pat Bros Blacktown (1)
Draw branch
Mamre Anglican (0)
The Ponds (5)
Mitchell (0)
Draw branch
Blacktown Boys (3)
Blacktown Boys (6)
Rouse Hill (7)
Draw branch
Rouse Hill (0)
Draw branch
Pat Bros Blacktown (5)
Plumpton (3)
Pat Bros Blacktown (3*)
Draw branch
Pat Bros Blacktown (3)
Doonside (0)
Bede Polding
Draw branch
Bede Polding (3/6)
Draw branch
Bede Polding (0)
Draw branch
Mamre Anglican (3)
Bye
Colo
Draw branch
Colo (3/5)
Bye
Mamre Anglican
Draw branch
Mamre Anglican (9)
Draw branch
Mamre Anglican (10)
Bye
Glenmore Park (6)
Draw branch
Glenmore Park (0)
Kingswood (3)
Qualifying Round : 24/03/17
A. Springwood (1) v Jamison (15)
 
 
 

Bill Turner Cup 2017 Area 11 Sydney East

Round 1

07/04/17

 
Round 2

12/05/17

 
Round 3

02/06/17

 
Round 4

16/06/17

 
Round 5

30/06/17

   
Moriah College
Draw branch
Moriah College (1)
Draw branch
Moriah College (4)
Draw branch
Moriah College (1)
Draw branch
Moriah College (1)
Draw branch
Moriah College
Bye
Randwick Boys (0)
Draw branch
Rose Bay Secondary (0)
Rose Bay Secondary (3*)
St Spyridon College
Draw branch
St Spyridon (1)
Draw branch
South Sydney (1)
Bye
South Sydney (1)
Draw branch
South Sydney (2)
International Grammar (0)
Kingsgrove (3)
Draw branch
Kingsgrove (0)
Draw branch
Kogarah (0)
Draw branch
GRC Peakhurst (0)
GRC Hurstville Boys (0)
James Cook Boys (2)
Draw branch
Kogarah (2)
Kogarah (5)
St Patricks Sutherland (1)
Draw branch
GRC Peakhurst (12)
Draw branch
GRC Peakhurst (4)
GRC Peakhurst (4)
Blakehurst (0)
Draw branch
Gymea (1)
Gymea (7)
Caringbah (4)
Draw branch
Caringbah (2)
Draw branch
Caringbah (1)
Draw branch
Endeavour Sports (1)
Draw branch
Endeavour Sports (0)
Woolooware (0)
Menai
Draw branch
Menai (1)
Bye
Endeavour Sports
Draw branch
Endeavour Sports
Draw branch
Endeavour Sports (3)
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Kirrawee (4)
Draw branch
Kirrawee (0)
Draw branch
Port Hacking (2)
Draw branch
Port Hacking (0)
Jannali (0)
Port Hacking (3)
Draw branch
Port Hacking (1)
DLS Caringbah (0)
Sylvania (2)
Draw branch
Sylvania (0)
Draw branch
Inaburra School (0)
Engadine (0)
Inaburra School (1)
Draw branch
Inaburra School (2)
Heathcote (0)
Qualifying Round:
 
 

Bill Turner Cup 2017 Area 12 Sydney South West

Round 1

07/04/17

 
Round 2

12/05/17

 
Round 3

02/06/17

 
Round 4

16/06/17

 
Round 5

30/06/17

   
Westfields Sports
Draw branch
Westfields Sports
Draw branch
Westfields Sports
Draw branch
Westfields Sports (1)
Draw branch
Westfields Sports (5)
Draw branch
Westfields Sports
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Freeman Catholic
Draw branch
Freeman Catholic (5)
Draw branch
Freeman Catholic (3)
Draw branch
Freeman Catholic (0)
Bye
Holsworthy (0)
Draw branch
Chester Hill (0)
Chester Hill (9)
Pat Bros Fairfield (1)
Draw branch
Pat Bros Fairfield (4)
Draw branch
Pat Bros Fairfield (1)
Fairvale (0)
Fairfield (3*)
Draw branch
Fairfield (0)
Hoxton Park (0)
Thomas Hassall
Draw branch
Thomas Hassall (1/4)
Draw branch
Cecil Hills (2/2)
Draw branch
Cecil Hills (3)
Draw branch
Cecil Hills (0)
Bye
Cecil Hills (3)
Draw branch
Cecil Hills (1/5)
Unity Grammar (2)
Bellfield College (1)
Draw branch
Camden (2)
Draw branch
Camden (2/1)
Camden (4)
Heritage College (0)
Draw branch
Picton (0)
Picton (8)
Liverpool Boys
Draw branch
Liverpool Boys (1)
Draw branch
John Therry (0)
Draw branch
Leumeah (0)
Bye
Bonnyrigg (0)
Draw branch
John Therry (2)
John Therry (4)
Elizabeth Macarthur (12)
Draw branch
Elizabeth Macarthur (2/3)
Draw branch
Leumeah (1)
Macquarie Fields (1)
John Edmondson (1)
Draw branch
Leumeah (2/4)
Leumeah (2)
Qualifying Round:
 
 

Bill Turner Cup 2017 Area 13 Sydney Central

Round 1

07/04/17

 
Round 2

12/05/17

 
Round 3
02/06/17
 
Round 4

16/06/17

 
Round 5
30/06/17
   
Bossley Park
Draw branch
Bossley Park
Draw branch
Bossley Park (4)
Draw branch
Bossley Park (7)
Draw branch
Bossley Park (2)
Draw branch
Bossley Park
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
All Saints Lakemba   All Saints Lakemba (3/4)
Draw branch
All Saints Lakemba (1)
Bye
Condell Park (4)
Draw branch
Condell Park (3/2)
Malek Fahd (2)
Greystanes
Draw branch
Greystanes (2)
Draw branch
Greystanes (6)
Draw branch
Greystanes (0)
Bye
Redeemer Baptist
Draw branch
Redeemer Baptist (1)
Bye
Northmead
Draw branch
Northmead (2)
Draw branch
Northmead (1)
Bye
Merrylands (0)
Draw branch
St Pauls Greystanes (1)
St Pauls Greystanes (13)
Trinity Grammar   Trinity Grammar
Draw branch
Trinity Grammar (2)
Draw branch
Trinity Grammar (7)
Draw branch
Trinity Grammar (0)
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
SSC Leichhardt
Draw branch
SSC Leichhardt (3)
Draw branch
SSC Leichhardt (0)
Bye
Homebush Boys (1/3)
Draw branch
SSC Balmain (0)
SSC Balmain (1/4)
Belmore Boys
Draw branch
Belmore Boys (0)
Draw branch
Birrong Boys (1)
Draw branch
Casula (1)
Bye
Birrong Boys
Draw branch
Birrong Boys (4)
Bye
East Hills Boys (10)
Draw branch
East Hills Boys (1)
Draw branch
Casula (5)
Bass (1)
Casula (11)
Draw branch
Casula (5)
Lurnea (1)
Qualifying Round:
 
 

Bill Turner Cup 2017 Area 14A Southern NSW / ACT

Round 1

07/04/17

 
Round 2

12/05/17

 
Round 3

02/06/17

 
Round 4

16/06/17

     
Bega (0)
Draw branch
Eden (0)
Draw branch
Narooma (0/3)
Draw branch
Narooma (0)
Draw branch
Lyneham
Eden (7)
Moruya (0)
Draw branch
Narooma (3)
Narooma (8)
Monaro (2)
Draw branch
Braidwood Central (2)
Draw branch
Mulwaree (0/1)
Braidwood Central (5)
Mulwaree (5)
Draw branch
Mulwaree (5)
Crookwell (0)
Trinity College Goulburn
Draw branch
Trinity Goulburn (0)
Draw branch
Yass (1)
Draw branch
Lyneham (2)
Bye
Yass (15)
Draw branch
Yass (1)
Goulburn (0)
Karabar
Draw branch
Karabar (0)
Draw branch
Lyneham (11)
Bye
Radford College (3)
Draw branch
Lyneham (2)
Lyneham (7)
Qualifying Round: 24/03/17
A. Narooma (6) v Carroll College, Broulee (0)
 
Southern NSW/ACT Gala Day
 
Date: 1/5/17
 
Venue: Southwell Park, Lyneham, ACT
 
Schedule: All teams must arrive at least 30 minutes prior to their first game to assist with field set up and to warm up for their first game.
9:30am girls round 1 kick off
– Radford v Canberra Girls (Field 1) and
– St Clare’s v Lyneham (Field 2)
 
10am boys round 2 kick off
– Yass v Trinity (Field 3) and
– Lyneham v Karabar (Field 4)
 
11am-12pm common break for lunch (this is when the 1.5 hour break for boys and girls overlaps). There are plenty of options for food at the nearby Dickson shops.
 
12pm girls round 2 for the winners of round 1 and consolation game for the losers from round 1 kick off
– Winner 1 v Winner 2 (Field 1)
– Loser 1 v Loser 2 (Field 2)
 
12:30pm boys round 3 for the winners of round 2 and consolation game for the losers from round 2 kick off
– Winner 1 v Winner 2 (Field 3)
– Loser 1 v Loser 2 (Field 4)
 
2pm pack up the fields and wrap up the day
 
With thanks to Michael Waldon
 
 
 

Bill Turner Cup 2017 Area 14B Western NSW

Round 1

07/04/17

 
Round 2

12/05/17

 
Round 3

02/06/17

 
Round 4

16/06/17

     
Orange
Draw branch
Orange (3)
Draw branch
Orange (1)
Draw branch
Orange (3)
Draw branch
Orange
Bye
Canowindra (4)
Draw branch
Canowindra (1)
Blayney (1)
James Sheahan Orange (3)
Draw branch
James Sheahan (2)
Draw branch
James Sheahan (0)
Kelso (2)
Mudgee (0)
Draw branch
Bathurst (1)
Bathurst (11)
South Dubbo
Draw branch
South Dubbo (0)
Draw branch
Cowra (1)
Draw branch
Red Bend College (1)
Bye
Cowra (7)
Draw branch
Cowra (3)
Delroy (3)
Red Bend College
Draw branch
Red Bend College (2)
Draw branch
Red Bend College (2)
Bye
Parkes (3*)
Draw branch
Parkes (1)
St Raphaels, Cowra (0)
Qualifying Round:
 
 
 

Bill Turner Cup 2017 Area 15A Riverina

Round 1

07/04/17

 
Round 2

12/05/17

 
Round 3

02/06/17

 
Round 4

16/06/17

 
Round 5

30/06/17

   
Marian College Griffith
Draw branch
Marian College (3)
Draw branch
Marian College (11)
Draw branch
Marian College (2)
Draw branch
Marian College (5)
Draw branch
Marian College
Bye
Wade
Draw branch
Wade (0)
Bye
Xavier Albury (1)
Draw branch
Albury (4)
Draw branch
Albury (2)
Albury (2)
James Fallon
Draw branch
James Fallon (2)
Bye
Wagga Wagga
Draw branch
Wagga Wagga (6)
Draw branch
Wagga Wagga (0)
Draw branch
Mater Dei (1)
Bye
Wagga Christian
Draw branch
Wagga Christian (3)
Bye
Mater Dei Wagga (8)
Draw branch
Mater Dei (5)
Draw branch
Mater Dei (6)
Kildare Catholic (4)
Riverina Anglican (3)
Draw branch
Riverina Anglican (4)
Kooringal (1)
Leeton (5)
Draw branch
Leeton (0)
Draw branch
Griffith (4)
Draw branch
Griffith (0)
Draw branch
Young (1)
Hillston Central (0)
St Francis Leeton (1)
Draw branch
Griffith (5)
Griffith (3)
Deniliquin (0/1)
Draw branch
Barham (1)
Draw branch
Finley (2)
Barham (0/2)
Finley (4)
Draw branch
Finley (3)
Hay (1)
Tumut
Draw branch
Tumut (1)
Draw branch
Tumut (0)
Draw branch
Young (5)
Bye
McAuley Catholic Tumut
Draw branch
McAuley Catholic (0)
Bye
Cootamundra (8)
Draw branch
Cootamundra (0)
Draw branch
Young (1)
Temora (2)
Junee (0)
Draw branch
Young (10)
Young (10)
 
Qualifying Round: 24/03/17
A. Barham (2) v Tooleybuc Central (1)
 
 
 
 
 

Bill Turner Cup 2017 Area 15B Victoria

Round 1

12/05/17

 
Round 2

02/06/17

 
Round 3

16/06/17

 
Round 4

30/06/17

     
John Fawkner College
Draw branch
John Fawkner
Draw branch
John Fawkner (1)
Draw branch
Penleigh and Essendon (2)
Draw branch
Penleigh and Essendon
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Rowville College (2)
Draw branch
Penleigh and Essendon (3*)
Draw branch
Penleigh and Essendon (2)
Penleigh and Essendon Grammar (4)
Bendigo South East College
Draw branch
Bendigo South East (0)
Bye
Maribyrnong College
Draw branch
Maribyrnong
Draw branch
Maribyrnong (5)
Draw branch
Maribyrnong (0)
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
St Albans College (4)
Draw branch
St Albans (3)
Draw branch
St Albans (0)
Taylor Lakes College (0)
Overnewton Anglican College (1)
Draw branch
Keilor Downs (0)
Keilor Downs College (2)
Qualifying Round:
 
 
 

Bill Turner Cup 2017 Area 16 NSW South Coast

Round 1

07/04/17

 
Round 2

12/05/17

 
Round 3

02/06/17

 
Round 4

16/06/17

 
Round 5

30/06/17

   
Illawarra Grammar
Draw branch
Illawarra Grammar (3)
Draw branch
Illawarra Grammar (6)
Draw branch
Illawarra Grammar (0)
Draw branch
Holy Spirit (1)
Draw branch
Edmund Rice
Bye
Smiths Hill (6)
Draw branch
Smiths Hill (2)
Figtree (1)
Warrawong
Draw branch
Warrawong (6)
Draw branch
Warrawong (1)
Bye
Warilla
Draw branch
Warilla (4)
Bye
Holy Spirit Bellambi
Draw branch
Holy Spirit
Draw branch
Holy Spirit (3)
Draw branch
Holy Spirit (3)
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Wollongong PA (4)
Draw branch
Wollongong PA (0)
Draw branch
Keira (1)
Woonona (1)
Keira (2)
Draw branch
Keira (3*)
Bulli (0)
Edmund Rice College
Draw branch
Edmund Rice
Draw branch
Edmund Rice (1)
Draw branch
Edmund Rice (5)
Draw branch
Edmund Rice (2)
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Dapto
Draw branch
Dapto (3)
Draw branch
Dapto (0)
Bye
Corpus Christi
Draw branch
Corpus Christi (2)
Bye
Albion Park
Draw branch
Albion Park (0)
Draw branch
Moss Vale (1)
Draw branch
Nowra (0)
Bye
Bowral (1)
Draw branch
Moss Vale (3*)
Moss Vale (2)
Nowra (2)
Draw branch
Nowra (3)
Draw branch
Nowra (2)
Kiama (0)
Vincentia (3*)
Draw branch
Vincentia (0)
Ulladulla (0)
Qualifying Round:
 
 

Bill Turner Cup 2017 – Final 32

Round 5 –
30/06/17
 
Round 6 –
28/07/17
 
Quarter Finals –
11/08/17
 
Semi Finals –
05/09/17
  Final -06/09/17    
St Augustine’s Cairns (4)
Draw branch
St Augustine’s (0)
Draw branch
Toowoomba Grammar (2)
Draw branch
Toowoomba Grammar (1)
Draw branch
Westfields Sports (3)
Draw branch
Penleigh and Essendon
Ignatius Park (0)
Toowoomba Grammar (2)
Draw branch
Toowoomba Grammar (6)
Ipswich Grammar (0)
Emmaus College Rockhampton (1)
Draw branch
Chancellor (3)
Draw branch
Chancellor (0)
Chancellor (4)
Cavendish Road (5)
Draw branch
Cavendish Road (1)
Palm Beach- Currumbin (1)
Oxford Falls Grammar (0)
Draw branch
Killara (2)
Draw branch
Westfields Sports (6)
Draw branch
Westfields Sports (4)
Killara (9)
Westfields Sports (5)
Draw branch
Westfields Sports (9)
Cecil Hills (0)
The Hills Sports (3)
Draw branch
The Hills Sports (0/13)
Draw branch
Moriah College (0)
Mamre Anglican (0)
Moriah College (1)
Draw branch
Moriah College (0/14)
Endeavour Sports (0)
Oxley (3)
Draw branch
Oxley (0)
Draw branch
John Paul College (1/2)
Draw branch
Whitebridge (0)
Draw branch
Penleigh Essendon (4 GG)
Mount Saint Patrick (1)
John Paul College, Coffs Harbour (3)
Draw branch
John Paul College (12)
GLC Forster (1)
ASC St Peters Maitland (0)
Draw branch
St Pius X (1)
Draw branch
Whitebridge (1/3)
St Pius X, Adamstown (4)
Whitebridge (1)
Draw branch
Whitebridge (2)
Gosford (0)
Bossley Park (2)
Draw branch
Bossley Park (2)
Draw branch
Bossley Park (0)
Draw branch
Penleigh and Essendon (6)
Trinity Grammar (0)
Holy Spirit Bellambi (1)
Draw branch
Edmund Rice (0)
Edmund Rice College (2)
Lyneham (1)
Draw branch
Penleigh and Essendon (7)
Draw branch
Penleigh and Essendon (4)
Penleigh and Essendon Grammar (4)
Orange (1/5)
Draw branch
Orange (0)
Marian College, Griffith (1/4)
Third Place Playoff:

Toowoomba Grammar 4 d Whitebridge 1

 

Queensland Finals – to be confirmed

The Queensland finals series will again be played at Peninsula Power FC, A J Kelly Park, George St, Kippa Ring (Redcliffe). This venue is on the north side of Brisbane and is approximately 30 minutes from Brisbane airport. Please note that the Queensland finals series involves two games for each team over the two days.

Day 1 Tuesday – 8 August, 2017

10.30 am Trophy semi-final 1
12.00 pm Trophy semi-final 2
1.30 pm Cup semi-final 1
3.00 pm Cup semi-final 2

Day 2 Wednesday – 9 August, 2017

10.00 am Trophy 3v4 playoff
11.30 am Cup 3v4 playoff
1.00 pm Trophy final
2.45 pm Cup final

 

Victoria/Riverina/ACT/Southern&Western NSW Finals

With the Bill Turner Competitions attracting teams from Victoria, NSW, ACT and Queensland, the Round of 32 and Final 16 games means that there will be some distances for schools to travel. The games in Albury on the — August will allow us to get a quarter finalist from the winners from Victoria, Riverina, ACT / Southern NSW and Western NSW.

The Albury matches have been moved to Melrose Park Lavington this Wednesday and Thursday.

On Wednesday 3rd August the playing schedule will be:
12:30pm kick-off:
Field 1: Cup – ;
Field 2: Trophy –

2:00pm kick-off:
Field 1: Cup –

Field 2: Trophy –

On Thursday 4th August the playing schedule will be: (kick off times may be negotiated depending on travel home)

9:30am: Consolation games for Cup and Trophy (halves can be cut to 25 minutes)
11:00am: Round of 16 games for Cup and trophy for winning teams from Wednesday.

With much thanks to Peter O’Riordan for organising.

The Bill Turner Cup and Trophy Finals Series is held on September 5 and 6, 2017 in Lake Macquarie, NSW. The 8 semi-final teams from the Cup and Trophy will be welcomed to the area, and play their matches at the Lake Macquarie Regional Football facility.
The semi-finals will be played that day. Spectators are most welcome – free entry. Cafe on site. No alcohol please.
The finals will be played the next day, following third place playoff matches. Following each match there will be presentations of medals and awards. More information including venue and times to be announced.
Be Sociable, Share!