2018 Bill Turner Cup Results

40th BILL TURNER CUP (BOYS) FINAL
Westfields Sports High 2 (AIDEN SIMMONS 19minute, GABRIEL POPOVIC 47m) beat Toowoomba Grammar School 0.
 
Bill Turner Cup Third place play-off
Bossley Park High 2 (DIEGO GARCIA BAROSSO16minute, MARSIM JEZ 43m) drew with Newcastle High 2 (PATRICK BOND 44m, RILEY PARKER 60m)
 
Awards:
Bill Turner Cup Spirit of Football Award: DIMITRI FILACTOS (NEWCASTLE HIGH)
Bill Turner Cup Player of the Final: ALESSANDRO LOPANE (WESTFIELDS SPORTS HIGH)
Bill Turner Cup Player of the Finals Series: NIKOLA SKATARIC (BOSSLEY PARK HIGH)
 

Bill Turner Cup 2018 – Final 32

Round of 32 (rd 5)
06/07/18
 
Round of 16 (rd6)
03/08/18
 
Quarter Finals –
17/08/18
 
Semi Finals –
04/09/18
  Final -05/09/18    
St Stephens Mareeba (1)
Draw branch
 St Stephens Mareeba (1)
Draw branch
 Palm Beach- Currumbin (1)
Draw branch
 Toowoomba Grammar (2)
Draw branch
Toowoomba Grammar (0)
Draw branch
Westfields Sports High
Ignatius Park (0)
Cavendish Road (0)
Draw branch
 Palm Beach- Currumbin (2)
Palm Beach-Currumbin (1)
St Luke’s Bundaberg (1)
Draw branch
 Kawana Waters (1)
Draw branch
 Toowoomba Grammar (2 GG)

 

Kawana Waters (4)
Toowoomba Grammar (4)
Draw branch
 Toowoomba Grammar (2)
Albany Creek (1)
Bossley Park (3)
Draw branch
 Bossley Park (3)
Draw branch
 Bossley Park (2 GG)
Draw branch
 Bossley Park (0)
Trinity Grammar (1)
Edmund Rice College (2)
Draw branch
 Edmund Rice (1)
Holy Spirit Bellambi (0)
St John Paul II College, ACT (4)
Draw branch
 St John Paul II (2)
Draw branch
 St John Paul II (1)
Marian College, Griffith (3)
Cowra (1)
Draw branch
 Rowville (1)
Rowville College (11)
Duval, Armidale (0)
Draw branch
 Byron Bay (2/4)
Draw branch
 Byron Bay (0)
Draw branch
 Newcastle (0)
Draw branch
Westfields Sports (2)
Byron Bay (3)
St John Paul College, Coffs Harbour (3)
Draw branch
 St John Paul (2/2)
Mackillop Catholic,Port Macquarie (1)
St Josephs Lochinvar (1)
Draw branch
 Newcastle (1)
Draw branch
 Newcastle (1)
Newcastle (3)
Whitebridge (1)
Draw branch
 Whitebridge (0)
St Edwards, Gosford (0)
Holy Cross College, Ryde (1/7)
Draw branch
 Holy Cross (0)
Draw branch
 Mamre Anglican (1)
Draw branch
  Westfields Sports (3)
Knox Grammar (1/6)
The Ponds (1)
Draw branch
 Mamre Anglican (6)
Mamre Anglican (6)
Moriah College (3)
Draw branch
 Moriah College (0)
Draw branch
 Westfields Sports (2 GG)
Endeavour Sports (0)
Westfields Sports (3)
Draw branch
 Westfields Sports (1)
Freeman Catholic College (1)
2018 Bill Turner Cup Finals Series matches:
City of Lake Macquarie Regional Football Facility, Speers Point10am Welcome official programme
3pm S/F 1: Toowoomba Grammar School v Bossley Park High School
4.30pm S/F 2: Newcastle High School v Westfields Sports High SchoolQueensland Finals – confirmed
The Queensland finals series will again be played at Peninsula Power FC, A J Kelly Park, George St, Kippa Ring (Redcliffe). This venue is on the north side of Brisbane and is approximately 30 minutes from Brisbane airport. Please note that the Queensland finals series involves two games for each team over the two days.Day 1 Tuesday –  7 August, 2018
Trophy S/F 1: Chancellor 2/3-2/5 Kelvin Grove
Trophy S/F 2: Cairns 2-3 Helensvale
Cup S/F 1: Kawana Waters 1-2 Toowoomba Grammar
Cup S/F 2: St Stephen’s (Mareeba) 1-2 Palm Beach CurrumbinDay 2 Wednesday –  8 August, 2018
Trophy 3v4 playoff: Chancellor State College 3-3 Cairns State High.
Cup 3v4 playoff: Kawana Waters State College 2-1 St Stephen’s Mareeba.
Trophy final: Kelvin Grove State College 2-1 Helensvale State High.
Cup final: Toowoomba Grammar 2-1 Palm Beach Currumbin State High
The Bill Turner Cup and Trophy Finals Series is held on September 5 and 5, 2018 in Lake Macquarie, NSW. The 8 semi-final teams from the Cup and Trophy will be welcomed to the area, and play their matches at the Lake Macquarie Regional Football facility.
The semi-finals will be played that day. Spectators are most welcome – free entry. Cafe on site. No alcohol please.
The finals will be played the next day, following third place playoff matches. Following each match there will be presentations of medals and awards.  

Bill Turner Cup 2018 Area 1 Peninsula – North Queensland – Mackay

Round 1
27/04/18
 
Round 2
11/05/18
 
Round 3
01/06/18
 
Round 4
29/06/18
 
Round 5
27/07/18
   
Dimbulah
Draw branch
Dimbulah (0)
Draw branch
Mareeba (0)
Draw branch
St Stephen’s Mareeba (2)
Draw branch
St Stephen’s Mareeba (1)
Draw branch
St Stephens Mareeba
Bye
Bye
Draw branch
Mareeba (3*)
Mareeba
Bye
Draw branch
St Stephen’s Mareeba
Draw branch
St Stephen’s Mareeba (6)
St Stephen’s Mareeba
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bye
Draw branch
Cairns (14)
Draw branch
Cairns (4)
Draw branch
Cairns (1)
Cairns
Trinity Bay (13)
 Draw branch
Trinity Bay (0)
Bentley Park (0)
St Andrew’s Cairns (8)
Draw branch
St Andrew’s Cairns (0)
Draw branch
St Augustine’s Cairns (0)
St Mary’s Cairns (0)
Redlynch (1)
Draw branch
St Augustine’s Cairns (7)
St Augustine’s Cairns (8)
Bye
Draw branch
Kirwan (0)
Draw branch
Ignatius Park (12)
Draw branch
Ignatius Park (5)
Draw branch
Ignatius Park (0)
Kirwan
Bye
Draw branch
Ignatius Park (8)
Ignatius Park
Southern Cross Townsville
Draw branch
Southern Cross Townsville
Draw branch
Southern Cross Townsville (0)
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bye
Draw branch
Holy Spirit Mackay
Draw branch
Holy Spirit Mackay (5)
Draw branch
Holy Spirit Mackay (0)
Holy Spirit Mackay
Bye
Draw branch
 
Bye
Mackay
Draw branch
Mackay (6)
Draw branch
Mackay (0)
Bye
Bye
Draw branch
Mercy College Mackay (1)
Mercy College Mackay
 
 

 

Bill Turner Cup 2018 Area 2  Capricornia – Wide Bay – Sunshine Coast- Brisbane North

Round 1
27/04/18

 

 
Round 2
 11/05/18

 

 
Round 3
1/06/18

 

 
Round 4
 29/06/18

 

 
Round 5
27/07/18

 

   
Rockhampton Grammar
Draw branch
Rockhampton Grammar (1)
Draw branch
Emmaus College (0)
Draw branch
St Luke’s Bundaberg (2)
Draw branch
St Luke’s Bundaberg (1)
Draw branch
Kawana Waters
Bye
Bye
Draw branch
Emmaus College (5)
Emmaus College
St Luke’s Bundaberg
Draw branch
St Luke’s Bundaberg (0/3)
Draw branch
St Luke’s Bundaberg (2)
Bye
Shalom
Draw branch
Shalom (0/0)
Bye
Urangan
Draw branch
Urangan (8)
Draw branch
Urangan (2)
Draw branch
Urangan (1)
Bye
Fraser Coast (2)
Draw branch
Fraser Coast(3)
Xavier (1)
St Mary’s Maryborough (3*)
Draw branch
St Mary’s Maryborough (1)
Draw branch
Maryborough (1)
Aldridge (0)
Bye
Draw branch
Maryborough (3)
Maryborough
Chancellor
Draw branch
Chancellor (13)
Draw branch
Chancellor (0)
Draw branch
Kawana Waters (1)
Draw branch
Kawana Waters (4)
Bye
Glasshouse Country (0)
Draw branch
Grace Caboolture (0)
Grace Caboolture (2)
Kawana Waters (6)
Draw branch
Kawana Waters (1)
Draw branch
 Kawana Waters (1)
St Teresa’s (0)
Maroochydore (0)
Draw branch
St Johns Nambour (0)
St Johns Nambour (7)
Aspley (6)
Draw branch
Aspley  (0)
Draw branch
Murrumba (0)
Draw branch
Narangba Valley (0)
Kedron (1)
Murrumba (2)
Draw branch
Murrumba (1)
Sandgate (0)
Grace Lutheran (4)
Draw branch
Grace Lutheran (1)
Draw branch
Narangba Valley (1)
Northside Christian (0)
Clontarf Beach (0)
Draw branch
Narangba Valley (2)
Narangba Valley (9)
Qualifying Rounds:   QA Sandgate (3*)  v Brackenridge (0)

 

 

 

Bill Turner Cup 2017 Area 3 Darling Downs – Brisbane West

Round 1
27/04/18

 

 
Round 2
 11/05/18

 

 
Round 3
1/06/18

 

 
Round 4
 29/06/18

 

 
Round 5
27/07/18

 

   
Toowoomba Grammar (4)
Draw branch
Toowoomba Grammar (6)
Draw branch
Toowoomba Grammar (11)
Draw branch
Toowoomba Grammar (8)
Draw branch
Toowoomba Grammar (4)
Draw branch
Toowoomba Grammar
Highfields (0)
Lowood (3)
Draw branch
 Lowood (0)
Toowoomba (1)
Dalby (1)
Draw branch
Christian Outreach Toowoomba (0)
Draw branch
St Mary’s Toowoomba (0)
Christian Outreach Toowoomba (4)
Mary Mackillop (0)
Draw branch
St Mary’s Toowoomba (4)
St Mary’s Toowoomba (6)
Kingaroy (0)
Draw branch
St Joseph’s Toowoomba (1)
Draw branch
Harristown (5)
Draw branch
Harristown (0)
St Joseph’s Toowoomba (5)
Downlands (0)
Draw branch
Harristown (2)
Harristown (6)
Assumption Warwick (2) Draw branch St Joseph’s  Stanthorpe (0)
Draw branch
Stanthorpe (0)
St Joseph’s Stanthorpe (3)
Stanthorpe (6)
Draw branch
Stanthorpe (3)
Warwick (0)
Bye
Draw branch
Redbank Plains (0)
Draw branch
 Ipswich Grammar (2)
Draw branch
Albany Creek (4)
Draw branch
Albany Creek (1)
Redbank Plains
Ipswich Grammar
Draw branch
Ipswich Grammar (3)
Bye
Kelvin Grove
Draw branch
Kelvin Grove (0)
Draw branch
Albany Creek (3)
Bye
Albany Creek
Draw branch
Albany Creek (4)
Bye
Bye
Draw branch
Corinda (3)
Draw branch
Corinda (4)
Draw branch
Corinda (3)
Corinda
St Peter Claver (0)
Draw branch
Marist Ashgrove (1)
Marist Ashgrove (3*)
Beaudesert (2)
Draw branch
Stretton (1)
Draw branch
Marsden (2)
Stretton (3)
Marsden (3*)
Draw branch
Marsden (5)
Islamic College Brisbane (0)
Qualifying Rounds: QA  Kingaroy (1) v  Lockyer (0)
 

Bill Turner Cup 2018  Area 4 Brisbane South – Gold Coast

Round 1

27/04/18

 
Round 2

11/05/18

 
Round 3

1/06/18

 
Round 4

29/06/18

 
Round 5

27/07/18

   
Mansfield
Draw branch
Mansfield (0)
Draw branch
Iona (3)
Draw branch
Iona (0)
Draw branch
Cavendish Road (0)
Draw branch
 Palm Beach- Currumbin
Bye
Iona
Draw branch
Iona (1)
Bye
Carmel
Draw branch
Carmel (4)
Draw branch
Carmel (0)
Bye
Cleveland (0)
Draw branch
Chisholm (2)
Chisholm (2)
Bye
Draw branch
Bye
Draw branch
Cavendish Road (3)
Draw branch
Cavendish Road (1)
Bye
Cavendish Road
Draw branch
 Cavendish Road
Bye
Citipointe (0)
Draw branch
Kimberley (3*)
Draw branch
Kimberley (2)
Kimberley (5)
Bye
Draw branch
MacGregor (0)
MacGregor
Bye
Draw branch
Clairvaux Mackillop (4)
Draw branch
Clairvaux Mackillop (1)
Draw branch
The Southport School (0)
Draw branch
Palm Beach- Currumbin (1)
Clairvaux Mackillop
John Paul
Draw branch
John Paul (1)
Bye
Bye
Draw branch
Trinity Beenleigh (0)
Draw branch
The Southport School (2)
Trinity Beenleigh
The Southport School
Draw branch
The Southport School (1)

AET

Bye
Pacific Pines (2)
Draw branch
Southport (0)
Draw branch
Helensvale (1)
Draw branch
Palm Beach- Currumbin (1)
Southport (3)
Pimpama (0)
Draw branch
Helensvale (2)
Helensvale (2)
Varsity (3)
Draw branch
Varsity (0)
Draw branch
Palm Beach- Currumbin (2)
Emmanuel  Carrara (0)
Robina (1)
Draw branch
Palm Beach- Currumbin (1)
Palm Beach- Currumbin (5)
 Qualifying Round:
 

 

Bill Turner Cup 2018 Area 5A NNSW – North West – New England

Round 1

13/04/18

 
Round 2

18/05/18

 
Round 3

08/06/18

 
Round 4

22/06/18

     
Oxley
Draw branch
Oxley (4)
Draw branch
Oxley (2)
Draw branch
Oxley (1)
Draw branch
Duval
Bye
Farrer Ag (0)
Draw branch
Carinya Christian (1)
Carinya Christian (5)
Calrossy Anglican (1)
Draw branch
McCarthy Catholic (3*)
Draw branch
McCarthy Catholic (0)
McCathy Catholic Tamworth (9)
St Philomenas Moree (6)
Draw branch
St Philomenas (0)
Narrabri (5)
Duval (2)
Draw branch
Duval (6)
Draw branch
Duval (5)
Draw branch
Duval (2)
O’Connor Catholic Armidale (1)
Armidale (3)
Draw branch
Armidale (1)
The Armidale School (2)
Guyra Central (3)
Draw branch
Guyra Central (0)
Draw branch
Holy Trinity (1)
Tenterfield (0)
Inverell (1)
Draw branch
Holy Trinity (5)
Holy Trinity Inverell (3)
Preliminary Round 29/03/18
A. St Philomenas Moree (7) v Moree (0)
B. Macintyre (0) v Holy Trinity Inverell (7)
 
 

 

Bill Turner Cup 2018 Area 5B NNSW – Far North Coast

Round 1

29/03/18

 
Round 2

13/04/18

 
Round 3

18/05/18

 
Round 4

08/06/18

 
Round 5

22/06/18

   
Mount Saint Patrick
Draw branch
Mount Saint Patrick (4)
Draw branch
Mount Saint Patrick (0)
Draw branch
Lindisfarne (0)
Draw branch
Byron Bay (1)
Draw branch
Byron Bay
Bye
Kingscliff
Draw branch
Kingscliff (0)
Bye
Lindisfarne Anglican
Draw branch
Lindisfarne (3)
Draw branch
Lindisfarne (6)
Bye
St Josephs Banora Point (2)
Draw branch
St Josephs (0)
Wollumbin (1)
Byron Bay
Draw branch
Byron Bay (5)
Draw branch
Byron Bay (2)
Draw branch
Byron Bay (3)
Bye
Emmanuel Anglican (4)
Draw branch
Emmanuel (0)
Mullumbimby (1)
Shearwater Steiner
Draw branch
Shearwater (4)
Draw branch
Shearwater (1)
Bye
Xavier Ballina (9)
Draw branch
Xavier Ballina (2)
Ballina Coast (3)
Trinity College Lismore
Draw branch
Trinity Lismore (6)
Draw branch
Trinity Lismore (3)
Draw branch
Alstonville (13)
Draw branch
Alstonville (0)
Bye
St Johns Woodlawn
Draw branch
St Johns Woodlawn (0)
Bye
Alstonville
Draw branch
Alstonville
Draw branch
Alstonville (4)
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Casino (3*)
Draw branch
Casino (4)
Draw branch
Casino (5)
Draw branch
Casino (1)
Kyogle (0)
Casino Christian (3)
Draw branch
Casino Christian (1)
Summerland Christian (2)
Lismore (3)
Draw branch
Lismore (2)
Draw branch
Lismore (3)
Evans River Community (1)
Richmond River (6)
Draw branch
Richmond River (1)
St Marys Casino (1)
 
 

 

Bill Turner Cup 2018 Area 6 NNSW – Mid North Coast / Lower North Coast

Round 1

13/04/18

 
Round 2

18/05/18

 
Round 3

08/06/18

 
Round 4

22/06/18

 
Round 5

06/07/18

   
St John Paul College, Coffs Harbour
Draw branch
St John Paul (5)
Draw branch
St John Paul (7)
Draw branch
St John Paul (3)
Draw branch
St John Paul (3)
Draw branch
St John Paul
Bye
Woolgoolga (3)
Draw branch
Woolgoolga (0)
Orara (1)
Grafton (4)
Draw branch
Grafton (3)
Draw branch
South Grafton (1)
Maclean (3)
McAuley Catholic Grafton (0)
Draw branch
South Grafton (7)
South Grafton (4)
Bishop Druitt, Coffs Harbour
Draw branch
Bishop Druitt (4)
Draw branch
Bishop Druitt (0/5)
Draw branch
Bishop Druitt (2)
Bye
Bellingen (2)
Draw branch
Coffs Harbour (3)
Coffs Harbour (14)
Coffs Harbour Christian
Draw branch
Coffs Harbour Christian (10)
Draw branch
Coffs Harbour Christian (0/4)
Bye
Nambucca Heads (3*)
Draw branch
Nambucca Heads (0)
Macksville (0)
GLC Forster (6)
Draw branch
GLC Forster (2)
Draw branch
GLC Forster (3)
Draw branch
GLC Forster (1)
Draw branch
Mackillop (1)
Bulahdelah Central (1)
St Clare’s Taree (3*)
Draw branch
St Clare’s Taree (1)
Manning Valley Anglican (0)
Taree (3)
Draw branch
Gloucester (1)
Draw branch
Gloucester (0)
Gloucester (4)
Wingham (0)
Draw branch
Camden Haven (0)
Camden Haven (3)
St Josephs Port Macquarie (5)
Draw branch
St Josephs (2/3)
Draw branch
Mackillop (7)
Draw branch
Mackillop (4)
St Columba Port Macquarie (1)
St Pauls Kempsey (0)
Draw branch
Mackillop (2/5)
Mackillop Catholic Port Macquarie (7)
Westport (3)
Draw branch
Westport (0)
Draw branch
Melville (1)
Wauchope (0)
Melville (5)
Draw branch
Melville (6)
Port Macquarie (2)
Preliminary Round: 29/03/18
A. Chatham (2/1) v Bulahdelah Central (2/3)
B. Wauchope (6) v Kempsey (2)
 
 
 

 

Bill Turner Cup 2018 Area 7 NNSW – Upper Hunter – Newcastle – Port Stephens

Round 1
13/04/18
 
Round 2
18/05/18
 
Round 3
08/06/18
 
Round 4
22/06/18
 
Round 5
06/07/18
   
ASC St Peters Maitland (0/5)
Draw branch
ASC St Peters (4)
Draw branch
ASC St Peters (2)
Draw branch
ASC St Peters (2)
Draw branch
St Josephs Lochinvar (1)
Draw branch
Newcastle
Rutherford (0/3)
Cessnock (1)
Draw branch
Kurri Kurri (1)
Kurri Kurri (5)
St Catherine’s Singleton (1)
Draw branch
Maitland Grossmann (13)
Draw branch
Maitland Grossmann (0)
Maitland Grossmann (2)
Muswellbrook (1)
Draw branch
St Josephs Aberdeen (0)
St Josephs Aberdeen (5)
St Joseph’s Lochinvar (5)
Draw branch
St Josephs Lochinvar (13)
Draw branch
St Josephs Lochinvar (5)
Draw branch
St Josephs Lochinvar (3)
Maitland (1)
Mount View (5)
Draw branch
Mount View (2)
Hunter Valley Grammar (3)
Singleton (5)
Draw branch
Singleton (1)
Draw branch
Maitland Christian (3)
St Philips Cessnock (2)
Francis Greenway (1)
Draw branch
Maitland Christian (2)
Maitland Christian (12)
St Pius X Adamstown
Draw branch
St Pius X (8)
Draw branch
St Pius X (4)
Draw branch
St Pius X (0)
Draw branch
Newcastle (3)
Bye
Macquarie College (2)
Draw branch
Macquarie College (2)
CC Wallsend (1)
Hunter School of PA (1)
Draw branch
Cardiff (2)
Draw branch
Cardiff (0)
Cardiff (2)
Charlton Christian
Draw branch
Charlton Christian (1)
Bye
Kotara (6)
Draw branch
Kotara (1)
Draw branch
Newcastle (2)
Draw branch
Newcastle (1)
San Clemente (2)
Newcastle (2)
Draw branch
Newcastle (2)
Merewether (1)
St Philips Waratah (13)
Draw branch
St Philips (2)
Draw branch
St Philips (1)
CC Waratah (0)
Tomaree (10)
Draw branch
Tomaree (0)
Medowie Christian (0)
Preliminary Round : 29/03/18

A. St Joseph’s Aberdeen (3*) v Scone Grammar (0)

B. St Philips Cessnock (4) v Dungog (0)

 

 

Bill Turner Cup 2018 Area 8A NNSW – Lake Macquarie

Round 1

13/04/18

 
Round 2

18/05/18

 
Round 3

08/06/18

 
Round 4

22/06/18

     
Hunter Sports
Draw branch
Hunter Sports (0)
Draw branch
Glendale (0)
Draw branch
Whitebridge (1/6)
Draw branch
Whitebridge
Bye
Glendale
Draw branch
Glendale (1)
Bye
Whitebridge (11)
Draw branch
Whitebridge (13)
Draw branch
Whitebridge (2)
Belmont Christian (0)
West Wallsend (8)
Draw branch
West Wallsend (0)
Morisset (2)
Lake Macquarie (0)
Draw branch
Swansea (0)
Draw branch
Warners Bay (2)
Draw branch
International Football (1/5)
Swansea (12)
Warners Bay (4)
Draw branch
Warners Bay (13)
Lambton (0)
Toronto (5)
Draw branch
Toronto (1)
Draw branch
International Football (3)
Belmont (1)
St Pauls Booragul (0)
Draw branch
International Football (7)
International Football School (4)

Lake Mac Gala Day – Lake Mac Regional Football Facility,

May 8, 9 and 10

Fixtures – Round 1 & 2-3

David Mason
Head Teacher Mathematics
Morisset High School
4973 1999
 
 

 

Bill Turner Cup 2018 Area 8B NNSW – Central Coast

Round 1
13/04/18
 
Round 2

18/05/18

 
Round 3

08/06/18

 
Round 4

22/06/178

     
Gosford (1)
Draw branch
Gosford (2)
Draw branch
Gosford (7)
Draw branch
Gosford (1)
Draw branch
St Edwards
Wadalba Community (0)
Erina (1)
Draw branch
Green Point Christian (1)
Green Point Christian (3)
Mackillop Catholic, Warnervale (0)
Draw branch
TLC Berkeley Vale (4)
Draw branch
TLC Berkeley Vale (2)
TLC Berkeley Vale (3*)
TLC Tumbi Umbi (2)
Draw branch
TLC Tumbi Umbi (1)
Lisarow (1)
Kincumber (3)
Draw branch
Kincumber (1)
Draw branch
St Edwards (2)
Draw branch
St Edwards (3)
Henry Kendall (1)
St Edwards Gosford (4)
Draw branch
St Edwards (2)
Terrigal (1)
Lakes Grammar (6)
Draw branch
Lakes Grammar (3)
Draw branch
Lakes Grammar (1)
Lake Munmorah (1)
Gorokan (1)
Draw branch
Narara Valley (1)
Narara Valley (5)
Preliminary Round: 29/03/18
A. Northlakes (2) v TLC Berkeley Vale (4)
 
 
 
 

 

Bill Turner Cup 2018 Area 9 Sydney North

Round 1

13/04/18

 
Round 2

18/05/18

 
Round 3
08/06/18
 
Round 4

22/06/18

 
Round 5
06/07/18
   
Killara (2)
Draw branch
Killara (5)
Draw branch
Killara (0)
Draw branch
Turramurra (1)
Draw branch
Holy Cross College (1/7)
Draw branch
Holy Cross College
NBC Balgowlah Boys (1)
Barrenjoey (2)
Draw branch
Covenant Christian (0)
Covenant Christian (4)
NBC Cromer (2)   Pittwater (1)
Draw branch
Turramurra (1)
Pittwater (9)
Davidson (0)
Draw branch
Turramurra (2)
Turramurra (2)
Galston (5)
Draw branch
Galston (0)
Draw branch
St Ives (0)
Draw branch
Holy Cross College (2)
Muirfield (1)
St Ives (1)
Draw branch
St Ives (1)
Normanhurst Boys (0)
William Clarke College
Draw branch
William Clarke College (1)
Draw branch
Holy Cross College (2)
Bye
Pacific Hills Christian (0)
Draw branch
Holy Cross College (5)
Holy Cross College (1)
Oxford Falls Grammar   Oxford Falls Grammar (0)
Draw branch
Knox Grammar (1)
Draw branch
Knox Grammar (1)
Draw branch
Knox Grammar (1/6)
Bye
Narrabeen Sports (2)
Draw branch
Knox Grammar (3*)
Knox Grammar (4)
Northern Beaches Christian (1)
Draw branch
Marist North Shore (5)
Draw branch
Marist North Shore (0)
Marist College North Shore (2)
Chatswood (10)
Draw branch
Chatswood (0)
Cameraygal (1)
Epping Boys
Draw branch
Epping Boys (8)
Draw branch
Epping Boys (3)
Draw branch
Epping Boys (0)
Bye
St Leo’s College
Draw branch
St Leo’s College (0)
Bye
Carlingford (0)
Draw branch
Pennant Hills (4)
Draw branch
Pennant Hills (1)
Pennant Hills (2)
Castle Hill (1)
Draw branch
Cherrybrook (3)
Cherrybrook Tech (3)
Preliminary Round: 29/03/18
 
 

 

Bill Turner Cup 2018 Area 10 Sydney West

Round 1

13/04/18

 
Round 2

18/05/18

 
Round 3

08/06/18

 
Round 4

22/06/18

 
Round 5

06/07/18

   
The Hills Sports
Draw branch
The Hills Sports
Draw branch
The Hills Sports (4)
Draw branch
The Hills Sports (0/2)
Draw branch
The Ponds (1)
Draw branch
Mamre Anglican
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Glenmore Park (5)
Draw branch
Glenmore Park (0)
Draw branch
St Pauls Grammar (0)
St Clair (0)
St Pauls Grammar (2)
Draw branch
St Pauls Grammar (2)
Kingswood (0)
Pat Bros Blacktown (6)
Draw branch
Pat Bros Blacktown (5)
Draw branch
Pat Bros Blacktown (1)
Draw branch
The Ponds (0/4)
Mitchell (1)
Quakers Hill (3*)
Draw branch
Quakers Hill (2)
Riverstone (0)
Rouse Hill (4)
Draw branch
The Ponds (4)
Draw branch
The Ponds (2)
The Ponds (5)
Blacktown Boys (1)
Draw branch
Blacktown Boys (1)
Evans (0)
Mamre Anglican
Draw branch
Mamre Anglican
Draw branch
Mamre Anglican (4)
Draw branch
Mamre Anglican (8)
Draw branch
Mamre Anglican (6)
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Colo (3*)
Draw branch
Colo (0)
Draw branch
Bede Polding (1)
Hawkesbury (0)
Bede Polding College (6)
Draw branch
Bede Polding (3)
Richmond (0)
Penrith (0)
Draw branch
Plumpton (2)
Draw branch
Plumpton (0/2)
Draw branch
Penrith Anglican (1)
Plumpton (3)
Blaxland
Draw branch
Blaxland (0)
Bye
Penrith Anglican (3)
Draw branch
Penrith Anglican (2)
Draw branch
Penrith Anglican (0/4)
Jamison (1)
Kellyville (1)
Draw branch
Australian Islamic College (0)
Australian Islamic College (3)
Preliminary Round : 29/03/18
 
 
 

 

Bill Turner Cup 2018 Area 11 Sydney East

Round 1

13/04/18

 
Round 2

18/05/18

 
Round 3

08/06/18

 
Round 4

22/06/18

 
Round 5

06/07/18

   
Moriah College
Draw branch
Moriah (6)
Draw branch
Moriah (6)
Draw branch
Moriah (3)
Draw branch
Moriah (3)
Draw branch
Moriah
Bye
St Spyridon College (2)
Draw branch
St Spyridon (0)
Randwick Boys (1)
Rose Bay Secondary(3)
Draw branch
Rose Bay (0)
Draw branch
South Sydney (1)
International Grammar (1)
South Sydney (9)
Draw branch
South Sydney (6)
Macquarie Grammar (0)
Port Hacking
Draw branch
Port Hacking (1)
Draw branch
Port Hacking (0)
Draw branch
Heathcote (1)
Bye
Jannali (0)
Draw branch
Cronulla (0)
Cronulla (3*)
Heathcote (4)
Draw branch
Heathcote (2)
Draw branch
Heathcote (1)
Menai (1)
Sylvania (0)
Draw branch
St Patricks (1)
St Patricks Sutherland (4)
Endeavour Sports
Draw branch
Endeavour Sports
Draw branch
Endeavour Sports (3)
Draw branch
Endeavour Sports (3)
Draw branch
Endeavour Sports (0)
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Kogarah (0)
Draw branch
Gymea (0)
Draw branch
DLS Caringbah (0)
Gymea (3*)
Kingsgrove (0)
Draw branch
DLS Caringbah (1)
DLS Caringbah (3)
GRC Peakhurst (1)
Draw branch
Caringbah (0)
Draw branch
Kirrawee (2)
Draw branch
Kirrawee (0)
Caringbah (2)
Kirrawee
Draw branch
Kirrawee (1)
Bye
Engadine (1)
Draw branch
Inaburra (0)
Draw branch
Woolooware (0)
Inaburra School (3)
Woolooware (8)
Draw branch
Woolooware (3)
James Cook Boys (1)
Preliminary Round:
 
 

 

Bill Turner Cup 2018 Area 12 Sydney South West

Round 1

13/04/18

 
Round 2

18/05/18

 
Round 3

08/06/18

 
Round 4

22/06/18

 
Round 5

06/07/18

   
Westfields Sports
Draw branch
Westfields Sports
Draw branch
Westfields Sports
Draw branch
Westfields Sports (4)
Draw branch
Westfields Sports (3)
Draw branch
Westfields Sports
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Leumeah
Draw branch
Leumeah (1/2)
Draw branch
John Therry (3)
Draw branch
John Therry (1)
Bye
John Edmondson (0)
Draw branch
John Therry (1/4)
John Therry (7)
Ingleburn (4)
Draw branch
Ingleburn (2)
Draw branch
Liverpool Boys (2)
Lurnea (2)
Liverpool Boys
Draw branch
Liverpool Boys (5)
Bye
Cecil Hills
Draw branch
Cecil Hills (3)
Draw branch
Cecil Hills (2)
Draw branch
Cecil Hills (2)
Draw branch
Freeman (1)
Bye
Fairvale (4)
Draw branch
Fairvale (0)
James Busby (2)
Thomas Hassall Anglican (3)
Draw branch
Thomas Hassall (1)
Draw branch
Pat Bros Fairfield (1)
Fairfield (0)
Pat Bros Fairfield
Draw branch
Pat Bros Fairfield (4)
Bye
Freeman Catholic
Draw branch
Freeman (14)
Draw branch
Freeman (3)
Draw branch
Freeman (5)
Bye
Hoxton Park (0)
Draw branch
Holsworthy (1)
Holsworthy (3*)
Bellfield College (2/4)
Draw branch
Bellfield (1)
Draw branch
Picton (0)
Broughton Anglican (2/2)
Camden (0/2)
Draw branch
Picton (3)
Picton (0/4)
Qualifying Round:
 
 

 

Bill Turner Cup 2018 Area 13 Sydney Central

Round 1

13/04/18

 
Round 2

18/05/18

 
Round 3
08/06/18
 
Round 4

22/06/18

 
Round 5
06/07/18
   
Bossley Park
Draw branch
Bossley Park
Draw branch
Bossley Park (6)
Draw branch
Bossley Park (10)
Draw branch
Bossley Park (3)
Draw branch
Bossley Park
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Bass   Bass (0)
Draw branch
Belmore Boys (1)
Bye
Belmore Boys
Draw branch
Belmore Boys (3)
Bye
All Saints Lakemba
Draw branch
All Saints Lakemba (3)
Draw branch
All Saints Lakemba (1)
Draw branch
East Hills Boys (0)
Bye
Condell Park
Draw branch
Condell Park (2)
Bye
East Hills Boys
Draw branch
East Hills Boys (1)
Draw branch
East Hills Boys (5)
Bye
Birrong Boys
Draw branch
Birrong Boys (0)
Bye
Trinity Grammar   Trinity Grammar
Draw branch
Trinity Grammar (2)
Draw branch
Trinity Grammar (5)
Draw branch
Trinity Grammar (1)
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Homebush Boys
Draw branch
Homebush Boys (7)
Draw branch
Homebush Boys (1)
Bye
SSC Balmain (1)
Draw branch
SSC Balmain (0)
Fort Street (0)
Greystanes
Draw branch
Greystanes (2)
Draw branch
Greystanes (1)
Draw branch
SSC Leichhardt (0)
Bye
St Pauls Greystanes
Draw branch
St Pauls Greystanes (1)
Bye
Northmead (1/4)
Draw branch
Northmead (0)
Draw branch
SSC Leichhardt (2)
Merrylands (1/3)
SSC Leichhardt (3)
Draw branch
SSC Leichhardt (5)
Redeemer Baptist (1)
Preliminary Round:
 
 

 

Bill Turner Cup 2018 Area 14A Southern NSW / ACT

Round 1

13/04/18

 
Round 2

18/05/18

 
Round 3

08/06/18

 
Round 4

22/06/18

     
Narooma (2)
Draw branch
Eden (2)
Draw branch
Eden (1/2)
Draw branch
Yass (1)
Draw branch
St John Paul II

 

Eden (7)
Bega (2)
Draw branch
Moruya (0)
Moruya (3)
Crookwell (0)
Draw branch
Yass (4)
Draw branch
Yass (1/4)
Yass (5)
Mulwaree (3)
Draw branch
Mulwaree (3)
Karabar (2)
Trinity College Goulburn (4)
Draw branch
Trinity Goulburn (5)
Draw branch
Trinity Goulburn (1)
Draw branch
St John Paul II (11)
Monaro (1)
Braidwood Central
Draw branch
Braidwood Central (0)
Bye
Radford College (2)
Draw branch
St John Paul II (2)
Draw branch
St John Paul II (5)
St John Paul II College (9)
Bye
Draw branch
Lyneham (0)
Lyneham
Preliminary Round: 29/03/18
 
 
Southern NSW/ACT Gala Day
 
Date: 1/5/17
 
Venue: Southwell Park, Lyneham, ACT
 
Schedule: All teams must arrive at least 30 minutes prior to their first game to assist with field set up and to warm up for their first game.
9:30am girls round 1 kick off
– Radford v Canberra Girls (Field 1) and
– St Clare’s v Lyneham (Field 2)
 
10am boys round 2 kick off
– Yass v Trinity (Field 3) and
– Lyneham v Karabar (Field 4)
 
11am-12pm common break for lunch (this is when the 1.5 hour break for boys and girls overlaps). There are plenty of options for food at the nearby Dickson shops.
 
12pm girls round 2 for the winners of round 1 and consolation game for the losers from round 1 kick off
– Winner 1 v Winner 2 (Field 1)
– Loser 1 v Loser 2 (Field 2)
 
12:30pm boys round 3 for the winners of round 2 and consolation game for the losers from round 2 kick off
– Winner 1 v Winner 2 (Field 3)
– Loser 1 v Loser 2 (Field 4)
 
2pm pack up the fields and wrap up the day
 
With thanks to Michael Waldon
 
 

 

Bill Turner Cup 2018 Area 14B Western NSW

Round 1

13/04/18

 
Round 2

18/05/18

 
Round 3

08/06/18

 
Round 4

22/06/18

     
Kelso (2)
Draw branch
Kelso (3)
Draw branch
Kelso (0)
Draw branch
Bathurst (1)
Draw branch
Cowra

 

Orange (1)
Canowindra (0)
Draw branch
Parkes (1)
Parkes (1)
Blayney (0)
Draw branch
James Sheahan (1)
Draw branch
Bathurst (1)
James Sheahan, Orange (12)
St Matthews Mudgee (1)
Draw branch
Bathurst (2)
Bathurst (7)
Red Bend College
Draw branch
Red Bend (0)
Draw branch
Cowra (2)
Draw branch
Cowra (3)
Bye
Cowra (13)
Draw branch
Cowra (7)
St Raphaels Cowra (2)
Mudgee (10)
Draw branch
Mudgee (0)
Draw branch
St Johns Dubbo (1)
Delroy (3)
South Dubbo (1)
Draw branch
St Johns Dubbo (9)
St Johns Dubbo (3)

Turner Cup & Turner Trophy Soccer Gala Day

Jack Brabham Park Orange

Monday June 18 2018

Turner Cup Draw

Game 1 10.00am Field 1 Bathurst High v’s Kelso High

Game 2 10.00am Field 2 Cowra High v’s St John’s College

Game 3 12.00pm Field 1 Winner Game 1 v’s Winner Game 2

Game 4 12.00pm Field 2 Loser Game 1 v’s Loser Game 2

Turner Trophy Draw

Game 1 10.00am Field 3 Bathurst High v’s James Sheahan

Game 2 10.00am Field 4 Cowra High v’s Mudgee High

Game 3 12.00pm Field 3 Winner Game 1 v’s Winner Game 2

Game 4 12.00pm Field 4 Loser Game 1 v’s Loser Game 2

With thanks to Greg Pell
 
 
 

Greg Pell

 
 

 

Bill Turner Cup 2018 Area 15A Riverina

Round 1

13/04/18

 
Round 2

18/05/18

 
Round 3

08/06/18

 
Round 4

22/06/18

 
Round 5

06/07/18

   
Marian College Griffith
Draw branch
Marian College (7)
Draw branch
Marian College (8)
Draw branch
Marian College (3)
Draw branch
Marian College (2)
Draw branch
Marian College

 

Bye
Wade
Draw branch
Wade (0)
Bye
James Fallon (0)
Draw branch
Xavier Albury (2)
Draw branch
Albury (0)
Xavier Albury (6)
Albury
Draw branch
Albury (10)
Bye
Kildare Catholic
Draw branch
Kildare Catholic (10)
Draw branch
Kildare Catholic (0)
Draw branch
Wagga Wagga (2)
Bye
Wagga Christian
Draw branch
Wagga Christian (0)
Bye
Riverina Anglican (0)
Draw branch
Wagga Wagga (9)
Draw branch
Wagga Wagga (2)
Wagga Wagga (6)
Kooringal (1/7)
Draw branch
Mater Dei (0)
Mater Dei, Wagga (1/8)
Hillston Central (1)
Draw branch
St Francis Leeton (2)
Draw branch
Griffith (12)
Draw branch
Griffith (0/7)
Draw branch
Griffith (0)
St Francis Leeton (10)
Griffith (8)
Draw branch
Griffith (3)
Leeton (0)
Hay (3)
Draw branch
Hay (4)
Draw branch
Hay (0)
Balranald Central (0)
Deniliquin (2)
Draw branch
Finley (1)
Finley (4)
McAuley Catholic Tumut (1)
Draw branch
Tumut (3*)
Draw branch
Tumut (1)
Draw branch
Young (0/6)
Tumut (7)
Temora
Draw branch
Temora (0)
Bye
Junee (0)
Draw branch
Cootamundra (1)
Draw branch
Young (2)
Cootamundra (1)
Bye
Draw branch
Young (2)
Young
 
Preliminary Round: 29/03/18
A. Tooleybuc Central (0) v Balranald Central (3*)
B. Hay (3) v Barham (0)
 

Wagga Gala Day Details

Venue: Henwood Park, Lake Albert Rd KOORINGAL NSW 2650

Date: Monday 9 April, 2018 from 9am

Draw and Timetable:

Bill Turner Trophy (Round 1) at 9am

The Riverina Anglican College v Wagga Wagga High School Kooringal High School v Mater Dei Catholic College

Bill Turner Cup (Round 1) at 10.30am

The Riverina Anglican College v Wagga Wagga High School Kooringal High School v Mater Dei Catholic College

Bill Turner Trophy (Round 2) at Noon

Winners v Winners and Losers v Losers

Bill Turner Cup (Round 2) at 1.30pm

Winners v Winners and Losers v Losers

Notes:

Matches are played in two (2) 30minute halves.

Media Contacts:

Greg Danvers National Media Manager 0412 111 733

Greg will be at the Gala Day and is available for comment or assistance.

Dave Dunn Riverina Area Manager 0402 180 954

Dave will be at the Gala Day and is available for comment or assistance.

 
 
 

 

Bill Turner Cup 2017 Area 15B Victoria

Round 1

11/05/18

 
Round 2

01/06/18

 
Round 3

15/06/18

 
Round 4

29/06/18

     
Penleigh and Essendon Grammar
Draw branch
Penleigh and Essendon (2)
Draw branch
Penleigh and Essendon (2)
Draw branch
Penleigh and Essendon (2)
Draw branch
Rowville

 

Bye
John Fawkner College
Draw branch
John Fawkner (0)
Bye
St Albans College (1)
Draw branch
Keilor Downs (2)
Draw branch
Keilor Downs (1)
Keilor Downs College (3)
Overnewton Anglican College (0)
Draw branch
Taylor Lakes (1)
Taylor Lakes College (1)
Maribyrnong College
Draw branch
Maribyrnong
Draw branch
Maribyrnong (1)
Draw branch
Rowville (3)
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Strathmore College (1)
Draw branch
Strathmore (2)
Draw branch
Rowville (2)
Bendigo South East College (0)
Rowville College (7)
Draw branch
Rowville (3)
Parkdale College (0)
Preliminary Round:
 
 

 

Bill Turner Cup 2018 Area 16 NSW South Coast

Round 1

13/04/18

 
Round 2

18/05/18

 
Round 3

08/06/18

 
Round 4

22/06/18

 
Round 5

06/07/18

   
Edmund Rice College
Draw branch
Edmund Rice
Draw branch
Edmund Rice (1)
Draw branch
Edmund Rice (2)
Draw branch
Edmund Rice (2)
Draw branch
Edmund Rice
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
Woonona (1)
Draw branch
Bulli (1)
Draw branch
Figtree (0)
Bulli (3)
Figtree (11)
Draw branch
Figtree (4)
Dapto (0)
Illawarra Grammar (13)
Draw branch
Illawarra Grammar (0)
Draw branch
Keira (4)
Draw branch
Keira (1)
Corrimal (0)
Smiths Hill (0)
Draw branch
Keira (1)
Keira (4)
Warilla (1/3)
Draw branch
Warilla (11)
Draw branch
Warilla (0)
Illawarra Sports (1/2)
Oak Flats (3*)
Draw branch
Oak Flats (0)
Warrawong (0)
Holy Spirit Bellambi
Draw branch
Holy Spirit
Draw branch
Holy Spirit (5)
Draw branch
Holy Spirit (5)
Draw branch
Holy Spirit (0)
Bye
Bye
Draw branch
Bye
Bye
St Josephs Albion Park (6)
Draw branch
St Josephs (5)
Draw branch
St Josephs (2)
Albion Park (1)
Moss Vale (2)
Draw branch
Bowral (2)
Bowral (5)
Nowra
Draw branch
Nowra (1)
Draw branch
Ulladulla (2)
Draw branch
Vincentia (0)
Bye
Ulladulla (3)
Draw branch
Ulladulla (2)
Bomaderry (1)
Vincentia
Draw branch
Vincentia (2)
Draw branch
Vincentia (8)
Bye
Kiama (5)
Draw branch
Kiama (0)
Shoalhaven (1)
Preliminary Round:
 
 
Be Sociable, Share!